Vyděšený svišť pobaví jen na první pohled. Nejlepší fotky zvířat roku 2019

Vyděšený svišť pobaví jen na první pohled. Nejlepší fotky zvířat roku 2019
Manuel Plaickner (Itálie): Rybník. Vítěz kategorie Obojživelníci a plazi
Alejandro Prieto (Mexiko): Nepřekročil hranici (snímek zachycuje jaguára, kterému v dalším putování zabránil pohraniční plot mezi USA a Mexikem, postavený proti migraci). Vítěz v kategorii Fotožurnalistika - jednotlivý snímek
Zorica Kovacevicová (Srbsko, USA): Tapeta života. Vítěz kategorie Rostliny a houby
Max Waugh (USA): Ve vánici. Vítěz kategorie Černobílá fotografie
Foto: Wildlife Photographer of the Year 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 10. 2019 6:01
Vítězný snímek prestižní světové soutěže fotografů divoké přírody na první pohled pobaví. Svišť se vyděšeně kouká na tibetskou lišku, která ho náhle překvapila. Jenže záběr, který pořídil čínský fotograf Jung-čching Pao, ve skutečnosti tak zábavný není. Naopak, ukazuje každodenní přírodní drama boje o potravu a o život. Zachycuje poslední okamžiky svišťova života.

Londýnské přírodopisné muzeum (The Natural History Museum) vyhlásilo výsledky prestižní celosvětové fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year 2019. Vítězem se stal snímek tibetské lišky, která k smrti vyděsila sviště. Záběr pořídil čínský fotograf Jung-čching Pao.

Porota, která posuzovala celkem 48 tisíc fotografií od autorů ze stovky zemí, ocenila, jak vítězný snímek spojuje prvky komedie i hororu a odráží každodenní dramata, která se v přírodě odehrávají.

Podle předsedkyně poroty Roz Kidmanové Coxové se fotografovi podařilo dokonale zachytit rozhodující moment. Fascinující výrazy zvířat a energie, kterou snímek vyzařuje, podle něj dokážou člověka doslova uhranout. 

"Tento úžasný snímek zachycuje jednu ze základních výzev života v přírodě - a tou je boj o přežití," konstatoval ředitel přírodovědného muzea Michael Dixon.

Juniorskou kategorii soutěže vyhrál Cruz Erdmann s podmořským záběrem pořízeným v indonéském Sulawesi. 

Zároveň s vyhlášením výsledků letošního ročníku soutěže byl vyhlášen následující. Snímky do soutěže Wildlife Photographer of the Year 2020 lze zasílat od 21. října do 12. prosince 2019 (více na adrese www.nhm.ac.uk/visit/wpy/competition.html).

Výstava stovky nejlepších snímků z letošního ročníku je k vidění v londýnském přírodopisném muzeu až do 31. května příštího roku. Při případné návštěvě Londýna rozhodně stojí za vidění. Lístky lze objednat i on-line, a to na adrese
www.nhm.ac.uk/wpy. Vedení muzea doporučuje on-line objednávku zvláště na víkendy, kdy bývá na výstavě nejvíce návštěvníků. 

Soutěž můžete sledovat také na sociálních sítích:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy