Češi získali designérského Oscara. Svět zaujala jejich retro tramvaj

mdan mdan
26. 3. 2019 11:15
Legendární vyhlídková tramvaj T3 Coupé, kterou vloni na podzim představil pražský dopravní podnik a designérka Anna Marešová, získala nejprestižnější designérskou cenu světa Red Dot v kategorii Produktový design. Designéři se nejvíce inspirovali původní Tatrou T3, ale použili i detaily ze starších typů tramvají.
Pronájem vyhlídkové tramvaje stojí 7700 korun na hodinu. | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

T3 Coupé vytvořili zaměstnanci Opravny tramvají Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v pražské Hostivaři ve spolupráci s designérským studiem Anny Marešové. Tramvaj inspirovaná legendárními vozy československé výroby byla poprvé představena vloni během říjnové přehlídky Designblok.

"Navazujeme na to nejlepší z našich tradic. T3 Coupé má ambici navázat nejen na historický otevřený vůz č. 500 z roku 1913, ale i na salonní vůz č. 200 z roku 1900, který byl prezentován na Světové výstavě v Paříži. Naše produkty se po právu vrací na světový trh," uvedl Jan Šurovský, technický ředitel DPP a manažer projektu.

Práce na konceptu a samotná realizace trvala celkem dva roky. Myšlenka na vytvoření vyhlídkové tramvaje vzešla z dopravního podniku, který chtěl navázat na oblíbenost takzvané mazací tramvaje. 

"Vytvořit stejně oblíbenou tramvaj, jako je legendární mazačka, bylo pro mě velkou výzvou. Původní T3 mají nadčasový design a chtěli jsme vzdát hold designérovi Františku Kardausovi," uvedla dříve Anna Marešová.

Porotu zaujal koncept, řešení i kvalitní zpracování

Mezinárodní porota složená ze čtyřicítky nezávislých odborníků z řad profesionálních designérů, profesorů a odborných novinářů hodnotila přísným okem více jak 5500 produktů z 55 zemí celého světa. Tramvaj T3 Coupé je zaujala svým konceptem s odkazem na historii veřejné dopravy v Praze, promyšleným řešením, velmi detailním a kvalitním zpracováním.

Základem se stala vysloužilá Tatra T3, designéři ale použili i detaily ze starších typů tramvají. Součástí interiéru je například bar vycházející z tramvaje staršího typu T1, kde podobný pultík sloužil pro prodej jízdenek. Střešní okna naopak připomínají autobus Škoda 706 RTO. 

Kvůli výslednému dojmu obcházeli designéři vozovny a hledali staré díly, jako reflektory nebo světla. Naopak speciálně vytvořený je mechanický označovač jízdenek.

"Gratuluji týmu studia Anny Marešové k získání nejprestižnější celosvětové ceny v oblasti designu. Rád bych poděkoval všem čtyřiceti zaměstnancům různých profesí naší opravny tramvají, kteří strávili projektem T3 Coupé rok života. Bez jejich umu, entuziasmu a zapálení pro projekt T3 Coupé bychom nebyli součástí tohoto významného momentu," uvedl Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Vůz T3 Coupé je vypravován z vozovny Střešovice k vyhlídkovým jízdám, cena pronájmu za hodinu je 7700 korun a svézt se jím může až 31 lidí. Tramvaj si lze zamluvit prostřednictvím webu dopravního podniku. 

Ocenění Red Dot Design Award pořádá německé Designové centrum Nordheim Westfalen od roku 1955. Ceny jsou udělovány výjimečným produktům z oblasti průmyslového a produktového designu a jedná se o nejprestižnější ocenění na světě, říká se mu také designérský Oscar. Slavnostní předání ceny se uskuteční 8. července 2019 v Design muzeu v Essenu.

Video: Podívejte se na vizualizaci T3 Coupé

Takhle bude vypadat nová výletní tramvaj pro Prahu T3 Coupé | Video: Anna Maresova designers
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy