Uprostřed Prahy se potuloval srnec. Asi přijel vlakem, žertovali lidé

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 6. 2020 16:22
Na parkovišti v Bubnech u stanice metra Vltavská v Praze se objevil malý srnec. Několik hodin bloudil mezi auty a snažil se najít díru v oploceném areálu. Jak se na brownfield, který rozděluje magistrála a Argentinská ulice, přesně dostal, nebylo kolemjdoucím jasné. Někteří žertovali, že se do Prahy dostal nejspíš vlakem.

Hnědý srnec s malými růžky uvázl na parkovišti v Praze 7 poblíž rušné magistrály, kde několik hodin bloudil mezi auty a snažil se najít díru v plotě. Před lidmi a psy, kteří okolo něj procházeli, se ukrýval za kontejnery na odpadky. 

"Je to k nevíře, nechápu, jak se sem dostal," řekla Aktuálně.cz jedna z pejskařek, která v Praze 7 bydlí. "Bojím se, že ho něco přejede," postěžovala si důchodkyně. 

Redaktorka Aktuálně.cz kvůli bezradnému srnci kontaktovala pražskou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Veterináři mají teď rušné období, na jaře se totiž rodí spousta mláďat. Nejčastěji přitom lidé zachraňují zajíce a holuby.

"Zatoulaný srnec na divném místě není v téhle době bohužel nic neobvyklého," sdělila pracovnice záchranné stanice, podle které je u vysoké zvěře normální, že cestuje po městě. "Pravděpodobně se na parkoviště dostal brzy ráno a nezbývá nic jiného, než ho nechat, aby sám našel cestu ven. Odchyt je pro tenhle typ zvířat velmi stresující a hrozí, že srnce vyšokuje k smrti." 

Na parkoviště se pravděpodobně dostal brzy ráno a podle pracovnice pražské záchranné stanice nezbývalo nic jiného, než počkat, až se zase sám dostane ven.
Na parkoviště se pravděpodobně dostal brzy ráno a podle pracovnice pražské záchranné stanice nezbývalo nic jiného, než počkat, až se zase sám dostane ven. | Foto: Magdaléna Medková

Plaché zvíře by veterináři museli uspat, kvůli předepsaným normám ale nemohou foukačku či pistoli použít tam, kde se běžně vyskytují lidé. Zasáhnout lze jen na volném prostranství, třeba v parku nebo na louce. Na parkovišti, kde srnec uvázl, je ale několik autoservisů, magistrála a nádraží.

"Kolem je celkem rušno. Jsou tu frekventované silnice a nějaký les tady kromě Stromovky nikde není. Pořád si lámu hlavu nad tím, odkud ten srnec přišel, a jediné vysvětlení, které pro to mám, je, že sem přijel vlakem," směje se místní správce parkoviště. 

Brownfield v Bubnech, kde by v budoucnu měla stát zcela nová městská čtvrť, leží mezi horními a dolními Holešovicemi. Cest, kudy by srnec mohl přijít, mnoho není. Karlín odděluje Vltava, Stromovku zase rušné ulice. Po kolejích by sem ale srnec mohl přijít z Dejvic, Kladna nebo Rakovnicka.

Video: Žil v Karibiku na plachetnici. Teď pase stádo koz uprostřed Prahy

Kozy otevírají lidem srdce, říká městský pastýř, pasoucí své stádo uprostřed Prahy | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy