Výzkum: Češi a sex? Ne před 18 lety

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 4. 2009 9:55
Praha - Zatímco naše babičky se muži poprvé oddaly až v osmnácti letech, dnes mládež zakouší první zakázané ovoce kolem patnáctého roku.

Takhle si to alespoň myslí mnoho Čechů. Jak ale dokládá patnáctiletý průzkum sexuologů z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, opak je pravdou.

Češi dnes začínají se sexem zhruba v osmnácti letech, častěji užívají spolehlivou antikoncepci a nemají potřebu střídat partnery tak často, jak tomu bylo u jejich rodičů.

"Vývoj se ubírá pozitivním směrem. Výsledky výzkumu svědčí o tom, že lidé se dnes v sexu chovají daleko zodpovědněji," shrnul poznatky jeden z autorů průzkumu, Petr Weiss.

Zákon nahrává pedofilům

Infobox

Co ukázal průzkum:

První soulož

 • Češi zažívají nejčastěji v přírodě
 • Chlapci ve věku 17,85 let
 • Dívky ve věku 18,08 let
 • 45 % nepoužije žádnou antikoncepci

Počet sexuálních partnerů za život

 • Muži - 9,4 partnerek
 • Ženy - 5,3 partnerů

Poruchy

 • Sexuální poruchu přiznává 20 % lidí
 • V 90. letech měli muži problémy s ejakulací
 • Dnes mají muži problémy s erekcí
 • Ženy mají problém s chutí na sex

Nevěra

 • Ženy - 34 % vdaných žen
 • Muží - 55 % vdaných mužů

Násilí

 • 5 % mužů přiznává, že někdy užilo násilí při styku

Komerční sex

 • 3 % žen uvedla, že  poskytla sex za peníze
 • Styk s prostitutkou přiznalo 14 % mužů

Snížit trestní odpovědnost z patnácti let na čtrnáct a umožnit tak souložit dětem už v osmé třídě, by tak byla podle odborníků chyba.

"Jediný, kdo z toho může mít radost, jsou pedofilové. Například pro mě, který se celý život zabývám sexuální delikvencí, to znamená, že bych se měl pomalu omlouvat celé řadě pachatelů, kteří byli odsouzeni k nemalým trestům, protože měli styk s dětmi pod patnáct let," řekl druhý z autorů výzkumu a současně europoslanec Jaroslav Zvěřina.

Česko by se podle něj mělo naopak snažit posunovat věk první pohlavní soulože na co nejzazší dobu. Třeba jen proto, že je vázáno mezinárodními úmluvami chránit děti do osmnácti let před předčasnou sexuální zkušeností.

Autoři v této souvislosti zmínili také další varující statistiky: Průzkum ukázal, že v českých rodinách žije přibližně sedm procent dětí, které alespoň jednou zažily pohlavní zneužití. Další tři procenta dětí někdo zneužil opakovaně.

"Nejčastěji se přitom zneužívání odehrává uvnitř rodiny. Pachatelem je otec, nevlastní otec či jiný člen rodiny," upozornil Weiss.

Nejliberálnější národ na světě

Z dalších výsledků průzkumu vyplývá, že pokud jde o otázky sexu, Češi jsou nejsvobodomyslnějším národem na světě.

"Tolerantně se staví k homosexualitě, interrupci i nevěře," zhodnotil Weiss. Pravděpodobně to podle něj souvisí s tím, že je český národ z velké většiny ateistický.

Češi mívají za život průměrně devět až deset sexuálních partnerek. Češky přiznávají jen pět milenců.

Češi se milují průměrně dvakrát týdně. Muži i ženy shodně udávají, že délka jednoho styku trvá zhruba čtvrt hodiny. Zhruba stejnou dobu se věnují i předehře.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy