Vzácní delfíni tuponosí jsou na pokraji vyhynutí

Lucie Kalivodová
18. 6. 2009 22:05
Znečištěný Mekong vážně ohrožuje zdraví orcel tuponosých - sladkovodních delfínů.
Orcaella brevirostris
Orcaella brevirostris | Foto: Wikimedia Commons

Phnompenh/Vientiane - Sladkovodní delfíni žijící v řece Mekong, konkrétně v části protékající Kambodžou a Laosem, jsou kvůli velkému znečištění řeky na pokraji vyhynutí.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) informoval, že v řece žije už jen asi 64 - 76 delfínů tuponosých nebo také orcel tuponosých (Orcaella brevirostris).

Od roku 2003 uhynulo více než padesát mláďat tohoto vzácného druhu. Rozbory jejich těl prokázaly přítomnost jedovatých látek v řece - pesticidů, rtuti a dalších odpadů.

"Tyto látky jsou v okolním prostředí velice rozšířené, a tak může být jejich zdrojem jakákoli ze zemí, kterými Mekong protéká," uvedl v tiskovém prohlášení veterinář WWF Verne Dove.

Mláďata delfínů uhynula na bakteriální chorobu. "Tato choroba by nebyla smrtelná, pokud by ale neměli delfíni tuponosí oslabenou imunitu kvůli kontaminujícím látkám," uvedl Dove.

Světový fond na ochranu přírody usilovně pátrá po původu jedovatých látek v řece, která protéká Laosem, Kambodžou, Thajskem, Vietnamem a jihočínskou provincií Jün-nan.

Foto: World Wild Life Fund

Podle WWF nyní delfíni tuponosí potřebují podstoupit okamžitý ozdravný program na posílení jejich imunitního systému, aby klesl počet úmrtí zvířat. Zpravodajský server BBC News napsal, že kontaminující látky jsou do budoucna nebezpečné i pro obyvatele žijící poblíž toku, kteří konzumují mimo jiné mekongské ryby.

Delfíni tuponosí dorůstají délky okolo dvou metrů a váží až 160 kilogramů. Obývají tropické vody mezi Asií a Austrálií, vplouvají také do ústí velkých řek.

Pohybují se spíše v mělčích vodách, kde loví ryby. Žijí v malých hejnech okolo patnácti jedinců. WWF považuje tento druh delfínů od roku 2004 za kriticky ohrožený.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy