reklama
 
 

Vyhrajte vstupenky na balet Don Quijote ve Státní opeře

30. 4. 2013 21:06
Nabízíme dvakrát dvě vstupenky zdarma

Soutěž - Vyhrajte s deníkem Aktuálně.cz dvakrát dvě volné vstupenky na představení baletu Don Quijote, které se uskuteční 5. května od 15 hodin ve Státní opeře.

Soutěžit lze do 3. května do 11 hodin. Výherce budeme informovat mailem.

Klasický balet v tradičním zpracování, ale s mladými herci a v choreografii Jaroslava Slavického, Kateřiny Slavické a Hany Vláčilové. Don Quijote měl v v Národním divadle premiéru 16. února 2012.

Populární baletní titul na motivy jednoho z nejslavnějších španělských románů Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, s hudbou vídeňského skladatele, dirigenta a houslisty Ludwiga Minkuse, byl poprvé uveden v moskevském Velkém divadle v roce 1869.

Podle trojice choreografů je inscenace technicky, výrazově i herecky velmi náročná. "Je tam mnoho postaviček, které je potřeba propracovat. Nesmírně náročné jsou sólové role, vyžadují brilantní techniku. Navíc se tanečníci musí vyrovnat se španělským charakterem, temperamentem, musí tam být španělské jiskření, ohnivost, radost z pohybu," říká Jaroslav Slavický.

Tuzemskou premiéru měl balet v Praze v roce 1986 v tehdejším Smetanově divadle, inscenace se udržela na repertoáru až do roku 1997. Hlavní role Kitri a Basila tančili Miroslava Pešíková a Vlastimil Harapes, druhou premiéru Hana Vláčilová s Janem Kadlecem. Právě Vláčilová se podílela i na současné choreografii.

"Role Kitri je stejná, taneční kroky jsou stejné, ale vypadá to dnes jinak. Záleží na temperamentu každé baleríny. A to je úžasné na klasice," uvedla tanečnice. Jiná je podle ní i vizuální stránka baletu, před dvěma desetiletími měly například sólistky růžové kostýmy, dnes tančí v rudých.

Příběh stárnoucího rytíře Dona Quijota, který sní nad četbou starých románů o hrdinských skutcích, a především o lásce ke krásné Dulcinee, se těší divácké oblibě po celém světě. Hlavní dějová linie milostného příběhu o zakázané lásce Kitri a Basila je prolínána se snovým a fantaskním světem Dona Quijota, který se vydal hledat, společně se svým věrným Sanchem Panzou, dámu svého srdce.

 

autor: Kultura | 30. 4. 2013 21:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama