Yellowstonský park prodává vstupenku, jež bude platná až za 150 let. Stojí 33 tisíc

ČTK ČTK
6. 4. 2022 10:06
Americký Yellowstonský národní park nabízí roční vstupenku, která však návštěvníky oprávní ke vstupu až v roce 2172. Akce je součástí oslav 150 let založení nejstaršího amerického národního parku.
Foto: Yellowstone National Park / Flickr

Park chce zaměřit pozornost na svoji budoucnost a zároveň vybrat finance na údržbu. Správci doufají, že vstupenku platnou za 150 let budou moci využít potomci těch, kteří ji letos zakoupí za 1500 dolarů (33 250 korun).

Správa parku nazývá speciální permanentky "dědickými vstupenkami". "Je to náš způsob, jak oslavit 150 let Yellowstonského národního parku a pomoci s jeho zachováním na těch příštích 150 let," řekla Lisa Diekmannová, šéfka správy parku.

Speciální vstupenka opravňuje držitele k ročnímu volnému vstupu do parku v roce 2172, k tomu ale rovněž přidává obvyklou roční vstupenku využitelnou kdykoliv.

Podle jednoho z dlouholetých pracovníků parku Stevena Fullera prošel Yellowstone v posledních čtyřech desetiletích výraznými proměnami, například se do něj vrátili bizoni, vlci či medvědi grizzly. Park nicméně rovněž trpí stále větším provozem a návštěvností a výraznějšími výkyvy teplotních extrémů.

Mohlo by vás zajímat: Záběry nejvyššího známého aktivního gejzíru Steamboat Geyser (2018)

Záběry nejvyššího známého aktivního gejzíru Steamboat Geyser | Video: YellowstoneNPS
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy