Vyděšený svišť pobaví jen na první pohled. Nejlepší fotky zvířat roku 2019

Vyděšený svišť pobaví jen na první pohled. Nejlepší fotky zvířat roku 2019
Manuel Plaickner (Itálie): Rybník. Vítěz kategorie Obojživelníci a plazi
Alejandro Prieto (Mexiko): Nepřekročil hranici (snímek zachycuje jaguára, kterému v dalším putování zabránil pohraniční plot mezi USA a Mexikem, postavený proti migraci). Vítěz v kategorii Fotožurnalistika - jednotlivý snímek
Zorica Kovacevicová (Srbsko, USA): Tapeta života. Vítěz kategorie Rostliny a houby
Max Waugh (USA): Ve vánici. Vítěz kategorie Černobílá fotografie
Foto: Wildlife Photographer of the Year 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 10. 2019 6:01
Vítězný snímek prestižní světové soutěže fotografů divoké přírody na první pohled pobaví. Svišť se vyděšeně kouká na tibetskou lišku, která ho náhle překvapila. Jenže záběr, který pořídil čínský fotograf Jung-čching Pao, ve skutečnosti tak zábavný není. Naopak, ukazuje každodenní přírodní drama boje o potravu a o život. Zachycuje poslední okamžiky svišťova života.

Londýnské přírodopisné muzeum (The Natural History Museum) vyhlásilo výsledky prestižní celosvětové fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year 2019. Vítězem se stal snímek tibetské lišky, která k smrti vyděsila sviště. Záběr pořídil čínský fotograf Jung-čching Pao.

Porota, která posuzovala celkem 48 tisíc fotografií od autorů ze stovky zemí, ocenila, jak vítězný snímek spojuje prvky komedie i hororu a odráží každodenní dramata, která se v přírodě odehrávají.

Podle předsedkyně poroty Roz Kidmanové Coxové se fotografovi podařilo dokonale zachytit rozhodující moment. Fascinující výrazy zvířat a energie, kterou snímek vyzařuje, podle něj dokážou člověka doslova uhranout. 

"Tento úžasný snímek zachycuje jednu ze základních výzev života v přírodě - a tou je boj o přežití," konstatoval ředitel přírodovědného muzea Michael Dixon.

Juniorskou kategorii soutěže vyhrál Cruz Erdmann s podmořským záběrem pořízeným v indonéském Sulawesi. 

Zároveň s vyhlášením výsledků letošního ročníku soutěže byl vyhlášen následující. Snímky do soutěže Wildlife Photographer of the Year 2020 lze zasílat od 21. října do 12. prosince 2019 (více na adrese www.nhm.ac.uk/visit/wpy/competition.html).

Výstava stovky nejlepších snímků z letošního ročníku je k vidění v londýnském přírodopisném muzeu až do 31. května příštího roku. Při případné návštěvě Londýna rozhodně stojí za vidění. Lístky lze objednat i on-line, a to na adrese
www.nhm.ac.uk/wpy. Vedení muzea doporučuje on-line objednávku zvláště na víkendy, kdy bývá na výstavě nejvíce návštěvníků. 

Soutěž můžete sledovat také na sociálních sítích:

 

Právě se děje

před 40 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy