Výstava nahých mužů láme ve Vídni rekordy

ČTK ČTK
31. 10. 2012 10:32
Lidé jsou zvláštní, říká mluvčí muzea. Nahota táhne víc než ikona Vídně Klimt
Z plakátu zvoucího na výstavu.
Z plakátu zvoucího na výstavu. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Vídeň - Vídeň je na nohou. Davy lidí touží vidět výstavu Nackte männer (Nazí muži), kterou uvedlo Leopoldovo muzeum.

Obnažení pánové lákají podle agentury Reuters dokonce více návštěvníků než letošní výstava věnovaná 150. výročí narození známého vídeňského malíře Gustava Klimta. Nazí muži přitom ještě před otevřením vyvolali kontroverze, protože muzeum nechalo vytisknout plakáty zobrazující trojici mužů v plné nahotě.

"Neočekávali jsme to, protože Klimt je ikonou Vídně," řekl mluvčí muzea Klaus Pokorny. "Lidé jsou zvláštní."

Výstava, kterou chce Leopoldovo muzeum veřejnosti ukázat rozmanitost a proměnu zobrazování mužské nahoty, začala 19. října. Od té doby ji denně navštíví přes 1000 lidí, podle Pokorného jich je v některých dnech i více než dvojnásobek.

"Je to pro mě nové, bylo to zajímavé," citoval Reuters jistou Annu, jednu z rakouských návštěvnic výstavy. "Museli jsme to vidět," dodal její přítel Helmut.

Foto: Aktuálně.cz

Začátek výstavy ale provázela kritika. Muzeum se rozhodlo přelepit všechny velké vídeňské billboardy, protože řada lidí kulturní instituci napsala, že se cítí pohoršena. Na plakátech je totiž trojice fotbalistů, kteří na sobě mají jen kopačky a podkolenky.

Návštěvníky čeká asi 300 děl. Mezi nimi je i zmíněná fotbalová fotografie francouzského uměleckého dua Pierre et Gilles s názvem Vive La France nebo plakát Andyho Warhola s názvem Querelle.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy