Výstava nahých mužů láme ve Vídni rekordy

ČTK ČTK
31. 10. 2012 10:32
Lidé jsou zvláštní, říká mluvčí muzea. Nahota táhne víc než ikona Vídně Klimt
Z plakátu zvoucího na výstavu.
Z plakátu zvoucího na výstavu. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Vídeň - Vídeň je na nohou. Davy lidí touží vidět výstavu Nackte männer (Nazí muži), kterou uvedlo Leopoldovo muzeum.

Obnažení pánové lákají podle agentury Reuters dokonce více návštěvníků než letošní výstava věnovaná 150. výročí narození známého vídeňského malíře Gustava Klimta. Nazí muži přitom ještě před otevřením vyvolali kontroverze, protože muzeum nechalo vytisknout plakáty zobrazující trojici mužů v plné nahotě.

"Neočekávali jsme to, protože Klimt je ikonou Vídně," řekl mluvčí muzea Klaus Pokorny. "Lidé jsou zvláštní."

Výstava, kterou chce Leopoldovo muzeum veřejnosti ukázat rozmanitost a proměnu zobrazování mužské nahoty, začala 19. října. Od té doby ji denně navštíví přes 1000 lidí, podle Pokorného jich je v některých dnech i více než dvojnásobek.

"Je to pro mě nové, bylo to zajímavé," citoval Reuters jistou Annu, jednu z rakouských návštěvnic výstavy. "Museli jsme to vidět," dodal její přítel Helmut.

Foto: Aktuálně.cz

Začátek výstavy ale provázela kritika. Muzeum se rozhodlo přelepit všechny velké vídeňské billboardy, protože řada lidí kulturní instituci napsala, že se cítí pohoršena. Na plakátech je totiž trojice fotbalistů, kteří na sobě mají jen kopačky a podkolenky.

Návštěvníky čeká asi 300 děl. Mezi nimi je i zmíněná fotbalová fotografie francouzského uměleckého dua Pierre et Gilles s názvem Vive La France nebo plakát Andyho Warhola s názvem Querelle.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

Další zprávy