Výstava nahých mužů láme ve Vídni rekordy

ČTK ČTK
31. 10. 2012 10:32
Lidé jsou zvláštní, říká mluvčí muzea. Nahota táhne víc než ikona Vídně Klimt
Z plakátu zvoucího na výstavu.
Z plakátu zvoucího na výstavu. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Vídeň - Vídeň je na nohou. Davy lidí touží vidět výstavu Nackte männer (Nazí muži), kterou uvedlo Leopoldovo muzeum.

Obnažení pánové lákají podle agentury Reuters dokonce více návštěvníků než letošní výstava věnovaná 150. výročí narození známého vídeňského malíře Gustava Klimta. Nazí muži přitom ještě před otevřením vyvolali kontroverze, protože muzeum nechalo vytisknout plakáty zobrazující trojici mužů v plné nahotě.

"Neočekávali jsme to, protože Klimt je ikonou Vídně," řekl mluvčí muzea Klaus Pokorny. "Lidé jsou zvláštní."

Výstava, kterou chce Leopoldovo muzeum veřejnosti ukázat rozmanitost a proměnu zobrazování mužské nahoty, začala 19. října. Od té doby ji denně navštíví přes 1000 lidí, podle Pokorného jich je v některých dnech i více než dvojnásobek.

"Je to pro mě nové, bylo to zajímavé," citoval Reuters jistou Annu, jednu z rakouských návštěvnic výstavy. "Museli jsme to vidět," dodal její přítel Helmut.

Foto: Aktuálně.cz

Začátek výstavy ale provázela kritika. Muzeum se rozhodlo přelepit všechny velké vídeňské billboardy, protože řada lidí kulturní instituci napsala, že se cítí pohoršena. Na plakátech je totiž trojice fotbalistů, kteří na sobě mají jen kopačky a podkolenky.

Návštěvníky čeká asi 300 děl. Mezi nimi je i zmíněná fotbalová fotografie francouzského uměleckého dua Pierre et Gilles s názvem Vive La France nebo plakát Andyho Warhola s názvem Querelle.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy