Vyléčení ježci dostali na cestu do přírody vysílačky

Pavel Baroch
11. 6. 2007 9:30
V záchranných stanicích loni skončilo na tisíc ježků
Foto: Aktuálně.cz

Pátek - Český svaz ochránců přírody rozjel unikátní projekt. Tři ježci, kteří na podzim skončili ve stanici pro handicapované živočichy v Pátku u Poděbrad, dostali miniaturní vysílačky, díky nimž je možné sledovat návrat těchto ohrožených živočichů do volné přírody.

Vedoucí záchranné stanice Luboš Vaněk uvedl, že bez lidské pomoci by ježci nepřežili zimu, protože byli podvyživení. Zpět do přírody se ježci vrátí s vysílačkami, které umožní sledovat nejméně jeden měsíc jejich začlenění do přírody. Pak jim je ochranáři sundají.

Český svaz ochránců přírody dokonce kvůli tomu zřídil speciální stránku, na které je možné návrat ježků sledovat.

"Ježčice vysledovány, žijí si spokojeně," uvádí se v poslední zprávě z poloviny května.

Ježci z Česka mizí. Také kvůli autům

Ježci často končí pod koly aut. Hůř jsou na tom jen zajíci.
Ježci často končí pod koly aut. Hůř jsou na tom jen zajíci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ježek patří mezi ohrožené druhy a jejich počty v posledních letech klesají. Na vině je jednak intenzivní zemědělství a úbytek křovin a dalších malých ostrůvků zeleně.

Dalším důvodem je hustá automobilová doprava. Ježek je po zajíci druhou nejčastější obětí silničního provozu.

V záchranných stanicích Českého svazu ochránců přírody je ježek nejčastějším pacientem. "Za loňský rok jsme jich přijali 962. Zhruba třetina se vrací zpět do volné přírody, třetina zůstává ve stanicích přes zimu a vypouští se až na jaře," uvádí ČSOP, nejstarší a nejpočetnější ekologická organizace v zemi.

Vysílačky mají i orli, kosi nebo rysi

Kromě tří ježků dostali od lidí z Českého svazu ochránců přírody miniaturní vysílačky také další zvířata, která skončila na čas v záchranných stanicích - tři kosi, dvě káně a sova pálená.

Ve stanici v Bartošovicích na Moravě zase vysílačky připevňují orlům skalním, které vypouštějí do volné přírody v Beskydech.

Telemetrii - sledování pohybu živočichů pomocí vysílaček - používají i jinde. Například před dvěma lety v Šumavském národním parku "vyfasovalo" vysílačky deset jelenů a třicet srnců. Smyslem výzkumu bylo například zjistit, jak se mění zvyky těchto zvířat v oblastech, kam se vrací i jejich přirozný nepřítel - rys.

Obojek v vysílačkou přitom nosili i rysi. Díky tomu se například podařilo zjistit, že rysí samici v roce 2004 zastřelil pytlák.

Pomocí vysílaček sledovali vědci třeba i cestu čápa černého do teplých krajin.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 46 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy