Vykraď mě, prosím. Web ukazuje lupičům, kdo není doma

Zpravodajská směna
18. 2. 2010 21:01
Speciální webová stránka odkryla slabinu v chování uživatelů sociálních sítí
Foto: www.Pleaserobme.com

Amsterodam - Nizozemská webová stránka s názvem PleaseRobMe (Prosím vykradni mě) tvrdí, že dokáže odhalit přesnou polohu domů, ve kterých zrovna nikdo není. Na základě toho, co lidé o sobě napíší na internetu.

Nizozemští autoři stránky PleaseRobMe prozradili serveru BBC News, že jejich internetová aplikace vznikla proto, aby ukázala, jak nebezpečné je sdělovat na internetu přesné informace o místě, kde se lidé v danou chvíli nacházejí.

Autoři stránky se zaměřili na hráče online hry Foursquare, která je založena na informacích o umístění člověka v reálném světě a čase.

Přesné informace o tom, kde kdo v danou chvíli je, získali přímo od hráčů online hry, kteří se rozhodli poslat informace o svém umístění automaticky na internetovou sociální síť Twitter.

Víme, kdy nejste doma

"Začali jsme s kamarádem dívat na náš Twitter a nacházeli jsme další a další příspěvky z Foursquare," řekl jeden z autorů stránky Boy Van Amstel.

"Lidé se zaregistrovali ve svých domovech, u svých dívek nebo v domech svých kamarádů a zveřejňovali adresy. Nemyslím si, že by si uvědomovali, jak hodně toho sdělují."

Vývojáři internetové stránky Van Amstel, Frank Groeneveld a Barry Borsboom zjistili, že lidé na internetu nejenom sdělují data o tom, kde právě jsou oni a kde jejich přátelé, ale také nevědomky informují celý svět o tom, že nejsou doma.

Slídit dokáže každý

Webovou stránku PleaseRobMe vytvořila trojice autorů během chvilky, stačily jim na to údajně čtyři hodiny.

"Je to v základě vyhledávač na Twitteru, tedy nic nového. Každý, kdo umí pracovat s HTML editorem a javascriptem, takovou stránku dokáže vyrobit. Je až skoro směšné, jak lehké to je," uvedl Van Amstel.

Webová stránka bude podle něj stále v provozu, ale zdůraznil, že rozhodně nebyla vytvořena k tomu, aby podporovala zločin.

"Není to nástroj pro zloděje. Chtěli jsme jen poukázat na to, že tomu není tak dávno, co bylo diskutabilní i to, zda na internetu zveřejňovat celé své jméno. Teď jsme se ocitli tisíc mil za touto fází."

Informace nejdříve promyslet

Britská Charita Crimestoppers zabývající se podporou prevence různých trestných činů lidem doporučuje, aby si pečlivě promysleli, jaké informace budou s ostatními uživateli na internetu sdílet.

"Žádáme uživatele Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí, aby se zastavili a popřemýšleli před tím, než zveřejní na internetu své osobní informace, které by mohly vést ke spáchání zločinů včetně vloupání či krádeže identity," prohlásil mluvčí charity.

"Detaily, které zveřejníte na internetu, jsou dostupné všem. Nebudete přeci dávat na domovní dveře vzkaz, že nejste doma, tak proč byste to měli sdělovat online?" dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy