Z Beskyd hlásí: Nově vypuštěným orlicím se daří

Domácí Domácí
17. 9. 2010 16:50
Orlice Petra i Orava jsou v dobré fyzické kondici
Samice Petra odpočívá na špičce vzrostlého smrku.
Samice Petra odpočívá na špičce vzrostlého smrku. | Foto: Aktuálně.cz

Hostašovice - Záchranáři, kteří usilují o návrat orla skalního na české nebe, hlásí dobré zprávy. Obě orlice, které byly v srpnu vypuštěné v beskydských lesích za obcí Hostašovice, jsou jsou v dobré fyzické kondici a psychické pohodě.

"Petra i Orava se nadále zdržují v prostoru, kde byly vypuštěny," uvedl Petr Orel, autor projektu Návrat orla skalního, na němž se podílí i redakce Aktuálně.cz. Generálním partnerem projektu je Mattoni. "Již plně zvládají letové schopnosti, zvláště pak bravurně a až neočekávaně v krátké době zvládly pohyb v korunách stromů. A to přesto, že jejich rozpětí výrazně přesahuje 200 centimetrů."

Orlice se zdokonalují v loveckých dovednostech. Odvážili se již také na první kroužení ve volném prostoru.

"Zvláště zajímavé je sledovat jejich přímé kontakty s orlím párem, který již má tento prostor obsazený jako hnízdní teritorium," popisuje Petr Orel. "Otcovsky se k nim v zásadě chová samec Kysučan, projevy samice Isabely už vždy nejsou tak přátelské, občas dává jemně najevo, kdo je na lokalitě pánem."

Obě zatím přijímají i předkládanou potravu, podle odhadu ornitologů se budou ještě delší dobu v tomto území zdržovat.

Petra i Orava jsou velmi plaché, zatím vůbec nejvíce v porovnání s mláďaty vypuštěnými v letech 2006 až 2009. Tato skutečnost je dána především způsobem jejich odchovu a propracovanějším postupem při přípravě na vypouštění, kde odborníci již plně uplatnili čtyřleté zkušenosti.

"Tato plachost má i své stinné stránky, je velký problém je zachytit fotoaparátem, či kamerou," dodává s úsměvem Petr Orel.

Jak se daří ostatním?

Měsíc srpen a září jsou pravidelně měsíce, kdy se daří chytat signály z vysílaček orlů vypuštěných v minulých letech. Ti se přibližují k místu svého vypuštění - "narození".

V uvedeném období byly zaznamenány signály samice Anči (2006), Cecilky (2006), Hanky (2007), samce Charlieho (2008), pravidelně je na signálu samice Filoména (2007) a Isabela (2008).

Poškozenou anténu od vysílačky má zcela určitě samec David ( 2006) a pravděpodobně i samice Babka (2006), příjem signálu z jejich vysílaček je pak velmi špatný a zkreslený.

Samice Kika (2008) se pohybuje na severozápadním Slovensku.

Samec Jakub (2008) má satelitní vysílačku již delší dobu nefunkční a odmlčela se i satelitní vysílačka samice Niny (2009).

Do úplného výčtu vypuštěných orlů skalních pak chybí samice Gabča (2007), nesmyslně otrávená v Čechách na Voticku v září 2009 a samec Miko (2009), který uhynul počátkem prosince 2009 na srdeční vadu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy