Vykraď mě, prosím. Web ukazuje lupičům, kdo není doma

Zpravodajská směna
18. 2. 2010 21:01
Speciální webová stránka odkryla slabinu v chování uživatelů sociálních sítí
Foto: www.Pleaserobme.com

Amsterodam - Nizozemská webová stránka s názvem PleaseRobMe (Prosím vykradni mě) tvrdí, že dokáže odhalit přesnou polohu domů, ve kterých zrovna nikdo není. Na základě toho, co lidé o sobě napíší na internetu.

Nizozemští autoři stránky PleaseRobMe prozradili serveru BBC News, že jejich internetová aplikace vznikla proto, aby ukázala, jak nebezpečné je sdělovat na internetu přesné informace o místě, kde se lidé v danou chvíli nacházejí.

Autoři stránky se zaměřili na hráče online hry Foursquare, která je založena na informacích o umístění člověka v reálném světě a čase.

Přesné informace o tom, kde kdo v danou chvíli je, získali přímo od hráčů online hry, kteří se rozhodli poslat informace o svém umístění automaticky na internetovou sociální síť Twitter.

Víme, kdy nejste doma

"Začali jsme s kamarádem dívat na náš Twitter a nacházeli jsme další a další příspěvky z Foursquare," řekl jeden z autorů stránky Boy Van Amstel.

"Lidé se zaregistrovali ve svých domovech, u svých dívek nebo v domech svých kamarádů a zveřejňovali adresy. Nemyslím si, že by si uvědomovali, jak hodně toho sdělují."

Vývojáři internetové stránky Van Amstel, Frank Groeneveld a Barry Borsboom zjistili, že lidé na internetu nejenom sdělují data o tom, kde právě jsou oni a kde jejich přátelé, ale také nevědomky informují celý svět o tom, že nejsou doma.

Slídit dokáže každý

Webovou stránku PleaseRobMe vytvořila trojice autorů během chvilky, stačily jim na to údajně čtyři hodiny.

"Je to v základě vyhledávač na Twitteru, tedy nic nového. Každý, kdo umí pracovat s HTML editorem a javascriptem, takovou stránku dokáže vyrobit. Je až skoro směšné, jak lehké to je," uvedl Van Amstel.

Webová stránka bude podle něj stále v provozu, ale zdůraznil, že rozhodně nebyla vytvořena k tomu, aby podporovala zločin.

"Není to nástroj pro zloděje. Chtěli jsme jen poukázat na to, že tomu není tak dávno, co bylo diskutabilní i to, zda na internetu zveřejňovat celé své jméno. Teď jsme se ocitli tisíc mil za touto fází."

Informace nejdříve promyslet

Britská Charita Crimestoppers zabývající se podporou prevence různých trestných činů lidem doporučuje, aby si pečlivě promysleli, jaké informace budou s ostatními uživateli na internetu sdílet.

"Žádáme uživatele Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí, aby se zastavili a popřemýšleli před tím, než zveřejní na internetu své osobní informace, které by mohly vést ke spáchání zločinů včetně vloupání či krádeže identity," prohlásil mluvčí charity.

"Detaily, které zveřejníte na internetu, jsou dostupné všem. Nebudete přeci dávat na domovní dveře vzkaz, že nejste doma, tak proč byste to měli sdělovat online?" dodává.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy