Výzva Britům: Zhasněte a jděte zjistit, co je netopýrům

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 5. 2010 16:01
Netopýrům a můrám ve Velké Británii hrozí vyhynutí a nikdo neví proč
Netopýr je užitečný, zbavuje nás obtížného hmyzu
Netopýr je užitečný, zbavuje nás obtížného hmyzu | Foto: ČSOP Rokycany

Londýn - Spolky pro ochranu motýlů a netopýrů se obrátily na britskou veřejnost se zvláštní prosbou.

Žádají ostrovany, aby se v noci patnáctého května zúčastnili Noci můr (chytali můry po zahradě a instalovali detektory netopýrů), čímž mají badatelům pomoci nalézt příčiny krize, která způsobila, že se populace nočních motýlů i netopýrů za posledních čtyřicet let razantně snížila.

„O problémech můr toho musíme zjistit, co nejvíce. Bez můr bude totiž ohrožena veškerá biodiverzita (rozmanitost živočišného světa). Proto na občany apelujeme, aby v okolí svého domu hledali můry," vysvětluje Richard Fox, vedoucí výzkumu spolku na ochranu motýlů.

Teprve když se vědcům podaří zjistit, co způsobuje můrám a motýlům největší problémy, mohou začít pracovat na jejich řešení. Na území Velké Británie žije sedmnáct druhů státem chráněných netopýrů. Jejich právní ochrana je nutná právě kvůli vážné hrozbě vyhynutí.

Smyslem výzvy tedy není jen přinést vědecké poznatky, ale také upozornit na riziko, že Británii přijde o své netopýry. Ochránci proto prosí veřejnost, aby vyzkoušela přístroje na detektory netopýrů nebo si udělala noční safari na vlastní zahradě a chytila pár můr a své poznatky předala příslušným spolkům.  

Netopýr přitom patří mezi celosvětově ohrožené druhy. Stavy netopýrů klesají všude na světě, ale monitorovací programy a plány na záchranu netopýrů daleko pokulhávají za stejnými záchrannými programy pro ptáky.

Pokud se obáváte o stav netopýrů v Čechách, můžete se zúčastnit Evropské noci pro ochranu netopýrů. Více informací naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy