Češi získali designérského Oscara. Svět zaujala jejich retro tramvaj

mdan mdan
26. 3. 2019 11:15
Legendární vyhlídková tramvaj T3 Coupé, kterou vloni na podzim představil pražský dopravní podnik a designérka Anna Marešová, získala nejprestižnější designérskou cenu světa Red Dot v kategorii Produktový design. Designéři se nejvíce inspirovali původní Tatrou T3, ale použili i detaily ze starších typů tramvají.
Pronájem vyhlídkové tramvaje stojí 7700 korun na hodinu. | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

T3 Coupé vytvořili zaměstnanci Opravny tramvají Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v pražské Hostivaři ve spolupráci s designérským studiem Anny Marešové. Tramvaj inspirovaná legendárními vozy československé výroby byla poprvé představena vloni během říjnové přehlídky Designblok.

"Navazujeme na to nejlepší z našich tradic. T3 Coupé má ambici navázat nejen na historický otevřený vůz č. 500 z roku 1913, ale i na salonní vůz č. 200 z roku 1900, který byl prezentován na Světové výstavě v Paříži. Naše produkty se po právu vrací na světový trh," uvedl Jan Šurovský, technický ředitel DPP a manažer projektu.

Práce na konceptu a samotná realizace trvala celkem dva roky. Myšlenka na vytvoření vyhlídkové tramvaje vzešla z dopravního podniku, který chtěl navázat na oblíbenost takzvané mazací tramvaje. 

"Vytvořit stejně oblíbenou tramvaj, jako je legendární mazačka, bylo pro mě velkou výzvou. Původní T3 mají nadčasový design a chtěli jsme vzdát hold designérovi Františku Kardausovi," uvedla dříve Anna Marešová.

Porotu zaujal koncept, řešení i kvalitní zpracování

Mezinárodní porota složená ze čtyřicítky nezávislých odborníků z řad profesionálních designérů, profesorů a odborných novinářů hodnotila přísným okem více jak 5500 produktů z 55 zemí celého světa. Tramvaj T3 Coupé je zaujala svým konceptem s odkazem na historii veřejné dopravy v Praze, promyšleným řešením, velmi detailním a kvalitním zpracováním.

Základem se stala vysloužilá Tatra T3, designéři ale použili i detaily ze starších typů tramvají. Součástí interiéru je například bar vycházející z tramvaje staršího typu T1, kde podobný pultík sloužil pro prodej jízdenek. Střešní okna naopak připomínají autobus Škoda 706 RTO. 

Kvůli výslednému dojmu obcházeli designéři vozovny a hledali staré díly, jako reflektory nebo světla. Naopak speciálně vytvořený je mechanický označovač jízdenek.

"Gratuluji týmu studia Anny Marešové k získání nejprestižnější celosvětové ceny v oblasti designu. Rád bych poděkoval všem čtyřiceti zaměstnancům různých profesí naší opravny tramvají, kteří strávili projektem T3 Coupé rok života. Bez jejich umu, entuziasmu a zapálení pro projekt T3 Coupé bychom nebyli součástí tohoto významného momentu," uvedl Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Vůz T3 Coupé je vypravován z vozovny Střešovice k vyhlídkovým jízdám, cena pronájmu za hodinu je 7700 korun a svézt se jím může až 31 lidí. Tramvaj si lze zamluvit prostřednictvím webu dopravního podniku. 

Ocenění Red Dot Design Award pořádá německé Designové centrum Nordheim Westfalen od roku 1955. Ceny jsou udělovány výjimečným produktům z oblasti průmyslového a produktového designu a jedná se o nejprestižnější ocenění na světě, říká se mu také designérský Oscar. Slavnostní předání ceny se uskuteční 8. července 2019 v Design muzeu v Essenu.

Video: Podívejte se na vizualizaci T3 Coupé

Takhle bude vypadat nová výletní tramvaj pro Prahu T3 Coupé | Video: Anna Maresova designers
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy