Vtipy o sopce překonávají její řádění. Též vás dostaly?

Hana Pecinová
20. 4. 2010 20:16
Na téma sopky Eyjafjallajökull vznikla už i internetová hra
Foto: Reuters

Praha - Jednou to přijít muselo. Erupce islandské sopky, která blokuje už několik dní leteckou dopravu nad Evropou, trápí statisíce lidí a okupuje zpravodajství, pronikla na první příčku i na žebříčku vtipů.

Na webu se během pár dnů usadil doslova mrak sopečných žertů a her. Internetovou komunitu nejspíš nepřekvapí, že v Česku se terčem stal i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Pozor, Jméno zabíjí!

Plejáda jazykových hříček, odvozená od islandštiny či přímo od krkolomného názvu vulkánu, je bezbřehá.

Zejména v Británii je nejrozšířenější ta, geniálně stavějící na faktu, že Islanďanům chybí v abecedě písmeno "c".

To ovšem britským věřitelům, jimž nyní Island kvůli ekonomickému kolapsu dluží obří sumy, původně nedošlo: "Říkali jsme peníze (cash), ne popel (ash)!"

Většina jazykových vtipů se ovšem samozřejmě vozí po samotném názvu sopky. Eyjafjallajökull, to dává většině Evropanů pořádně zabrat.

Vtip 1.: "Podle mayského kalendáře sopka utichne, až polovina Evropy vysloví její jméno správně."

A druhý: "Eyjafjallajökull je islandský výraz pro "Budeš spát na letišti."

A další: "Kouření zabíjí, pane Eyja…kull!"

A další...: "Erupce sopky Eyjafjallajokull probíhá jen dvakrát do roka - od dubna do září a od října do března."

A můj popel rozprašte...

Speciálně založené stránky na internetové sociální síti Facebook se točí kolem dalšího evergreenu - ekonomické situace Islandu.

Země je totiž jednou z největších obětí finanční krize. Islandská banka Icesave dluží Británii a Nizozemí 3,8 miliardy eur, které ztratili jejich obyvatelé poté, co na podzim 2008 zkrachovala.

A vtipálci mají o osudu země jasno: "Posledním přáním islandské ekonomiky bylo rozptýlit její popel po Evropě."

Islanďané, jichž žije na ostrově 320 tisíc, jsou nicméně podle "fanoušků" z okolních zemí neobyčejně sveřepí, v březnovém referendu odhlasovali, že se na splácení bankovních dluhů svými daněmi podílet nebudou.

Doslova "ve vzduchu" tak podle diskutérů nyní visí otázka, kdo dluhy islandské banky zaplatí.

"Island chrlení sopky nezastaví, dokud mu nebude smazán jeho dluh," shrnuje lakonicky jeden z fejsbukářů.

Zachránce Paroubek

Sopečným vtipům neušel ani předseda ČSSD Jiří Paroubek.

K předvolebním antibillboardům, které informují o tom, že po vítězství v květnových volbách plánuje zrušit kocovinu či ranní vstávání, přibyl další.

Nový slogan hlásá, že lídr sociálních demokratů zruší islandskou sopku.

Foto: Internet
 

Internetoví kreativci pak dokonce vytvořili hru, jejímž hlavním aktérem je právě Eyjafjallajökull.

Pomocí kouře z islandské sopky má hráč za úkol zasáhnout a zničit co nejvíce letadel mířících z Evropy.

Milovníky opravdu černého humoru před jejich počinem nezastavilo ani nedávné polské letecké neštěstí v ruském Smolensku...

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy