WWF: Sloni a tygři na Sumatře potřebují víc místa

vk
12. 9. 2008 17:16
Přírodní rezervace Tesso Nilo by se měla rozšířit
Počet tygrů na Sumatře se za 25 let snížil z 650 na 192 kusů.
Počet tygrů na Sumatře se za 25 let snížil z 650 na 192 kusů. | Foto: REUTERS/Darren Whiteside

Ženeva - Indonéská vláda by se měla lépe postarat o ohrožené sumaterské slony a tygry, vyzývají Jakartu ochránci přírody. A jak? Rozšířením posledního útočiště těchto zvířat na Sumatře, kterým je tamní národní park Tesso Nilo, založený před čtyřmi lety.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je zcela nezbytné zajistit, aby z parku v indonéské provincii Riau na tomto ostrově bylo vytlačeno pytlačení a další nezákonné aktivity, jako je nepovolené kácení dřeva a stavební činnost.

"Je to důležitý milník směrem k zajištění budoucnosti pro slony a tygry ze Sumatry," řekl pro agenturu Reuters ředitel WWF v Indonésii Mubariq Ahmad. Podle něj má být národní park více než zdvojnásoben na 86 000 hektarů.

"Tesso Nilo je stále ve vážném ohrožení nezákonnými činnostmi, ale pokud můžeme chránit místní lesy, dá to zdejším nejohroženějším zvířatům místo k životu, které potřebují k přežití," dodal Ahmad.

Světový fond na ochranu přírody, jehož mezinárodní vedení sídlí v Gland poblíž Ženevy, přinesl informace o 60 až 80 slonech a asi padesáti tygrech žijících v rezervaci.

Více z Asie: Bangladéš neubývá, ale roste, tvrdí tamní vědci

Slon se sprchuje prachem. Zoologická zahrada v Chhatbiru na severu Indie
Slon se sprchuje prachem. Zoologická zahrada v Chhatbiru na severu Indie | Foto: Reuters

Rozmanitá flora

V roce 2004 byl park založen na 38 000 hektarů a kromě ochrany fauny také hostí největší rozmanitost rostlin pásu nížinných lesů. Ochránci přírody v parku zaznamenali asi 4 000 jedinečných druhů a předpokládají, že mnohé ještě zbývá objevit.

Provincie Riau je dnes domovem celkem přibližně 210 slonů a 192 tygrů. Ještě před pětadvaceti lety žilo v oblasti 1 250 slonů a 650 tygrů.

Hlavním důvodem poklesu populací obou chráněných sumaterských druhů v provincii Riau  je podle WWF kácení lesů největší rychlostí ze všech indonéských provincií.

Čtěte také: Pralesy devastují i Češi, Greenpeace to chtějí změnit

Nelegální kácení a emise

Asi šedesát pět procent všech lesů v Riau, které jsou pro přežití zvířat nepostradatelné, zmizelo od počátku osmdesátých let v důsledku rostoucí činnosti společností těžících dřevo a nelegálního kácení.

Indonésie má třetí nejvyšší míru emisí uhlíkových plynů na světě, před ní jsou Spojené státy americké a Čína. Společnosti kácející indonéské lesy mají na tomto znečištění vysoký podíl.

Čtěte také: V Kongu objeven gorilí ráj: vědci hlásí až 125 000 kusů

 

Právě se děje

Další zprávy