Vtipy o sopce překonávají její řádění. Též vás dostaly?

Hana Pecinová
20. 4. 2010 20:16
Na téma sopky Eyjafjallajökull vznikla už i internetová hra
Foto: Reuters

Praha - Jednou to přijít muselo. Erupce islandské sopky, která blokuje už několik dní leteckou dopravu nad Evropou, trápí statisíce lidí a okupuje zpravodajství, pronikla na první příčku i na žebříčku vtipů.

Na webu se během pár dnů usadil doslova mrak sopečných žertů a her. Internetovou komunitu nejspíš nepřekvapí, že v Česku se terčem stal i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Pozor, Jméno zabíjí!

Plejáda jazykových hříček, odvozená od islandštiny či přímo od krkolomného názvu vulkánu, je bezbřehá.

Zejména v Británii je nejrozšířenější ta, geniálně stavějící na faktu, že Islanďanům chybí v abecedě písmeno "c".

To ovšem britským věřitelům, jimž nyní Island kvůli ekonomickému kolapsu dluží obří sumy, původně nedošlo: "Říkali jsme peníze (cash), ne popel (ash)!"

Většina jazykových vtipů se ovšem samozřejmě vozí po samotném názvu sopky. Eyjafjallajökull, to dává většině Evropanů pořádně zabrat.

Vtip 1.: "Podle mayského kalendáře sopka utichne, až polovina Evropy vysloví její jméno správně."

A druhý: "Eyjafjallajökull je islandský výraz pro "Budeš spát na letišti."

A další: "Kouření zabíjí, pane Eyja…kull!"

A další...: "Erupce sopky Eyjafjallajokull probíhá jen dvakrát do roka - od dubna do září a od října do března."

A můj popel rozprašte...

Speciálně založené stránky na internetové sociální síti Facebook se točí kolem dalšího evergreenu - ekonomické situace Islandu.

Země je totiž jednou z největších obětí finanční krize. Islandská banka Icesave dluží Británii a Nizozemí 3,8 miliardy eur, které ztratili jejich obyvatelé poté, co na podzim 2008 zkrachovala.

A vtipálci mají o osudu země jasno: "Posledním přáním islandské ekonomiky bylo rozptýlit její popel po Evropě."

Islanďané, jichž žije na ostrově 320 tisíc, jsou nicméně podle "fanoušků" z okolních zemí neobyčejně sveřepí, v březnovém referendu odhlasovali, že se na splácení bankovních dluhů svými daněmi podílet nebudou.

Doslova "ve vzduchu" tak podle diskutérů nyní visí otázka, kdo dluhy islandské banky zaplatí.

"Island chrlení sopky nezastaví, dokud mu nebude smazán jeho dluh," shrnuje lakonicky jeden z fejsbukářů.

Zachránce Paroubek

Sopečným vtipům neušel ani předseda ČSSD Jiří Paroubek.

K předvolebním antibillboardům, které informují o tom, že po vítězství v květnových volbách plánuje zrušit kocovinu či ranní vstávání, přibyl další.

Nový slogan hlásá, že lídr sociálních demokratů zruší islandskou sopku.

Foto: Internet
 

Internetoví kreativci pak dokonce vytvořili hru, jejímž hlavním aktérem je právě Eyjafjallajökull.

Pomocí kouře z islandské sopky má hráč za úkol zasáhnout a zničit co nejvíce letadel mířících z Evropy.

Milovníky opravdu černého humoru před jejich počinem nezastavilo ani nedávné polské letecké neštěstí v ruském Smolensku...

 

Právě se děje

před 43 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy