V kůži Gabčíka s Kubišem. Hra změní mobil ve zbraň a provede výsadkem operace Anthropoid

hrz
17. 7. 2017 8:49
Vývojáři geolokační hry Anthropoid v Nehvizdech přišli na to, jak přiblížit slavnou akci protinacistického odboje mladé generaci. Na vlastní kůži mohou zažít přímo v Nehvizdech za pomoci chytrého mobilu se speciální aplikací výsadek Gabčíka a Kubiše. "Vzhledem k tomu, že parašutisté seskočili v noci, doporučujeme pro autentičnost zážitku hru rovněž absolvovat po setmění," říkají autoři hry. Hráči uvidí padat parašutisty z oblohy či projdou obdobným výcvikem jako oba hrdinové ve Velké Británii. Nevyhnou se tak běhu či zaměřování nepřítele hledím svého telefonu, který se na chvíli stane jejich zbraní.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš v geolokační hře Anthropoid v Nehvizdech.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš v geolokační hře Anthropoid v Nehvizdech. | Foto: Geofun

"Vydej se po stopách Operace Anthropoid v městysu Nehvizdy a na vlastní kůži okus tuto ojedinělou akci protinacistického odboje," láká geolokační hra Anthropoid v Nehvizdech potenciální uživatele.

Díky chytrému mobilu a s aplikací Geofun může tuto výzvu přijmout kdokoliv. Na vlastní kůži si vyzkouší výsadek v rámci protinacistického odboje z konce prosince 1941 a pomyslně se stane národním hrdinou.

Autoři vydali hru u příležitosti 75. výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedná se o prequel, neboli "předkračování" hry Operace Anthropoid v Praze. Události totiž časově předcházejí ději prvního dílu, situovaného do pražské Libně v dějišti místa atentátu.

"Vedení městysu Nehvizdy mě oslovilo s dotazem na vývoj další hry právě v jejich obci. Události spojené s operací Anthropoid jsou neodmyslitelně spjaty s Nehvizdy, vedení městysu chce jít s dobou a chápe vzdělávací potenciál moderních technologií a her pro chytré telefony. Vidí v nich možnost, jak podpořit vlastenectví především u dětí a mládeže," říká spolutvůrce hry Wadim Strielkowski.

Hra názorně popisuje, kudy vedly stopy parašutistů po jejich seskoku v Nehvizdech. Autoři při jejím vývoji spolupracovali s místním starostou Vladimírem Nekolným, jenž jim zajistil ke zpracování scénáře množství historických materiálů.

"Chtěli jsme, aby hra co nejvěrněji zachycovala místa i aktivity spojené se seskokem Gabčíka a Kubiše, nicméně nemohli jsme se vyhnout některým zjednodušením, aby ji celou bylo možné absolvovat maximálně do dvou hodin," líčí starosta. Hru chce také použít v rámci výuky dějepisu na zdejší škole.

Iniciátor projektu, nehvizdský zastupitel Petr Mück, říká, že celá stominutová zábava, která v místě na příchozí čeká, má být akční i vzdělávací zároveň.

"Hráči tak přímo uvidí padat parašutisty z oblohy či projdou obdobným výcvikem jako naši hrdinové ve Velké Británii. Nevyhnou se tak běhu či zaměřování nepřítele hledím svého telefonu, který se na chvíli stane jejich zbraní."

Vít Pechanec, jednatel společnosti Geofun, která hru městysu dodala, upozorňuje na zajímavý moment, kdy se hráči musí rozhodnout, zdali přijmou roli Jana Kubiše, či Jozefa Gabčíka. "Podle toho se pak odehrávají jejich následující kroky. Vzhledem k tomu, že parašutisté seskočili v noci, doporučuji pro autentičnost zážitku hru rovněž absolvovat po setmění," dodává.

Na výsadek v Nehvizdech účastníci dle tvůrců potřebují power banku na dobití mobilu, repelent a kuráž.

Trailer ke geolokační hře Operace Anthropoid, jež se odehrává přímo na místě činu. | Video: geofun.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy