V kůži Gabčíka s Kubišem. Hra změní mobil ve zbraň a provede výsadkem operace Anthropoid

hrz
17. 7. 2017 8:49
Vývojáři geolokační hry Anthropoid v Nehvizdech přišli na to, jak přiblížit slavnou akci protinacistického odboje mladé generaci. Na vlastní kůži mohou zažít přímo v Nehvizdech za pomoci chytrého mobilu se speciální aplikací výsadek Gabčíka a Kubiše. "Vzhledem k tomu, že parašutisté seskočili v noci, doporučujeme pro autentičnost zážitku hru rovněž absolvovat po setmění," říkají autoři hry. Hráči uvidí padat parašutisty z oblohy či projdou obdobným výcvikem jako oba hrdinové ve Velké Británii. Nevyhnou se tak běhu či zaměřování nepřítele hledím svého telefonu, který se na chvíli stane jejich zbraní.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš v geolokační hře Anthropoid v Nehvizdech.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš v geolokační hře Anthropoid v Nehvizdech. | Foto: Geofun

"Vydej se po stopách Operace Anthropoid v městysu Nehvizdy a na vlastní kůži okus tuto ojedinělou akci protinacistického odboje," láká geolokační hra Anthropoid v Nehvizdech potenciální uživatele.

Díky chytrému mobilu a s aplikací Geofun může tuto výzvu přijmout kdokoliv. Na vlastní kůži si vyzkouší výsadek v rámci protinacistického odboje z konce prosince 1941 a pomyslně se stane národním hrdinou.

Autoři vydali hru u příležitosti 75. výročí od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedná se o prequel, neboli "předkračování" hry Operace Anthropoid v Praze. Události totiž časově předcházejí ději prvního dílu, situovaného do pražské Libně v dějišti místa atentátu.

"Vedení městysu Nehvizdy mě oslovilo s dotazem na vývoj další hry právě v jejich obci. Události spojené s operací Anthropoid jsou neodmyslitelně spjaty s Nehvizdy, vedení městysu chce jít s dobou a chápe vzdělávací potenciál moderních technologií a her pro chytré telefony. Vidí v nich možnost, jak podpořit vlastenectví především u dětí a mládeže," říká spolutvůrce hry Wadim Strielkowski.

Hra názorně popisuje, kudy vedly stopy parašutistů po jejich seskoku v Nehvizdech. Autoři při jejím vývoji spolupracovali s místním starostou Vladimírem Nekolným, jenž jim zajistil ke zpracování scénáře množství historických materiálů.

"Chtěli jsme, aby hra co nejvěrněji zachycovala místa i aktivity spojené se seskokem Gabčíka a Kubiše, nicméně nemohli jsme se vyhnout některým zjednodušením, aby ji celou bylo možné absolvovat maximálně do dvou hodin," líčí starosta. Hru chce také použít v rámci výuky dějepisu na zdejší škole.

Iniciátor projektu, nehvizdský zastupitel Petr Mück, říká, že celá stominutová zábava, která v místě na příchozí čeká, má být akční i vzdělávací zároveň.

"Hráči tak přímo uvidí padat parašutisty z oblohy či projdou obdobným výcvikem jako naši hrdinové ve Velké Británii. Nevyhnou se tak běhu či zaměřování nepřítele hledím svého telefonu, který se na chvíli stane jejich zbraní."

Vít Pechanec, jednatel společnosti Geofun, která hru městysu dodala, upozorňuje na zajímavý moment, kdy se hráči musí rozhodnout, zdali přijmou roli Jana Kubiše, či Jozefa Gabčíka. "Podle toho se pak odehrávají jejich následující kroky. Vzhledem k tomu, že parašutisté seskočili v noci, doporučuji pro autentičnost zážitku hru rovněž absolvovat po setmění," dodává.

Na výsadek v Nehvizdech účastníci dle tvůrců potřebují power banku na dobití mobilu, repelent a kuráž.

Trailer ke geolokační hře Operace Anthropoid, jež se odehrává přímo na místě činu. | Video: geofun.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy