Youtuberka si na tvář namalovala roušku. Za "vtip" jí hrozí vyhoštění z Bali

Magazín Magazín
29. 4. 2021 17:00
Dva influenceři čelí deportaci z Bali kvůli porušení nařízení vlády o nošení roušek na veřejnosti. Video zachycuje, jak se mladí lidé prochází v supermarketu a sledují, jestli si tamní ochranka všimne, že mají místo roušky jen barvy na tváři. "Vtip", který na internetu viděly miliony lidí, rozhněval obyčejné obyvatele i policii, která je pokutovala.
Foto: Se (facebook)

Video s falešnou rouškou na tváři se stalo virálním hitem, i proto se dostalo až k policii a vládě. V Indonésii platí striktní nařízení o nošení roušek na veřejných místech a každému, kdo je poruší, hrozí pokuta v přepočtu až 1500 korun a při opětovném nedodržení i vyhoštění ze země. Právě deportaci teď čelí i influenceři Lin a jeho přítelkyně Se.

Přestože šlo podle jejich slov jen o vtip a oficiálně je to jejich první přestupek, představitelé Bali nechtějí, aby mladým lidem jejich chování prošlo jen s pokutou. Videem na sebe youtubeři strhli tolik pozornosti, že jim policie raději zabavila pasy. 

"V dalších dnech je bude oba vyšetřovat naše imigrační oddělení, které by následně mělo rozhodnout, zda si zaslouží deportaci či nikoli," řekl americkému deníku CNN mluvčí tamního ministerstva spravedlnosti.

Influenceři mezitím stáhli video ze svých sociálních sítí a nahráli nové, ve kterém se omlouvají za své jednání tamním obyvatelům, vládě i policii. "Záměrem videa nebylo nerespektovat vládu nebo navádět k nenošení roušek. Jeho cílem bylo pobavit lidi, protože je to součástí mé profese," vzkázala youtuberka.

Podobný případ se nedávno odehrál také v Austrálii. Tamní policie ale na popírače opatření a vtipálky použila jiný metr. Lidé museli na ulici klikovat nebo dělat sklapovačky.

Vědci v Mexiku navrhli masku pouze pro nos pro chvíle, kdy člověk jí nebo pije

Vědci v Mexiku navrhli masku pouze pro nos pro chvíle, kdy člověk jí nebo pije | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy