Výstava nahých mužů láme ve Vídni rekordy

ČTK ČTK
31. 10. 2012 10:32
Lidé jsou zvláštní, říká mluvčí muzea. Nahota táhne víc než ikona Vídně Klimt
Z plakátu zvoucího na výstavu.
Z plakátu zvoucího na výstavu. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Vídeň - Vídeň je na nohou. Davy lidí touží vidět výstavu Nackte männer (Nazí muži), kterou uvedlo Leopoldovo muzeum.

Obnažení pánové lákají podle agentury Reuters dokonce více návštěvníků než letošní výstava věnovaná 150. výročí narození známého vídeňského malíře Gustava Klimta. Nazí muži přitom ještě před otevřením vyvolali kontroverze, protože muzeum nechalo vytisknout plakáty zobrazující trojici mužů v plné nahotě.

"Neočekávali jsme to, protože Klimt je ikonou Vídně," řekl mluvčí muzea Klaus Pokorny. "Lidé jsou zvláštní."

Výstava, kterou chce Leopoldovo muzeum veřejnosti ukázat rozmanitost a proměnu zobrazování mužské nahoty, začala 19. října. Od té doby ji denně navštíví přes 1000 lidí, podle Pokorného jich je v některých dnech i více než dvojnásobek.

"Je to pro mě nové, bylo to zajímavé," citoval Reuters jistou Annu, jednu z rakouských návštěvnic výstavy. "Museli jsme to vidět," dodal její přítel Helmut.

Foto: Aktuálně.cz

Začátek výstavy ale provázela kritika. Muzeum se rozhodlo přelepit všechny velké vídeňské billboardy, protože řada lidí kulturní instituci napsala, že se cítí pohoršena. Na plakátech je totiž trojice fotbalistů, kteří na sobě mají jen kopačky a podkolenky.

Návštěvníky čeká asi 300 děl. Mezi nimi je i zmíněná fotbalová fotografie francouzského uměleckého dua Pierre et Gilles s názvem Vive La France nebo plakát Andyho Warhola s názvem Querelle.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy