Vzácné gorily v ohrožení. Park zabrali povstalci

Vanda Králová, vk
30. 10. 2008 8:40
Ozbrojenci v Kongu se zmocnili unikátní rezervace
V roce 2007 zabily povstalecké jednotky několik kriticky ohrožených goril horských.
V roce 2007 zabily povstalecké jednotky několik kriticky ohrožených goril horských. | Foto: Reuters

Goma - V bezprostředním ohrožení se ocitly dvě stovky vzácných horských goril, které žijí na území Demokratické republiky Kongo. Jejich domovu, národního parku Virunga na východě země, se zmocnila povstalecká armáda.

Povstalci obsadili ředitelství unikátního parku, a znemožnili tak ochráncům přírody vzácné primáty sledovat a chránit.

Některé nevládní organizace, kteří gorily monitorovaly, už opustily i město Goma. Stahuje se také prestižní Londýnská zoologická společnost.

"Stěhujeme se z Gomy do Rwandy," řekla její mluvčí Alice Henchleyová. "Bezpečnost našich lidí je na prvním místě. Je to tu velmi nestabilní," citoval jí National Geographic.

Gorily uprostřed bitevního pole

V okolí ředitelství parku v Rumangabu zvaném sektor Mikeno žije 72 goril.

Právě tohle místo se ale změnilo v bitevní pole, kde proti sobě stojí vládní jednotky a armáda generála Laurenta Nkundy, kterou on sám nazývá Národním kongresem pro ochranu obyvatel (CNDP).

Povstalce přitom ochránci přírody obviňují, že už v roce 2007 zabili deset goril horských.

Souvilosti: Válka na východě Konga znovu začala, řekl vůdce rebelů

Nkundovy jednotky donutily 53 strážců národního parku uprchnout do lesů. Ti se teď snaží dostat do hlavního města oblasti Gomy, kam se stáhli i další zaměstnanci parku. 

Rebelové obsadili ředitelství gorilí rezervace. Strážce parku zahnali do lesa.
Rebelové obsadili ředitelství gorilí rezervace. Strážce parku zahnali do lesa. | Foto: Reuters

"Když se povstalci začali blížit ke stanici, mysleli jsme si, že nás zabijí," cituje strážce parku Barekeho Sekibibiho National Geographic. "Nejsme vojáci, jsme strážci chránící přírodu v parku Virunga."

Velitel strážců Emmanuel de Merode ozbrojence kontaktoval a požádal je, aby jeho lidem neubližovali.

Zvířata v rukou povstalců

Podle dostupných informací konžské vládní jednotky ustupují. Armádní vozidla z bitevního pole odjíždějí, píše agentura AP. Mluvčí OSN Michele Bonnardeauxová tvrdí, že si poslední násilné střety vyžádaly tisíce životů civilního obyvatelstva. 

Čtěte také: Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen

Přestože motiv útoku na ředitelství národního parku není znám, Rumangabo je považováno za strategické místo, protože leží u jedné ze dvou hlavních cest do Gomy.

Horských goril už na světě žije jen 680. Žijí ve dvou oddělených populacích v Kongu, Ugandě a Rwandě.

Více o gorilách:

 

Právě se děje

před 39 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy