Wi-fi, digitální tabule a audio pro slepce. Praha má svou první chytrou zastávku

Wi-fi, digitální tabule a audio pro slepce. Praha má svou první chytrou zastávku
Chytrá zastávka od designérů z Olgoj Chorchoj stojí na Palackého náměstí v Praze.
Zastávka má chytrou tabuli a audio verzi pro lidi se zrakovým postižením.
V následujících týdnech by na zastávce měl začít fungovat také port USB a wi-fi.
Chytrou zastávku si lidé mohou osahat až do dubna, od roku 2021 by mohly přístřešky začít fungovat na většině míst v Praze.
Foto: IPR
ČTK Magazín ČTK, Magazín
29. 11. 2019 17:19
Až do jara bude na Palackého náměstí stát nová chytrá zastávka. Praha ji chce otestovat a připravit se na rok 2021, kdy jí vyprší smlouva s firmou JCDecaux. „Po více než dvaceti letech získá Praha zastávky do svého majetku a bude tak nad nimi mít kontrolu nejenom z pohledu jejich funkčnosti, ale také nad reklamou," říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje.

Autory návrhu přístřešku pro město jsou Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj. Stejný autorský tým vyhrál i soutěž, ve které město již dříve vybralo novou podobu laviček, košů a stojanů na kola.

Nových přístřešků města existuje několik typů, na Palackého náměstí je verze s displejem zobrazující čas příjezdu tramvají. Zastávka má mít brzy také wi-fi, USB port a reproduktor pro osoby se sluchovým postižením.

Prototyp se bude testovat do dubna. Poté magistrát nechá v případě potřeby udělat v návrhu změny, odkoupí licenci a začne zastávky sériově vyrábět.

"Cílem města je, aby tyto přístřešky nahradily všechny stávající typy přístřešků," uvedl primátor Zdeněk Hřib. Dodal, že maximální cena jedné zastávky v sériové výrobě bude 250 tisíc korun.

Přímo naproti prototypu hlavního města postavila svůj "konkurenční" přístřešek firma JCDecaux, která dnes většinu přístřešků v metropoli provozuje a má také veškeré příjmy z reklam. Praha teď připravuje vypsání tendru na provozovatele po vypršení kontraktu, do kterého se JCDecaux plánuje přihlásit.

Existuje také varianta, že město si zastávky bude provozovat samo, rozhodnuto zatím není. Primátor otázku mobiliáře označil za "problém pocházející z temného dávnověku 90. let" srovnatelný s Opencard.

Iniciativa sjednotit městský mobiliář a vytvořit vlastní design, který vychází z prostředí Prahy, vznikla v roce 2017. Tehdy se začalo s hledáním designu městské lavičky, odpadkového koše a stojanu na kola.

Návrh prošel testovacím obdobím a dnes už stojí například ve Stromovce, na Petříně nebo na Strossmayerově náměstí. Odpadkový koš dokonce letos získal prestižní ocenění Red Dot Design Award.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy