Vrchol sezony. Na vídeňský ples v opeře letos dorazili Melanie Griffithová i ukrajinský prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2018 23:38
Proměnit hlediště v taneční sál se vídeňskému hudebnímu svatostánku vyplatí. Loni mu po odečtení nákladů zbyla částka přesahující milion eur.
Slavnostní zahájení vídeňského plesu v opeře
Slavnostní zahájení vídeňského plesu v opeře | Foto: Reuters

Vídeň - Vrcholní politici, filmové hvězdy i úspěšní podnikatelé se ve čtvrtek večer sešli na tradičním plese ve vídeňské Státní opeře. Mezi pěti tisíci hosty 62. ročníku světoznámé akce byli na pozvání rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena a kancléře Sebastiana Kurze také ukrajinský prezident Petro Porošenko či irský premiér Leo Varadkar. S podnikatelem Richardem Lugnerem, který na ples v opeře každoročně zve nějakou ženu zvučného jména, letos dorazila americká herečka Melanie Griffithová.

Kromě předsedy irské vlády a jeho partnera přijala pozvání kancléře Kurze do hlavní lóže také bývalá zvláštní vyslankyně OSN, modelka a bojovnice proti ženské obřízce Waris Dirieová ze Somálska. Prezident Van der Bellen pozval ukrajinskou hlavu státu Porošenka, se kterým ve čtvrtek odpoledne jednal během jeho oficiální návštěvy Rakouska.

Na protest proti účasti ukrajinského prezidenta vběhla na červený koberec před operou aktivistka hnutí Femen, která odhalila horní část těla. Policie 25letou ženu před budovou opery zadržela, informovala agentura APA.

S podnikatelem Richardem Lugnerem, který na ples v opeře každoročně zve nějakou ženu zvučného jména, letos dorazila americká herečka Melanie Griffithová.
S podnikatelem Richardem Lugnerem, který na ples v opeře každoročně zve nějakou ženu zvučného jména, letos dorazila americká herečka Melanie Griffithová. | Foto: Reuters

Zvláštní pozornost rakouská média jako každý rok věnovala 85letému podnikateli ve stavebnictví Richardovi Lugnerovi, který na ples v opeře vždy zve některou ze světových celebrit. Tentokrát jej na akci doprovodila šedesátiletá Griffithová, která mu už odpoledne slíbila, že si s ním i zatančí - na rozdíl od některých jiných slavných žen, kterým v minulých letech Lugner za společnost na plese zaplatil.

Loni Lugnera doprovodila herečka Goldie Hawnová. Po jeho boku se ale objevily už i Gina Lollobrigida, Claudia Cardinalová, Pamela Andersonová, Paris Hiltonová či Ivana Trumpová.

Slavnostní večer na parketu zahájil nástup 144 párů debutantů, kteří si tím splnili první velkou společenskou povinnost. Poprvé se mezi ně dostal také pár s Downovým syndromem.

Také letos se proti honosné akci demonstrovalo. Podle vídeňské policie se na demonstraci proti konzumní společnosti, kterou svolala Komunistická mládež Rakouska (KJÖ), sešlo kolem stovky lidí. Na bezpečnost v okolí Státní opery vídeňská policie vyhradila asi 350 strážníků.

Běžná vstupenka na ples v opeře, který je vrcholem vídeňské plesové sezóny a patří k nejznámějším akcím svého druhu na světě, stála 290 eur (7360 korun). Za lóži si ale zájemci připlatili: její cena se mohla vyšplhat až na 20 500 eur (520 000 korun).

Odstranit sedačky z hlediště a proměnit jej v taneční sál se vídeňskému hudebnímu svatostánku vyplatí. Loni mu po odečtení nákladů zbyla částka přesahující milion eur (25,4 milionu korun).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy