Vyčerpaný lední medvěd urazil stovky kilometrů za potravou, lidé ho nakrmili rybami

Magazín Magazín
18. 4. 2019 12:33
Ruská vesnice na Kamčatce má od tohoto týdne nového obyvatele. Vyčerpaný lední medvěd urazil 700 kilometrů z poloostrova Čukotka na severozápadní výspě Ruska až do vesnice Tiličiki v severní části Kamčatky. Podle ekologických aktivistů je na vině globální oteplování a s ním spojený úbytek přirozeného prostředí ledních medvědů.
Lední medvěd zachycený fotografem na norských Špicberkách.
Lední medvěd zachycený fotografem na norských Špicberkách. | Foto: Profimedia.cz

Podle ruských médií došel medvěd do vesnice ve středu a snažil se najít potravu. Zvíře nebylo agresivní, místní obyvatelé jej vřele přivítali a přichystali mu rybí hostinu.

Podle Vladimira Chuprova z ruské pobočky Greenpeace může za dlouhé putování ledního medvěda úbytek jeho přirozeného prostředí, a tedy i území, kde by lovil potravu.

"Kvůli klimatickým změnám se Arktida ohřívá, prostředí pro lov se zmenšuje a přestává vyhovovat," citoval jej britský deník The Guardian. S táním ledu medvědi hledají jiný způsob, jak přežít, a často se proto přibližují lidským obydlím. 

Někteří ekologové však upozorňují, že medvěd možná ztratil svůj orientační smysl, když uvázl na pohybující se ledové kře. Zvíře si ale Kamčatku dlouho neužije, během týdne ho převeze helikoptéra zpět na Čukotský poloostrov. 

V roce 2017 pořídil biolog a fotograf Paul Nicklen pro časopis National Geographic video umírajícího ledního medvěda na kanadském Baffinově ostrově. Společně s redaktorkou Cristinou Mittermeierovou napsali, že takhle vypadá oběť globálního oteplování.

Rok nato však museli přiznat, že nevěděli, zda medvěd skutečně zemřel důsledkem klimatických změn, nebo trpěl nějakou nemocí. Záběry však obletěly celý svět a video vidělo více než dvě miliardy lidí. 

Video: Norci se v kleci cítí dobře, tvrdí majitel kožešinové farmy

Norek je hospodářské zvíře, nezáleží, jestli je využívaný na kůži nebo na maso, říká majitel jedné ze zavřených farem David Vojtíšek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 29 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy