reklama
 
 

Vlčí moč a lví řev. Nový způsob, jak chránit dálnice

26. 6. 2013 22:14
Pach vlčí moči a řev lvů zastraší plachou zvěř, a ubude tak nehod

Tokio - Dopravci v severním Japonsku využívají originální způsoby, jak zabránit zvířatům, aby ohrožovala provoz na silnicích i železnici. Kolem silnic rozprašují vlčí moč a u kolejnic nechávají z ampliónů řvát lvy, aby zastrašili jelenovitou zvěř a snížili počet nehod, napsala agentura AFP.

Provozovatel rychlostních silnic Nexco East dováží vlčí moč ze Spojených států a rozprašuje ji podél dálnic na ostrově Hokkaidó, který je nejsevernějším ze čtyř hlavních japonských ostrovů.

"Zvýšili jsme výšku ochranných plotů z 1,5 metru na 2,5 metru, ale ty někdy povolí kvůli vysokému sněhu. Proto využíváme toto opatření," řekl AFP oficiální představitel firmy. "Odrazovací efekt vlčí moči vydrží asi měsíc, ale postupně musíme najít něco jiného, protože jeleni si na její pach časem zvyknou," dodal.

Železniční společnost Hokkaido Railway začátkem letošního roku podél tratí rozmístila vybavení, které vysílá lví řev ve snaze zahnat plachá zvířata od kolejí.

Lidé evakuováni. Ale co zvířata v povodňových oblastech?

Jelení populace na Hokkaidu byla začátkem 20. století téměř vyhubena kvůli nadměrnému lovu a často nelítostným zimám.

Snaha o jejich záchranu a také vyhubení volně žijící vlčí populace vedla k postupnému nárůstu počtu jelení zvěře na odhadem nynějších 650 000 kusů. Jejich vysoký počet občas způsobuje problémy zemědělcům a také řidičům.

Foto: Tak funguje zvířecí záchranka v městě

autor: ČTK | 26. 6. 2013 22:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama