Vyděšený svišť pobaví jen na první pohled. Nejlepší fotky zvířat roku 2019

Vyděšený svišť pobaví jen na první pohled. Nejlepší fotky zvířat roku 2019
Manuel Plaickner (Itálie): Rybník. Vítěz kategorie Obojživelníci a plazi
Alejandro Prieto (Mexiko): Nepřekročil hranici (snímek zachycuje jaguára, kterému v dalším putování zabránil pohraniční plot mezi USA a Mexikem, postavený proti migraci). Vítěz v kategorii Fotožurnalistika - jednotlivý snímek
Zorica Kovacevicová (Srbsko, USA): Tapeta života. Vítěz kategorie Rostliny a houby
Max Waugh (USA): Ve vánici. Vítěz kategorie Černobílá fotografie
Foto: Wildlife Photographer of the Year 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 10. 2019 6:01
Vítězný snímek prestižní světové soutěže fotografů divoké přírody na první pohled pobaví. Svišť se vyděšeně kouká na tibetskou lišku, která ho náhle překvapila. Jenže záběr, který pořídil čínský fotograf Jung-čching Pao, ve skutečnosti tak zábavný není. Naopak, ukazuje každodenní přírodní drama boje o potravu a o život. Zachycuje poslední okamžiky svišťova života.

Londýnské přírodopisné muzeum (The Natural History Museum) vyhlásilo výsledky prestižní celosvětové fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year 2019. Vítězem se stal snímek tibetské lišky, která k smrti vyděsila sviště. Záběr pořídil čínský fotograf Jung-čching Pao.

Porota, která posuzovala celkem 48 tisíc fotografií od autorů ze stovky zemí, ocenila, jak vítězný snímek spojuje prvky komedie i hororu a odráží každodenní dramata, která se v přírodě odehrávají.

Podle předsedkyně poroty Roz Kidmanové Coxové se fotografovi podařilo dokonale zachytit rozhodující moment. Fascinující výrazy zvířat a energie, kterou snímek vyzařuje, podle něj dokážou člověka doslova uhranout. 

"Tento úžasný snímek zachycuje jednu ze základních výzev života v přírodě - a tou je boj o přežití," konstatoval ředitel přírodovědného muzea Michael Dixon.

Juniorskou kategorii soutěže vyhrál Cruz Erdmann s podmořským záběrem pořízeným v indonéském Sulawesi. 

Zároveň s vyhlášením výsledků letošního ročníku soutěže byl vyhlášen následující. Snímky do soutěže Wildlife Photographer of the Year 2020 lze zasílat od 21. října do 12. prosince 2019 (více na adrese www.nhm.ac.uk/visit/wpy/competition.html).

Výstava stovky nejlepších snímků z letošního ročníku je k vidění v londýnském přírodopisném muzeu až do 31. května příštího roku. Při případné návštěvě Londýna rozhodně stojí za vidění. Lístky lze objednat i on-line, a to na adrese
www.nhm.ac.uk/wpy. Vedení muzea doporučuje on-line objednávku zvláště na víkendy, kdy bývá na výstavě nejvíce návštěvníků. 

Soutěž můžete sledovat také na sociálních sítích:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Stržená trolej zastavila na dvě hodiny tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze ráno dvě hodiny nejezdili tramvaje.  Důvodem byla stržená trolej. Provoz se podařilo obnovit krátce po desáté hodině ráno. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdily odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků byla zavedena náhradní autobusová doprava. 

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 byly odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdil náhradní autobusová linka X11.

Další zprávy