Vyléčení ježci dostali na cestu do přírody vysílačky

Pavel Baroch
11. 6. 2007 9:30
V záchranných stanicích loni skončilo na tisíc ježků
Foto: Aktuálně.cz

Pátek - Český svaz ochránců přírody rozjel unikátní projekt. Tři ježci, kteří na podzim skončili ve stanici pro handicapované živočichy v Pátku u Poděbrad, dostali miniaturní vysílačky, díky nimž je možné sledovat návrat těchto ohrožených živočichů do volné přírody.

Vedoucí záchranné stanice Luboš Vaněk uvedl, že bez lidské pomoci by ježci nepřežili zimu, protože byli podvyživení. Zpět do přírody se ježci vrátí s vysílačkami, které umožní sledovat nejméně jeden měsíc jejich začlenění do přírody. Pak jim je ochranáři sundají.

Český svaz ochránců přírody dokonce kvůli tomu zřídil speciální stránku, na které je možné návrat ježků sledovat.

"Ježčice vysledovány, žijí si spokojeně," uvádí se v poslední zprávě z poloviny května.

Ježci z Česka mizí. Také kvůli autům

Ježci často končí pod koly aut. Hůř jsou na tom jen zajíci.
Ježci často končí pod koly aut. Hůř jsou na tom jen zajíci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ježek patří mezi ohrožené druhy a jejich počty v posledních letech klesají. Na vině je jednak intenzivní zemědělství a úbytek křovin a dalších malých ostrůvků zeleně.

Dalším důvodem je hustá automobilová doprava. Ježek je po zajíci druhou nejčastější obětí silničního provozu.

V záchranných stanicích Českého svazu ochránců přírody je ježek nejčastějším pacientem. "Za loňský rok jsme jich přijali 962. Zhruba třetina se vrací zpět do volné přírody, třetina zůstává ve stanicích přes zimu a vypouští se až na jaře," uvádí ČSOP, nejstarší a nejpočetnější ekologická organizace v zemi.

Vysílačky mají i orli, kosi nebo rysi

Kromě tří ježků dostali od lidí z Českého svazu ochránců přírody miniaturní vysílačky také další zvířata, která skončila na čas v záchranných stanicích - tři kosi, dvě káně a sova pálená.

Ve stanici v Bartošovicích na Moravě zase vysílačky připevňují orlům skalním, které vypouštějí do volné přírody v Beskydech.

Telemetrii - sledování pohybu živočichů pomocí vysílaček - používají i jinde. Například před dvěma lety v Šumavském národním parku "vyfasovalo" vysílačky deset jelenů a třicet srnců. Smyslem výzkumu bylo například zjistit, jak se mění zvyky těchto zvířat v oblastech, kam se vrací i jejich přirozný nepřítel - rys.

Obojek v vysílačkou přitom nosili i rysi. Díky tomu se například podařilo zjistit, že rysí samici v roce 2004 zastřelil pytlák.

Pomocí vysílaček sledovali vědci třeba i cestu čápa černého do teplých krajin.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy