Youtuberka adoptovala autistického chlapce z Číny. Teď se ho vzdala a diváci se zlobí

Magazín Magazín
Aktualizováno 6. 6. 2020 13:15
Americká youtuberka Myka Staufferová si získala stovky tisíc fanoušků, když na svém kanálu začala sdílet zkušenosti s adopcí dítěte z Číny. Na konci května se ovšem adoptivního syna s poruchou autistického spektra kvůli náročnosti péče vzdala a raději ho svěřila jiné rodině. Někteří fanoušci jí to teď mají za zlé.
Youtuberka Myka Staufferová s manželem Jamesem.
Youtuberka Myka Staufferová s manželem Jamesem. | Foto: YouTube.com

Staufferová dítě, které následně pojmenovala Huxley, adoptovala v roce 2017 spolu se svým manželem Jamesem. Do té doby měl každý z partnerské dvojice jednu dceru z předchozího vztahu a později se jim narodili ještě dva synové, píše web BuzzFeed,

Youtuberka žijící ve městě Columbus v americkém Ohiu následně z adopce udělala hlavní téma svého kanálu, což jí výrazně pomohlo k dnešním více než 700 tisícům odběratelů. O plán přisvojit si malého chlapce z Číny se Staufferová se svým publikem poprvé podělila v červenci 2016 a brzy poté rozjela crowdfundingovou kampaň, kde lidi žádala, aby jí přispěli na zajištění Huxleyho blíže nespecifikovaných potřeb.

V článku pro server Parade Staufferová tehdy napsala, že se od agentury, která adopci zprostředkovávala, dověděla, že má Huxley poškozený mozek, a že se svým mužem původně nebyla ochotná adoptovat dítě se speciálními potřebami. "Pak jsme si to ale nechali rozležet v hlavě a Bůh naše srdce obměkčil," vysvětlila youtuberka v textu.

V říjnu 2017 pak na svůj kanál nahrála video zachycující cestu manželského páru do Číny, kde se s tehdy dva a půl roku starým Huxleym poprvé potkal. To doteď zaznamenalo přes pět a půl milionu zhlédnutí a dojemný příběh Staufferové do roka přinesl dvojnásobný počet odběratelů, než do té doby měla.

V dalším článku pro web Parade Američanka uvedla, že Huxley po narození utrpěl mozkovou mrtvici, má poruchu autistického spektra a poruchu smyslového vnímání. "Je to úžasné dítě a jeho zdravotní stav nevyžaduje nic víc než otevřené srdce a velkou trpělivost," zmínila Staufferová a i ve videích publikovaných v následujících letech se obvykle radovala, jaké dělá Huxley pokroky.

Využili jste chlapce, abyste získali peníze, zlobí se lidé

Na přelomu zimy a jara 2020 si však fanoušci všimli, že se Huxley v youtuberčiných videích přestal objevovat. Na dotazy, co se s adoptivním synem stalo, žena nejdřív neodpovídala, což její publikum znepokojilo. Video s vysvětlením přišlo až na konci května. Staufferovi se chlapce rozhodli vzdát a umístit ho do rodiny, kde mu podle jejich slov bude lépe. 

Youtuberčin manžel James ve videu objasnil, že se u Huxleyho objevily potřeby, o kterých pár v době adopce nevěděl, takže chlapec procházel intenzivní terapií a jeho stav řešilo několik odborníků. "Po pečlivém zvažování a konzultacích s lékaři jsme došli k závěru, že Huxley potřebuje kvůli svému zdravotnímu stavu jinou péči, než jsme mu byli schopni poskytnout," dodala sama youtuberka.

Dlouhé období mlčení ospravedlnila právními důvody a tím, že chtěla Huxleymu dopřát soukromí. Přiznala, že drtivou většinu potíží, které s adoptovaným Číňanem zažívala, si ze stejných důvodů nechávala pro sebe. "V naší domácnosti došlo k několika děsivým incidentům týkajícím se našich dětí," rozvedla problematickou situaci v komentářích.

Huxley teď podle ní žije v rodině, která jeho stavu dokonale vyhovuje. "Budeme ho navždy milovat. Teď se mu ale daří líp, je šťastný a jeho nová máma absolvovala profesionální zdravotnický výcvik," přiblížila Staufferová. V diskusi u videa se brzy objevilo mnoho reakcí, které jí vyjadřovaly podporu.

"Cítím k vaší rodině velké sympatie. Někdy se člověk snaží udělat všechno dobře a stejně to nakonec dopadne špatně. Možná byl ale váš úděl právě to, abyste Huxleymu pomohli na jeho cestě, aby se dostal tam, kde měl ve skutečnosti skončit. Bůh vám žehnej," citoval BuzzFeed jeden z pozitivních komentářů.

Nemalé množství diskutujících to ovšem vidělo jinak a kritizovalo youtuberku za to, že Huxleyho využila k tomu, aby lépe zpeněžila svůj kanál. "Dotáhli chudáka kluka až z Číny a pak to s ním vzdali," napsal jeden z odpůrců. "Využili jste chlapce, abyste získali peníze, a teď jste se ho zbavili jenom proto, že to s ním začalo být složitější," dodal další.

Jeden z uživatelů nyní dokonce v internetové petici požaduje, aby YouTube vyloučil videa s Huxleym z kategorie monetizovaného obsahu, který Staufferové přináší příjmy z reklam.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy