Vysloužilé mobily pomohou se záchranou goril v Africe

Pavel Baroch
24. 3. 2010 14:10
Kdo v pražské zoo odevzdá starý telefon, přispěje 10 korunami strážcům přírody
Foto: Miroslav Bobek

Praha - Každý návštěvník pražské zoo, který od 3. dubna odevzdá v zahradě svůj vysloužilý mobil, pomůže se záchranou afrických goril.

Opice jsou na černém kontinentu ohrožovány také těžbou koltanu, který se využívá při výrobě mobilních telefonů a další elektroniky.

Mnohé zoologické zahrady ve světě proto začaly sbírat od lidí jejich staré přístroje, aby nebylo třeba tolik koltanu na výrobu nových telefonů.

Pražská zoo se tímto nápadem inspirovala a zároveň ho vylepšila. Se společností REMA, která v zemi organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektronických přístrojů, se dohodla, že za každý mobil ze zoologické zahrady půjde 10 korun na záchranu goril.

"Nelegální těžba je velkým problémem, ale podstatná je ještě další věc: vybrané telefony jsou ve skutečnosti recyklovány jen z velmi malé části a naprostá většina jich je přeprodávána do zemí třetího světa," řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

"Někdo sice říká, že to napomáhá rozvoji chudých zemí, ale stejně tak lze namítnout, že jde o způsob, jak se zbavit nebezpečného odpadu a ještě na tom vydělat," vysvětlil Bobek, proč nápad se starými mobily jeho zahrada upravila tak, aby se všechny odevzdané přístroje zrecyklovaly.

Foto: Miroslav Bobek

Strážci mají děravé boty

Peníze z českých mobilů dostanou afričtí strážci přírody v rezervaci Dja na jihovýchodě Kamerunu. "Jsou to lidé, kterým jde skutečně o to, aby se zachovala původní příroda a zachránily se gorily," poznamenal Bobek.

Rezervaci, jejíž rozloha přesahuje půl milionu hektarů, stráží šedesát mužů. Jejich vybavení je ovšem zcela nedostatečné. Mnohdy musí chodit po pralese v rozbitých botách, nemají stany, v nichž by přenocovali, ani vysílačky, aby mohli zavolat pomoc, když narazí na pytláky.

"Strážce biosférické rezervace Dja jsme dobře poznali a víme, že gorily, slony pralesní a další zvířata chrání skutečně s nasazením vlastních životů," uvádí zoologická zahrada v letáčku "Přineste starý mobil, podpořte strážce pralesa", kterým chce oslovit veřejnost.

Foto: Archiv Miroslava Bobka

OSN ocenila ředitele Bobka

Projekt pražské zoo ocenila i Katharina Kummer Peiry, zástupkyně OSN. Vyzdvihla, že napomůže tomu, aby se do přírody dostalo méně nebezpečných látek, zajistí pracovní místa při recyklaci mobilů a přispěje na ochranu goril.

"Tento přístup je skutečně jedinečný a já ho podporuji," řekla Katharina Kummer Peiry, která v Praze osobně předala řediteli Bobkovi certifikát, v němž ho OSN ustanovila jednou z tváří a poradcem celosvětové kampaně Bezpečná planeta.

Plán pražské zoo se velmi zamlouvá i společnosti REMA, která v Česku zajišťuje ekologické zpracování vysloužilých mobilů. "Věříme, že projekt bude úspěšný," řekl představitel společnosti Petr Kubernát.

 

Právě se děje

Další zprávy