Vlaštovky příchod jara neoznámí. Zastřelí je na Maltě

Pavel Baroch
7. 3. 2010 9:29
Na středomořském ostrově lovci pobíjí statisíce evropských ptáků
Foto: Archiv

Praha - Některé vlaštovky, skřivani a další "poslové jara", kteří se v březnu začínají vracet z teplých krajin, do svého českého domova nikdy nedoletí.

Zastřelí je lovci na Maltě.

Na tomto středomořském ostrově je lov ptactva takřka národním sportem. Střelci zabíjejí prakticky všechno, co jim přeletí před hlavní pušky.

"Střílí naprosto cokoli, berou to jako terč," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Přes Maltu přitom vede významná trasa tažných ptáků. A mezi stovkami tisíc obětí jsou i ptáci hnízdící v Česku.

S Maltou zatím nic nezmohla ani Evropská unie, maltská vláda od vstupu do Evropské unie víceméně ignoruje Směrnici o ptácích. Mezi základní požadavky přitom patří, že se ptáci nesmí lovit při jejich návratu z teplých krajin.

Foto: BirdLife Malta

Loví se i nelegálně

Na malé Maltě je přes 12 tisíc lovců, což je v přepočtu na rozlohu nejvíc v Evropě. Malťané mohou na podzim legálně lovit 32 ptačích druhů a mají nejdelší lovnou sezónu v Evropě - pět měsíců.

Kromě toho je na ostrově rozšířen nelegální lov. K zemi padají i chráněné druhy včetně dravců. "Jsou snadnější cíl, protože letí pomalu," vysvětlil ornitolog Vermouzek.

"Nelegální lov na Maltě nás vážně znepokojuje vzhledem k jeho rozsahu a také kvůli nedostatku účinných zásahů vlády proti nim," komentoval situaci Angelo Caserta, regionální ředitel Evropské divize BirdLife International v Bruselu.

Let přes Maltu nepřežijí orel, čápi či poštolky

Mezinárodní renomovaná organizace BirdLife Malta odhaduje, že nad ostrovem je ročně nelegálně odstřeleno několik tisíc chráněných ptáků včetně vzácných dravců jako moták stepní, orel křiklavý, poštolka jižní, ale i volavky nebo čápi.

Foto: Aktuálně.cz

Maltská vláda nyní dokonce uvažuje, že otevře jarní loveckou sezonu pro hrdličku divokou a křepelku polní. Evropský soudní dvůr přitom konstatoval, že takový krok je v rozporu s evropskými směrnicemi.

Mezinárodní petice proti Maltě

Sdružení BirdLife zahájilo mezinárodní kampaň, jejímž cílem je přimět vládu na Maltě k dodržování evropských zákonů. Petici je možné podepsat - ZDE.

"Jakékoli umožnění lovu, byť i jen omezené, vede k zabíjení chráněných druhů," upozornil prezident BirdLife Malta Joseph Mangion.

Vědecké kroužkovací studie prováděné BirdLife Malta od 60. let ukazují, že ptáci nejméně ze 48 zemí - 36 evropských a 12 afrických - používají při migraci právě maltskou cestu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy