Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vše, co k životu potřebujete, jsou sedmikrásky a slunce, říká rakouská bylinkářka

Miroslava Kohoutová
31. 7. 2020 13:13
Před pár lety jste ji mohli potkat v oblacích, nyní je expertkou na bylinky a blogerkou z rakouského regionu Altenmarkt-Zauchensee.
Anja Fischer
Anja Fischer | Foto: Copyright: Anja Fischer
Österreich Werbung
Österreich Werbung | Foto: Österreich Werbung

Ten je s bylinami silně spjatý, a proto láká návštěvníky na bylinnou turistiku. Kromě nádherných bylinných zahrad, zážitkových túr s poznáváním horských bylin a jejich blahodárných účinků v něm můžete absolvovat i některý z bylinných workshopů Anji Fischerové. Bývalá letuška při nich předává znalosti o bylinách, které získala na slavné akademii Tradičního evropského léčitelství (TEH) v Pinzgau.

Čím jsou bylinky z oblasti Altenmarkt-Zauchensee výjimečné?

Máme tu louky, lesy a hory, ve kterých najdete velké množství bylin. Byliny, které rostou v horách, mají kvůli povětrnostním podmínkám a nadmořské výšce méně času na růst. A protože mají málo času růst, musí vyvinout větší úsilí a o to jsou jejich účinky silnější.  Byliny ale najdete všude, i přímo před vašimi dveřmi, což je něco úžasného, co naplňuje mé srdce a duši radostí. Přírodní poklad. Někdy si myslíte, že vidíte jen trs trávy, ale když se podíváte pozorně, objevíte mnohem víc.

Jaké byliny jsou charakteristické pro oblast Altenmarkt-Zauchensee?

Arnika, třezalka, mateřídouška, andělika či všedobr. Roste tu také mnoho jeřábů. Najdete zde mnoho bylin v závislosti na ročním období. Na jaře to jsou podběl nebo plicník. Od května do září kontryhel, řebříček či jitrocel.

Slyšela jsem, že máte speciální vztah k sedmikráskám…

To je pravda! Jsou legrační a moudré. Malé sedmikrásky byly vždy mou oblíbenou květinou, se kterou jsem cítila silné spojení. Jsou malé, nevinné, nenápadné, ale velmi silné. Už jste někdy sledovali sedmikrásky na loukách? Nic jim nemůže zabránit v růstu. Můžete chodit po jejich malých sluníčkových hlavách, ale znovu se postaví. Můžete posekat trávník, ale další den jsou na něm zas. Jsou malé a sladké, ale mají ohromnou sílu. Včetně té vnitřní. Obsahují skvělé léčivé látky. Již v 18 letech jsem věděla, že chci mít jednou obchod s názvem "Sedmikrásky a slunce", protože to je přesně to, co v životě potřebujete. Sedmikráska je každopádně víc než jen kytka. Je to velmi důležitá léčivá rostlina. Je symbolem dětství, perfektní rostlinou pro děti. Sedmikrásky ale nejsou jen pro ně, také pomáhají léčit vnitřní dítě nás dospělých. Co se týče jejich použití, léčí kůži i duši. Můžete z nich připravit balzám nebo čaj proti kašli. Na něj vám stačí jen čtyři květy. Ze sedmikrásek také vyrábím sirup, zmrzlinu nebo je suším a používám při očišťujících rituálech s ohněm nebo k výrobě léčivých prostředků. V neposlední řadě si můžete dát sedmikrásku do salátu nebo jogurtového dipu.

Pořádáte bylinné workshopy. Co vše se na vašich kurzech lidé naučí?

Standardně pořádám kurzy v němčině pro hosty a místní obyvatele, ale na požádání je možné si zarezervovat speciální kurz v angličtině. Kurzy nabízím čtyři - zahradní přírodní pomocníci pro rodinu; ženské byliny; bylinky pro děti a bylinné kadidlové rituály. Všechny začínají procházkou naboso v zahradě našeho domu, při které ukazuji, co vše se dá najít v trsu trávy. Účastníci kurzu získají informace o bylinkách, léčivých prostředcích a jejich užití. Zjistí, jak bylinky správně sbírat, jak je sušit. Při kurzech si nasbíráme byliny pro náš malý piknik a v mé bylinkové kuchyni vyrábíme produkty z léčivých rostlin. Vždy podle druhu workshopu a ročního období, například peeling, balzám na rty, oxymel, čaj či bylinnou sůl.

Děti na bylinné procházce
Děti na bylinné procházce | Foto: Copyright: Anja Fischer

Pořádáte i kurzy pro děti. Jak se liší přístup dětí a dospělých k bylinám?

Děti jsou úžasné. Nasávají informace a vše vnímají přirozeně, bez předsudků. Vždy mě fascinuje jejich schopnost učit se a vše si rychle zapamatovat. Ale také dospělí, kteří přicházejí na mé kurzy, jsou velmi otevření, přestože mají svou vlastní minulost a zkušenosti. Někdy se jim na mých kurzech vybaví vzpomínky z dětství a to je udělá šťastnými.

Máte pocit, že lidé ztrácejí kontakt s přírodou? Mohou byliny v tomto ohledu nějak pomoci?

Cítím, že mnoho lidí se chce vrátit zpět ke kořenům a najít kontakt s přírodou. Jsem přesvědčena, že bylinky a práce s nimi pomáhají k uvědomění si sebe sama a ke spojení s matkou přírodou. Rozvíjet cit pro přírodu a jednoduché věci nám dává lepší spojení s přírodou a našimi kořeny. Vyzkoušejte si to. Projděte se naboso po trávníku, dotkněte se přírody. V dnešní rychlé a uspěchané době, plné stresu a tlaku, se lidé potřebují nadechnout, dostat se do rovnováhy a jednat s uvědoměním si sebe sama v daném okamžiku. Příroda je v tomto ohledu skvělý učitel.

Seznamte se s bylinnými poklady
Seznamte se s bylinnými poklady | Foto: Copyright: Anja Fischer

Je důležité se v dnešní moderní době vracet ke starým recepturám a více objevovat svět bylin?

Myslím, že v moderním světě je velmi důležité mít rovnováhu.  Nejde přitom jen o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, ale také o rovnováhu přírody s moderním světem. Ty by se neměly vzájemně vylučovat. Já například miluji přírodu, byliny, ale také mám úspěšný účet na Instagramu a skvělé digitální dovednosti.

V dobách pokroku a tolika možností bychom neměli zapomenout, odkud pocházíme a jaké je naše dědictví. Existuje mnoho znalostí o bylinách, které upadly v zapomnění. Velcí bylinkáři objevily neuvěřitelné věci. V dnešní době si můžeme velmi snadno koupit léky, ale existují přirozené způsoby, jak zůstat zdravý a najít pomoc při různých problémech. Mnoho tradičních receptů se stále používá, některé se samozřejmě změnily, přizpůsobily modernímu životu nebo už prostě nejsou realizovatelné.

Co děláte v zimě, když byliny překryje sníh?

Pořád je co dělat. Jelikož sbírám bylinky do poloviny září, mám jich dostatek do mých podzimních kurzů, ve kterých se zaměřujeme na zimní témata. V tomto období jsou velmi oblíbené kurzy přírodních pomocníků a bylinného kadidla. Navíc pracuji s příběhy, jsem spisovatelka a tvořím obsah. V současné době například pracuji na dvou knižních projektech. Jsem ale také mámou dvou úžasných dětí, takže práce mám dost. 

Máte pocit, že se začíná více rozvíjet bylinná turistika? Přichází do vašeho regionu stále více cizinců kvůli bylinám?

To zatím nedokážu posoudit, je ještě příliš brzo na nějaké hodnocení, ale pokud by tomu tak bylo, bylo by to skvělé a já doufám, že jdeme tímto směrem. 

Závěrem bych ale chtěla ještě něco dodat, a to, že existují i jedovaté byliny, proto je důležité sbírat pouze ty, které stoprocentně známe. Důležitý je také způsob sklizně. Vždy bychom měli sbírat pouze takové množství, které potřebujeme. Zbytek ponechme pro včely, hmyz a přirozený koloběh přírody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

před 43 minutami

Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin. Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy