Vyhrajte lístky na avantgardní Donaufestival v Kremži!

Kultura Kultura
16. 4. 2013 16:04
Hvězdy avantgardy se představí v rakouském Kremži na Donaufestivalu
Death Grips
Death Grips | Foto: Aktuálně.cz

Soutěž - Dva víkendy na přelomu dubna a května budou v dolnorakouském městečku Kremž už tradičně patřit Donaufestivalu - přehlídce alternativní hudby, divadla, filmu či výtvarného umění.

Aktuálně.cz nabízí dvojici lístky na čtvrtek 2. května. Soutěžit lze do čtvrtka 18. května do 11 hodin. Výherce budeme informovat mailem.

festival přivítá legendy alternativního rocku Girls Against Boys v jejichž čele pro tentokrát stane David Yow, zpěvák dalších rockových klasiků The Jesus Lizard. Dalším tahákem večera bude vystoupení jednoho z praotců punku Martina Reva, poloviny skupiny Suicide a nebo mysteriózní britské post-industriální formace :zoviet*france:.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Donaufestival je největší festival podobného druhu ve střední Evropě a do městečka Kremž nedaleko českých hranic přiveze i letos stálice i aktuální objevy alternativní hudební scény. Zatímco v minulých letech pozvali pořadatelé k vytvoření programu kurátory slavných jmen jako byla dvojice CocoRosie, Peaches nebo třeba David Tibet, letošní ročník se více zaměřuje na agilní undergroundové scény, ať už je to experimentální techno (Actress, Andy Stott, Container, Holly Herndon), temný ambient (Raime, The Haxan Clock) či avantgardní black metal (Bosse-De-Nage).

V programu samozřejmě ale nechybí ani osvědčení klasikové – legenda německého kosmického rocku Michael Rother (člen Kraftwerk, polovina Neu! a sólově jako Harmonia), Martin Rev ze Suicide a inovátoři industriálního žánru Zoviet France a JG Thirlwell (pod hlavičkou projektu Ruin).

Své dva nové projekty Beak> a Drokk představí Geoff Barrow z Portishead, svým ambientem naplní místní minoritský kostel Islanďan Bioshpere a veletržní halu roztančí Omar Souleyman, hvězda netradičně pojaté world music a nedávný spolupracovník Björk.

Pro fanoušky aktuálních výhonků současné hudby bude ale nepochybně vrcholem festivalu intenzivní vystoupení industriálně-hiphopového projektu Death Grips v čele s bubeníkem Zachem Hillem (Hella, Marnie Stern) a rapperem MC Ridem. Jejich loňský debut The Money Store byl podle mnohých výročních anket jedním z nejlepších alb loňského roku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tím ale výčet lákadel rozhodne nekončí – programové bloky představí agilní elektronické labely PAN a Tri Angle, William Basinski bude rozplétat ambientní hudbu z rozpadajících se magnetofonových pásků a post-hardcoreovými legendami Girls Against Boys vystoupí David Yow známý z The Jesus Lizard.

Hořčice stoupá do uší

Podtitulem devátého ročníku festivalu je slovní přesmyčka Krèms brulée odkazující na sladkou flambovanou pochoutku s karamelem i jméno rakouského městečka nedaleko Vídně, kde se festival tradičně koná a které je považováno za rodiště pochoutky trochu jiného druhu – pálivé kremžské hořčice. Právě tyto extrémnější chutě budou letos v programu převládat.

„Letošní program se může pochlubit muzikanty, kteří vyznávají nekompromisní závazek k radikální inovaci, a to jak ve formě a obsahu. Spolu s nimi chceme prozkoumat vztahy mezi experimentem a subkulturou, mezi sound artem a klubovou kulturou, minulostí a současností,“ vysvětluje v manifestu umělecký ředitel Tomas Zierhofer-Kin.

Na stejně nekompromisních základech stojí i dramaturgie přidružených divadelních a uměleckých scén, kam byly letos pozváni umělci propojující divadlo s performativním uměním a instalacemi. Mezi nimi je francouzský experimentální divadelní ansámbl Saint Genet či mexický umělec Carlos Amorales předvede svoji Erased Symphony. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy