Vydejte se do města Baden a užijte si lázně a advent

Ilona Víchová
8. 11. 2012 15:10
Netradiční podzimní dovolená? Užijte si předvánoční atmosféru v Rakousku
Foto: Aktuálně.cz

Rakouské lázeňské městečko Baden je ideálním místem na zimní dovolenou. Baden slibuje příjemný odpočinek v sirných lázních, který doplní večerní procházky předvánočním městem. Krásné místo 29 kilometrů od Vídně ožívá každý adventní víkend. Čekají vás vánoční trhy, relaxace a třeba nějaký ten vánoční dárek.

Lázeňské město Baden

V městě Baden se nachází nádherné a významné sirné lázně, které se proslavily svými horkými léčivými prameny.Právě pro tyto prameny bylo město před 2000 lety oblíbeným cílem Římanů. Byli to Římané, kteří objevili mocné kouzlo minerálních pramenů s obsahem soli a radonu. Prameny dosahovaly teploty až 70 stupňů Celsia. Nejen Římané, ale o něco později i rod Habsburků, poznali, že jde o výjimečné místo.

Lázně Römertherme poprvé otevřely své brány návštěvníkům 1999. Během dne si užijete nejen koupání v 36 stupňových bazénech, ale báječný saunový svět nebo wellness centrum.

Foto: Aktuálně.cz

Sirná voda působí převážně na srdeční, cévní a oběhová centra. Do lázní jezdí lidé, kteří mají onemocnění pohybového ústrojí nebo revma. Koupele jsou blahodárné i na ženské choroby, psychosomatické stavy vyčerpanosti, onemocnění nervové soustavy. Lázně jsou vhodné k celkové rekonvalescenci po úrazech a operacích.

Město plné divů

Baden je nazván po sirném prameni a je důležitým lázeňským místem v celém Rakousku. Nejstarší sirný pramen se nachází ve štole pod kasinem. Dnes se do lázní dostává voda ze čtrnácti pramenů. Nezapomeňte si lázeňský pobyt zpříjemnit operami. V zimě na ně vyrazte do městského divadla, které postavil Ferdinand Fellner ml. V létě se představení konají v Badenské letní aréně.

Foto: Aktuálně.cz

Celkový ráz malého historického města dotváří stavby ve slohu biedermeieru z počátku 19. století. Město je oblíbeným výletním místem pro turisty z Vídně. Architektonicky překrásnou stavbou je určitě Beethovenova svatyně s lázeňským parkem nebo Morový sloup na hlavním náměstí.

Jedinečná místa v městě Baden.

Zajímavým místem je i městská knihovna, která byla zřízená v letech 1940 - 1941. Dříve měla okolo 3 tisíc svazků. Od roku 1959 sídlí knihovna v budově na Kaiser Franz-Ring. Pro milovníky tichých výstav nabízí Baden hned několik muzeí. Jedním z nich je Muzeum Císaře Františka Josefa, které nabízí ukázky řemesel a lidového umění. Nevynechtejte ani Rollettmuseum, Muzeum Arnulfa Rainera nebo Muzeum panenek a hraček. Ve městě žil i skladatel Ludwig van Bethoven, jemuž je zasvěceno místní muzeum Beethovenův dům.

Foto: Aktuálně.cz

Ani v Badenu večer zábava nekončí. Poznejte jedno z největších casin v Evropě nebo si vychutnejte romantickou procházku v parku Doblhoff s rosariem, kde se nachází až 600 druhů růží či Lázeňský park s památníkem Straus nebo Weikersdorferský park.

Historické prostory si užijete na zámku Leesdorf nebo na zříceninách hradu Rauheneck či Rauhenstein. Baden nabízí celou řadu krásných míst, která stojí za to navštívit. Užijte si lázeňský pobyt a poznejte Sauerův dvůr, Synagogu Baden nebo zajímavou Villu Menotti.

Adventní trhy a Běh čertů

Místní adventní trhy jsou vyhlášené v celém Rakousku. Na trzích si zakoupíte vánoční dárky nebo ochutnáte svařené víno. 9. prosince se můžete zúčastnit proslulého Krampuslauf nebo někdy nazývaného Perchtenlauf. Čeká vás netradiční průvod asi 150 typických rakouských čertů v tradičních maskách. Na adventní čas si Baden připravil celou řadu zajímavých akcí. Jednou z nich je Christmas bazar v neděli 9. prosince na Wilhelm - Ringu. Krásnou atmosféru vytváří i Den luceren, kdy se v Badenu zapomene na elektrický proud a celé město zalije měkké světlo svíček.

Baden od nás není daleko. Proto je možné si udělat jednodenní výlet s koupáním v lázních a příjemnou procházkou po adventních trzích. Z Prahy trvá cesta do města Baden 3 hodiny a 45 minut. Čeká vás 360 kilometrů, které vás dovedou přímo do pohádkových lázní v Baden.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy