YouTube slaví 10 let. Mladé generaci nahradil televizi

VIDEO 20 největších hitů YouTube: Rapper PSY i Conan v sauně
Rapper PSY a jeho píseň Gangnam Style je nejsledovanější video YouTube. Singl jihokorejského muzikanta má přes dvě miliardy zhlédnutí (2 238 791 872).
Druhé nejžádanější video YouTube je klip Baby kanadského zpěváka Justina Biebera. Nicméně má skoro dvakrát méně zhlédnutí než Gangnam Style ("jen" 1 136 109 033).
Třetí nejsledovanější video: Party Rock Anthem, píseň amerického tanečního dua LMFAO.
Čtvrté nejsledovanější video - zpěvačka Katy Perry a píseň Dark Horse.
Foto: YouTube
ČTK Magazín ČTK, Magazín
14. 2. 2015 10:00
Měsíčně YouTube navštíví více než miliarda unikátních uživatelů. Každou minutu je na server nahráno přes 100 hodin nových videí a více než tři čtvrtiny tohoto materiálu nepochází z USA.

Videogalerie - Před deseti lety, 14. února 2005, byla ve Spojených státech registrována internetová doména YouTube.com. V květnu téhož roku byla na této adrese spuštěna betaverze služby určené ke sdílení amatérských videí.

Vedle nich se ale na serveru začaly objevovat také hudební klipy nebo pirátské kopie filmů. Úspěšnou službu, která u mladé generace do značné míry nahradila televizi, odkoupil koncem roku 2006 internetový gigant Google.

U zrodu serveru YouTube stáli tři zaměstnanci americké společnosti PayPal. Počítačoví nadšenci Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim nabídli lidem možnost umístit na web vlastní videozáznamy, a pak je jednoduše sdílet s ostatními uživateli.

K úspěchu jim napomohl rozmach technologií umožňujících rychlé připojení k síti. Podstatnou roli ovšem sehrál ale fakt, že si uživatelé příliš nelámali hlavu s autorskými právy a na server umisťovali také nelegální kopie populárních filmů či televizních seriálů.

YouTube je v současnosti provozován v 61 jazycích po celém světě. Česká verze YouTube byla spuštěna v říjnu 2008 jako desátá v Evropě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy