Výzva Britům: Zhasněte a jděte zjistit, co je netopýrům

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 5. 2010 16:01
Netopýrům a můrám ve Velké Británii hrozí vyhynutí a nikdo neví proč
Netopýr je užitečný, zbavuje nás obtížného hmyzu
Netopýr je užitečný, zbavuje nás obtížného hmyzu | Foto: ČSOP Rokycany

Londýn - Spolky pro ochranu motýlů a netopýrů se obrátily na britskou veřejnost se zvláštní prosbou.

Žádají ostrovany, aby se v noci patnáctého května zúčastnili Noci můr (chytali můry po zahradě a instalovali detektory netopýrů), čímž mají badatelům pomoci nalézt příčiny krize, která způsobila, že se populace nočních motýlů i netopýrů za posledních čtyřicet let razantně snížila.

„O problémech můr toho musíme zjistit, co nejvíce. Bez můr bude totiž ohrožena veškerá biodiverzita (rozmanitost živočišného světa). Proto na občany apelujeme, aby v okolí svého domu hledali můry," vysvětluje Richard Fox, vedoucí výzkumu spolku na ochranu motýlů.

Teprve když se vědcům podaří zjistit, co způsobuje můrám a motýlům největší problémy, mohou začít pracovat na jejich řešení. Na území Velké Británie žije sedmnáct druhů státem chráněných netopýrů. Jejich právní ochrana je nutná právě kvůli vážné hrozbě vyhynutí.

Smyslem výzvy tedy není jen přinést vědecké poznatky, ale také upozornit na riziko, že Británii přijde o své netopýry. Ochránci proto prosí veřejnost, aby vyzkoušela přístroje na detektory netopýrů nebo si udělala noční safari na vlastní zahradě a chytila pár můr a své poznatky předala příslušným spolkům.  

Netopýr přitom patří mezi celosvětově ohrožené druhy. Stavy netopýrů klesají všude na světě, ale monitorovací programy a plány na záchranu netopýrů daleko pokulhávají za stejnými záchrannými programy pro ptáky.

Pokud se obáváte o stav netopýrů v Čechách, můžete se zúčastnit Evropské noci pro ochranu netopýrů. Více informací naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy