Vtipné fotky zvířat jdou do boje o titul. Máte lepší? Soutěž stále běží

Vtipné fotky zvířat jdou do boje o titul. Máte lepší? Soutěž stále běží
Janet Milesová: Písečný tanec
Anthony Bucci: Těžká noc
Yarin Klein: Zápas v lehké váze
Thomas Grigoleit: Přesné jméno (Agapornis škraboškový se anglicky jmenuje Yellow Collared Lovebird, česky by to bylo s trochou nadsázky třeba Láskopták žlutolímečkový).
Foto: Joham Siggesson, Comedy Wildlife Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 5. 2020 14:58
Soutěž o nejvtipnější fotografii divoce žijících zvířat zveřejnila vybrané příspěvky z těch, které soutěžící dosud zaslali do letošního ročníku. Cílem je opět pobavit se a zároveň pozitivním způsobem upozornit na to, že přírodu je potřeba chránit. Na vybrané snímky Comedy Wildlife Photography Awards 2020 se můžete podívat ve fotogalerii.

Vtipné snímky zvířat už šest let baví diváky po celém světě, soutěž Wildlife Photography Awards se stala velmi populární. Letos její pořadatelé v předstihu zveřejnili svůj výběr z doposud zaslaných snímků do ročníku 2020. A zároveň říkají: "Máte lepší záběr? Pošlete nám ho!"

Zakladatelé soutěže, fotografové divoké přírody Paul Jonyson-Hicks a Tom Sullam, prodloužili uzávěrku až do 30. června, takže je na zaslání příspěvků ještě měsíc a půl. Posláním celé akce je prostřednictvím humorných a pozitivních fotografií pomáhat ochraně přírody. 

Vždy s vyhlášením nového ročníku zveřejňují pořadatelé  Comedy Wildlife Photography Awards také doporučení, jak mohou lidé, kteří se na zábavné snímky dívají, sami přispět k ochraně životního prostředí. Navíc spolupracují s nadací Born Free Foundation, která se od roku 1984 zabývá ochranou zvířat po celém světě.

A jaké je letošní poselství organizátorů? 

"Díky omezením, způsobeným pandemií koronaviru, se mohla naše planeta alespoň trochu nadechnout. Vidíme, jak se v souvislosti s tím vrací život do řek, oceánů, na souš i do vzduchu. Je důležité si to uvědomit, poučit se z toho a zajistit, abychom udělali všechno pro zachování naší úžasné planety, než bude příliš pozdě," upozorňují Tom Sullam a Paul Jonyson-Hicks. 

Podle nich může pro záchranu planety udělat každý alespoň něco. "Je spousta možností, My jme z nich letos vybrali tři," říkají. Jaké?

1. Nakupujte zodpovědně 
"Je to velmi jednoduché. Kupujte lokální sezonní produkty, pěstované a vyráběné pokud možno s ohledem na trvale udržitelný rozvoj. Vyhýbejte se produktům, které nelze recyklovat. Obchody se zlepšují a nabízejí alternativy (třeba k jednorázově použitelným plastům) - podporujme je v tom," uvádějí organizátoři soutěže.

2. Dejte si na okenní parapet květináče

"Myslete při tom na včely, všichni víme, jak jsou pro nás důležité. Představte si, jaké by to bylo, kdyby byl na každém okně truhlík s květinami. Byl by to absolutní zázrak, tak ho odstartujete," zní další návrh.

3. Staňte se influencerem
Tato rada se opakuje každý rok. "Nemusíte být žádným megaaktivistou, stačí jen pozitivně ovlivňovat okolí, jít příkladem přátelům a rodině. A mluvit o tom, co je důležité  - v běžném životě i na sociálních sítích. Můžete se také zapojit do práce organizací, které chrání přírodu. Žádejte své lokální politiky, aby prosazovali ekologické zákony a opatření. Vy rozhodujete, komu dáte hlas, tak toho využijte! Společně můžeme dosáhnout potřebných změn," říkají Sullam a Jonyson-HIcks.

Comedy Wildlife Photography Awards lákají fotografy mimo jiné na ceny pro vítěze, mezi které patří například safari v keňské rezervaci Massai Mara, bezzrcadlovka Nikon Z6 nebo editační software Affinity Photo.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 14 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy