Výprava vědců za polárními ledy se odkládá. O rok

Reuters, lem
18. 12. 2007 10:16
Expedice do Arktidy má pomoci určit rychlost tání

Londýn - Britská polární expedice, která měla v Arktidě zjišťovat, za jak dlouho zmizí poslední led z pólu, se kvůli nedostatku peněz odkládá.

Tři plavidla se měla k Severnímu pólu vydat začátkem příštího roku. Mluvčí expedice Pen Hadow teď ale potvrdil, že projekt byl posunut na únor 2009. Kromě chybějících financí prý i kvůli snaze nalákat další vědce.

Reorganizace zabere jen pár měsíců. Ale protože arktická zima nastává jen jednou za rok, bude výprava odložena o 12 měsíců, píše agentura Reuters.

Ročně zmizí z pólu 300 tisíc kilometrů čtverečních ledu, což odpovídá velikosti samotné Velké Británie.

Nejhorší scénář: Led zmizí do roku 2013

Zatím nejkratší budoucnost předpověděli arktickému ledu američtí vědci minulý týden. Ledy na Severním pólu by podle nich měly zcela roztát už v létě roku 2013.

Profesor Wieslaw Maslowski na setkání Americké geofyzikální unie prohlásil, že dosavadní odhady těžce podcenily rychlost, s jakou ledovce v létě tají.

"Naše předpověď na rok 2013 zatím minima z let 2005 a 2007 vůbec neobsahuje. Nepočítali jsme s nimi, protože jsme pracovali pouze s daty do roku 2004," vysvětlil BBC Maslowski, vědec z Námořní akademie v Monterey v Kalifornii.

"Takže díky dosavadnímu vývoji můžeme předpokládat, že led na Severním pólu roztaje ještě dříve, než jsme předpověděli."

OSN: Led vydrží do konce století

Ještě letos v únoru panel OSN pro klimatické změny, který tvoří více než dva tisíce vědců, předpovídal, že led v Arktidě může v letních měsících úplně vymizet do konce tohoto století. Uvedl také, že oteplování za posledních 50 let je "s největší pravděpodobností" způsobeno člověkem.

Čtyřměsíční expedice by v roce 2009 měla přinést detailnější zprávy. A to díky pečlivému zkoumání arktického ledu, měření jeho tloušťky a podobně.

Cesta z Atlantiku do Pacifiku? Přes Arktidu

Tající led zřejmě již brzy definitivně otevře novou námořní cestu mezi Atlantickým a Tichým oceánem. Tu si nárokuje Kanada, zatímco Spojené státy ji považují za mezinárodní průliv. Více ČTĚTE ZDE

Tání ledovců je pro životní prostředí nepříznivou zprávou. Ohroženy nejsou jen vzácné druhy živočichů. Obavy vzrůstají také v zemích, které by mohla ohrozit zvyšující se hladina oceánů.

Vrásky na čele ekologů vyvolává i boj o nerostné bohatství na obou pólech.

Válka o ropu u pólu je tu - ČTĚTE ZDE

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy