Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Výuka finanční gramotnosti dětí pokračuje online, důležitější než kdy dříve

komerční článek
27. 10. 2020 8:05
V jakém stavu jsou naše finance? I to nyní velmi silně prověřuje koronavirus. Schopnost správně hospodařit nabývá zcela nových rozměrů.
David Hubáček
David Hubáček | Foto: komerční článek

"Zkušenosti ukazují, že s výukou finanční gramotnosti je potřeba začínat už v dětském věku. A protože jde o dovednosti naprosto klíčové pro budoucí život, rozhodli jsme se program finančního vzdělávání překlopit co nejrychleji a nejkomplexněji do online prostředí," vysvětluje David Hubáček, šéf finančního vzdělávání v České spořitelně. Ta realizuje největší program finančního vzdělávání v zemi, Abecedu peněz. "Pro menší děti máme pohádky, pro větší třeba napínavou počítačovou hru. A rodičům i pedagogům nabízíme kompletní metodické materiály a podklady pro vedení dětí."

Pro mnoho Čechů je současná situace zatěžkávací zkouškou. Jsme na tom, co se hospodaření týká, opravdu tak špatně? V čem vidíte největší rizika?

Naše zkušenosti i průzkumy opravdu potvrzují, že většina Čechů má sklon se ve vztahu k penězům chovat neopatrně nebo nezodpovědně. Lidé nemají dostatečné rezervy, podceňují význam plánování a často jdou do zbytečných rizik. Ve vypjatých situacích, jako je nyní, se to pak může projevit.

Jde o poměrně letitý problém. Proč stále nebereme hospodaření vážně?

Naše generace, ani generace našich rodičů se nikde neučila, jak správně zacházet s penězi. Nikdo nám v dětství nevštípil, že své výdaje musíme pokrýt příjmy. A že na dluh se nedá žít donekonečna. Zkrátka to neumíme, pokud se o to nezajímáme aktivně.

Základy finanční gramotnosti jsou součástí školních osnov už přes 18 let. Proč se to tedy výrazně nelepší?

Určitě musíme počítat s určitou setrvačností, než nové generace dětí povyrostou. Ovšem na mnohých školách nemají učitelé na výuku finanční gramotnosti příliš času a ani dostatek kvalitních a srozumitelných podkladů. Často se omezí jen na to, že se v matematice počítají peníze. A navíc, informace o správném hospodaření pedagogové čerpají hlavně ze svého života a z internetu. I proto jsme jim v rámci Abecedy peněz připravili kompletní metodické pokyny a materiály pro práci s jednotlivými věkovými skupinami dětí. Poskytujeme je volně všem pedagogům, kteří mají zájem. A zároveň jim nabízíme pomoc s rozjezdem finančního vzdělávání přímo v jejich školách.

Jak zásady hospodaření dětem správně vštípit?

Zábavně, hrou a hlavně komplexně! Nestačí v hodině počítat, kolik korun mi prodavačka vrátí, když platím pět rohlíků stokorunou. To mě nenaučí, jak vypadá stokoruna, že mám dostat účtenku, nebo proč stojí rohlík dvě koruny a ne dvacet. Ani to, že když tu stokorunu ztratím nebo utratím jinde, budu bez rohlíků. Navíc klasického "učení" mají děti ve škole až až. Proto jim v rámci Abecedy peněz zprostředkováváme setkání se světem peněz pomocí hry a vlastních prožitků. A máme skvělou odezvu nejen od dětí, ale i od jejich učitelů.

Jak takový zážitkový program probíhá?

Programy máme rozdělené podle věku dětí. Školkové děti naťukáváme prostřednictvím speciálních pohádek a her. Druháčky učíme hospodařit jako máma s tátou, ukazujeme jim, jak to doma chodí, kde se berou peníze a kam se ztrácejí. Čtvrťáky v rámci tříměsíčního projektu necháváme budovat vlastní firmy, plánovat výrobu i sestavovat kalkulace. Učíme je také pracovat s platební kartou, bankomatem, ukazujeme, jak vypadá trezor. Pro děti z odlehlejších škol máme brýle pro virtuální realitu se speciálně připraveným programem. Teenagery se nám daří zaujmout speciálně vyvinutou počítačovou hrou Tajuplná cesta. V ní se opravdu zábavnou formou naučí spoustu nového o světě financí.

V rámci Abecedy peněz se věnujete i seniorům. Jak?

V programu s názvem Abeceda vzdělávání učíme seniory zacházet s chytrými telefony. Mnozí přijdou na kurz s tím, že jej mají od minulých Vánoc doma, ale ještě jej ani nerozbalili. Začínáme postupně. Vysvětlujeme rozdíl mezi wifi a daty, učíme je posílat fotky, instalovat aplikace, sledovat zpravodajství nebo třeba nakupovat online. Zejména v posledních měsících zájem seniorů o tyto kurzy extrémně narostl. Mnozí se dostali do větší či menší sociální izolace a chtějí být ve spojení se světem i svými blízkými alespoň prostřednictvím telefonu.  

Abeceda peněz je aktuálně největší program finančního vzdělávání v ČR, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost dětí a teenagerů. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna. Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Kromě programů do škol nabízí Abeceda peněz také kompletní materiály pro děti, jejich pedagogy i rodiče. Na webu www.abecedapenez.cz mají volně k dispozici vše, co je k výuce finanční gramotnosti potřeba: metodiku pro učitele jednotlivých věkových kategorií, kompletní podklady pro interaktivní výuku, pracovní sešity pro děti i aplikace pro interaktivní tabule.

Foto: komerční článek
 

Právě se děje

Další zprávy