Zaměstnanci slovenské galerie žádají zrušení výstavy Ringo Čecha. Je kýčovitá a obscénní, tvrdí

Magazín Petra Jansová Magazín, Petra Jansová
19. 7. 2018 14:22
Výstava Františka Ringo Čecha v Liptovském Mikuláši vzbudila rozporuplné reakce tamních zaměstnanců. Ti ji považují za dehonestující a žádají její zrušení. Vedení galerie naopak věří, že obrazy mají potenciál přitáhnout vysoký počet návštěvníků, a expozici hájí. "Něco podobného jsem zažil před třiceti lety i v Česku, kde už mám náležitý respekt," řekl Čech.
František Ringo Čech
František Ringo Čech | Foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci Liptovské galerie Petra Michala Bohúňa v Liptovském Mikuláši žádají vedení, aby ukončilo výstavu Františka Ringo Čecha. Expozici Ringo ever, Rembrandt never považují za společensky dehonestující, obscénní a deviantní.

Kvůli obsahu není zároveň vhodná pro děti a mládež. 

V otevřeném dopise, který zveřejnily slovenské zpravodajské servery Denník N a Sme, píší, že výstava nesplňuje umělecká kritéria, a nepatří tak do kulturní instituce.

"Vážení spoluobčané, 26. června byla veřejnosti zpřístupněna výstava Františka Ringo Čecha v Liptovské galerii Petra Michala Bohúňa. Jménem svým a jménem odborných zaměstnanců galerie se tímto od výstavy veřejně distancujeme. Domníváme se, že prezentovaná tvorba nesplňuje umělecká kritéria, je společensky dehonestující, a proto nepatří do kulturní instituce," napsala v otevřeném dopise zaměstnankyně galerie, členka Slovenské výtvarné unie a Komory restaurátorů Erika Benická. 

Výzvu kromě médií adresovala i zřizovateli galerie, umělecké obci a vedení města Liptovský Mikuláš.

"Jeho naturalisticky stylizovaný projev je nevyvinutý, jednotvárný, příliš snaživý, kýčovitý, sarkastický, obscénní a deviantní, bez povědomí o etické zodpovědnosti výtvarné tvorby, s velmi nízkou úrovní projevu," argumentuje pro zrušení výstavy. Ta má oficiálně skončit 4. září. 

Podle Benické mají obrazy nebezpečný společenský a politický charakter, protože relativizují evropské demokratické hodnoty a jsou nenávistné vůči uprchlíkům.

Vedení galerie a také kurátor výstavy Peter Cabadaj s názorem většiny zaměstnanců nesouhlasí. Obrazy hájí s tím, že mají potenciál přivést do galerie i laickou veřejnost. 

Podle Cabadaje je výstava určená především lidem, kteří dokážou ocenit osobitý humor. "Vždycky byli a najdou se i dnes všelijací kritici, kteří Ringovi vyčítají kdeco. Drsný slovník, nadmíru substandardních výrazů, vulgarismy, perverzitu," citoval Denník N vyjádření kurátora, který se autora obrazů zastal.

František Ringo Čech kauzu zaregistroval a tvrdí, že něco podobného zažil před třiceti lety i v Česku. "Teď už tu mám náležitý respekt. Slováci jsou logicky překvapení, protože mě neznají a najednou vidí nahé krásky, dámské přirození nebo imigranty na stromech," vysvětlil pro Aktuálně.cz.

Přestřelka v médiích podle něj zajistila galerii dokonalou publicitu. "Návštěvy lámou rekordy, ale radost z toho nemám," dodává s tím, že je naivista a ne akademický malíř.

Dohady mezi zaměstnanci a vedením komentují i lidé na sociálních sítích. Někteří celou kauzu považují za skvělý marketingový tah.  

Video: Nikdo nebyl větší antikomunista než rockoví hudebníci, říká Ringo Čech

Nikdo nebyl větší antikomunista než rockoví hudebníci, vždyť já byl ve vězení, říká volební lídr Strany práv občanů František Ringo Čech. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy