V kůži Gabčíka s Kubišem. Hra změní mobil ve zbraň a provede výsadkem operace Anthropoid

hrz
17. 7. 2017 8:49
Vývojáři geolokační hry Anthropoid v Nehvizdech přišli na to, jak přiblížit slavnou akci protinacistického odboje mladé generaci. Na vlastní kůži mohou zažít přímo v Nehvizdech za pomoci chytrého mobilu se speciální aplikací výsadek Gabčíka a Kubiše. "Vzhledem k tomu, že parašutisté seskočili v noci, doporučujeme pro autentičnost zážitku hru rovněž absolvovat po setmění," říkají autoři hry. Hráči uvidí padat parašutisty z oblohy či projdou obdobným výcvikem jako oba hrdinové ve Velké Británii. Nevyhnou se tak běhu či zaměřování nepřítele hledím svého telefonu, který se na chvíli stane jejich zbraní.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš v geolokační hře Anthropoid v Nehvizdech.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš v geolokační hře Anthropoid v Nehvizdech. | Foto: Geofun

"Vydej se po stopách Operace Anthropoid v městysu Nehvizdy a na vlastní kůži okus tuto ojedinělou akci protinacistického odboje," láká geolokační hra Anthropoid v Nehvizdech potenciální uživatele.

Díky chytrému mobilu a s aplikací Geofun může tuto výzvu přijmout kdokoliv. Na vlastní kůži si vyzkouší výsadek v rámci protinacistického odboje z konce prosince 1941 a pomyslně se stane národním hrdinou.

Autoři vydali hru u příležitosti 75. výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedná se o prequel, neboli "předkračování" hry Operace Anthropoid v Praze. Události totiž časově předcházejí ději prvního dílu, situovaného do pražské Libně v dějišti místa atentátu.

"Vedení městysu Nehvizdy mě oslovilo s dotazem na vývoj další hry právě v jejich obci. Události spojené s operací Anthropoid jsou neodmyslitelně spjaty s Nehvizdy, vedení městysu chce jít s dobou a chápe vzdělávací potenciál moderních technologií a her pro chytré telefony. Vidí v nich možnost, jak podpořit vlastenectví především u dětí a mládeže," říká spolutvůrce hry Wadim Strielkowski.

Hra názorně popisuje, kudy vedly stopy parašutistů po jejich seskoku v Nehvizdech. Autoři při jejím vývoji spolupracovali s místním starostou Vladimírem Nekolným, jenž jim zajistil ke zpracování scénáře množství historických materiálů.

"Chtěli jsme, aby hra co nejvěrněji zachycovala místa i aktivity spojené se seskokem Gabčíka a Kubiše, nicméně nemohli jsme se vyhnout některým zjednodušením, aby ji celou bylo možné absolvovat maximálně do dvou hodin," líčí starosta. Hru chce také použít v rámci výuky dějepisu na zdejší škole.

Iniciátor projektu, nehvizdský zastupitel Petr Mück, říká, že celá stominutová zábava, která v místě na příchozí čeká, má být akční i vzdělávací zároveň.

"Hráči tak přímo uvidí padat parašutisty z oblohy či projdou obdobným výcvikem jako naši hrdinové ve Velké Británii. Nevyhnou se tak běhu či zaměřování nepřítele hledím svého telefonu, který se na chvíli stane jejich zbraní."

Vít Pechanec, jednatel společnosti Geofun, která hru městysu dodala, upozorňuje na zajímavý moment, kdy se hráči musí rozhodnout, zdali přijmou roli Jana Kubiše, či Jozefa Gabčíka. "Podle toho se pak odehrávají jejich následující kroky. Vzhledem k tomu, že parašutisté seskočili v noci, doporučuji pro autentičnost zážitku hru rovněž absolvovat po setmění," dodává.

Na výsadek v Nehvizdech účastníci dle tvůrců potřebují power banku na dobití mobilu, repelent a kuráž.

Trailer ke geolokační hře Operace Anthropoid, jež se odehrává přímo na místě činu. | Video: geofun.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy