Výzva Britům: Zhasněte a jděte zjistit, co je netopýrům

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 5. 2010 16:01
Netopýrům a můrám ve Velké Británii hrozí vyhynutí a nikdo neví proč
Netopýr je užitečný, zbavuje nás obtížného hmyzu
Netopýr je užitečný, zbavuje nás obtížného hmyzu | Foto: ČSOP Rokycany

Londýn - Spolky pro ochranu motýlů a netopýrů se obrátily na britskou veřejnost se zvláštní prosbou.

Žádají ostrovany, aby se v noci patnáctého května zúčastnili Noci můr (chytali můry po zahradě a instalovali detektory netopýrů), čímž mají badatelům pomoci nalézt příčiny krize, která způsobila, že se populace nočních motýlů i netopýrů za posledních čtyřicet let razantně snížila.

„O problémech můr toho musíme zjistit, co nejvíce. Bez můr bude totiž ohrožena veškerá biodiverzita (rozmanitost živočišného světa). Proto na občany apelujeme, aby v okolí svého domu hledali můry," vysvětluje Richard Fox, vedoucí výzkumu spolku na ochranu motýlů.

Teprve když se vědcům podaří zjistit, co způsobuje můrám a motýlům největší problémy, mohou začít pracovat na jejich řešení. Na území Velké Británie žije sedmnáct druhů státem chráněných netopýrů. Jejich právní ochrana je nutná právě kvůli vážné hrozbě vyhynutí.

Smyslem výzvy tedy není jen přinést vědecké poznatky, ale také upozornit na riziko, že Británii přijde o své netopýry. Ochránci proto prosí veřejnost, aby vyzkoušela přístroje na detektory netopýrů nebo si udělala noční safari na vlastní zahradě a chytila pár můr a své poznatky předala příslušným spolkům.  

Netopýr přitom patří mezi celosvětově ohrožené druhy. Stavy netopýrů klesají všude na světě, ale monitorovací programy a plány na záchranu netopýrů daleko pokulhávají za stejnými záchrannými programy pro ptáky.

Pokud se obáváte o stav netopýrů v Čechách, můžete se zúčastnit Evropské noci pro ochranu netopýrů. Více informací naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy