Kde žil Hrabal, Hemingway nebo Sherlock? Domovy slavných na fotkách Miroslava Hucka

Ulice Na Hrázi - bydliště Bohumila Hrabala, Praha, 1987
Bydliště V. I. Lenina, Smolnyj, Sovětský Svaz, 1967
Dům L. N. Tolstého, Jasná Poljana, Sovětský Svaz, 1967
Finca Vigia, dům Ernesta Hemingwaye, Havana, Kuba, 1967
Ulice Na Hrázi - bydliště Bohumila Hrabala, Praha, 1987
Foto: Miroslav Hucek
28. 4. 2019 19:47
Fotograf Miroslav Hucek býval jednou z hvězd velmi populárního časopisu Mladý svět. Kromě výborných reportáží fotil během svých cest po tehdejším Československu i po mnoha jiných zemích také místa, která jsou spjatá s životy slavných lidí. Právě tyto fotky jsou nyní k vidění na výstavě Domovy v pražské Leica Gallery

Miroslav Hucek (1934-2013) proslul jako fotograf působící v letech 1960-1975 v týdeníku Mladý svět. Jeho tvorba se v očích většiny znalců fotografie pojí se snímky ze života mladých lidí, jejich životního stylu, zachycuje rovněž jejich snahu se odlišit.

"Cyklus Domovy je trochu jiný," říká fotografova dcera a kurátorka výstavy v pražské galerii Leica Barbara Hucková. "Tvoří ho snímky z návštěv bývalých obydlí známých osobnosti," vysvětluje.

Podle kurátorky nejspíš není náhodou, že právě domovy českých světoobčanů Josefa Sudka a Bohumila Hrabala, zachycené na snímcích, jsou v troskách. "Autorovi se přesto podařilo zachytit stopy Hrabalova a Sudkova života, odrážející se i v jejich dílech - u prvního v jeho literární svébytnosti, u druhého v pohledech z okna jeho ateliéru," říká. Zvláště zbytky Sudkova ateliéru působí jako truchlivá zátiší zkázy.

"Kromě toho můžete vidět třeba místa, kde Michel de Montaigne psal své filozofické eseje, Leninův telefon, který rozhodoval o nejednom životě (zřejmě i o osudu rodiny posledního ruského cara), Tolstého dům v Jasné Poljaně, Hemingwayovo obydlí na Kubě, zbytky domů v Pompejích, na něž vzpomínal Plinius, téměř luxusní vyhnanství Napoleona nebo mysteriózní dům Axela Muntheho," konstatuje Barbara Hucková.

Součástí výstavy jsou i místa, spojovaná s fiktivními literárními postavami, například londýnský byt - tedy vlastně muzeum - detektiva Sherlocka Holmese. 

O výstavě:

  • Název: Miroslav Hucek - Domovy
  • Kde: Leica Gallery, Praha 
  • Kdy: do 16. června
  • Otevírací doba: po-pá: 10-20 hod., víkendy, svátky: 13-19 hod.
  • Vstupné: základní 70 Kč, snížené 40 nebo 30 Kč

Doprovodný program:

  • 20. 5. (19 hod.) - beseda s kurátorkou výstavy Barbarou Huckovou, projekce dokumentů o M. Huckovi a časopisu Mladý svět
  • 6. 6. 2019 (18 hod.) - komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy
  • Rezervace míst na obě akce je možná na e-mailu [email protected].

 

Právě se děje

Další zprávy