Vlaštovky příchod jara neoznámí. Zastřelí je na Maltě

Pavel Baroch
7. 3. 2010 9:29
Na středomořském ostrově lovci pobíjí statisíce evropských ptáků
Foto: Archiv

Praha - Některé vlaštovky, skřivani a další "poslové jara", kteří se v březnu začínají vracet z teplých krajin, do svého českého domova nikdy nedoletí.

Zastřelí je lovci na Maltě.

Na tomto středomořském ostrově je lov ptactva takřka národním sportem. Střelci zabíjejí prakticky všechno, co jim přeletí před hlavní pušky.

"Střílí naprosto cokoli, berou to jako terč," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Přes Maltu přitom vede významná trasa tažných ptáků. A mezi stovkami tisíc obětí jsou i ptáci hnízdící v Česku.

S Maltou zatím nic nezmohla ani Evropská unie, maltská vláda od vstupu do Evropské unie víceméně ignoruje Směrnici o ptácích. Mezi základní požadavky přitom patří, že se ptáci nesmí lovit při jejich návratu z teplých krajin.

Foto: BirdLife Malta

Loví se i nelegálně

Na malé Maltě je přes 12 tisíc lovců, což je v přepočtu na rozlohu nejvíc v Evropě. Malťané mohou na podzim legálně lovit 32 ptačích druhů a mají nejdelší lovnou sezónu v Evropě - pět měsíců.

Kromě toho je na ostrově rozšířen nelegální lov. K zemi padají i chráněné druhy včetně dravců. "Jsou snadnější cíl, protože letí pomalu," vysvětlil ornitolog Vermouzek.

"Nelegální lov na Maltě nás vážně znepokojuje vzhledem k jeho rozsahu a také kvůli nedostatku účinných zásahů vlády proti nim," komentoval situaci Angelo Caserta, regionální ředitel Evropské divize BirdLife International v Bruselu.

Let přes Maltu nepřežijí orel, čápi či poštolky

Mezinárodní renomovaná organizace BirdLife Malta odhaduje, že nad ostrovem je ročně nelegálně odstřeleno několik tisíc chráněných ptáků včetně vzácných dravců jako moták stepní, orel křiklavý, poštolka jižní, ale i volavky nebo čápi.

Foto: Aktuálně.cz

Maltská vláda nyní dokonce uvažuje, že otevře jarní loveckou sezonu pro hrdličku divokou a křepelku polní. Evropský soudní dvůr přitom konstatoval, že takový krok je v rozporu s evropskými směrnicemi.

Mezinárodní petice proti Maltě

Sdružení BirdLife zahájilo mezinárodní kampaň, jejímž cílem je přimět vládu na Maltě k dodržování evropských zákonů. Petici je možné podepsat - ZDE.

"Jakékoli umožnění lovu, byť i jen omezené, vede k zabíjení chráněných druhů," upozornil prezident BirdLife Malta Joseph Mangion.

Vědecké kroužkovací studie prováděné BirdLife Malta od 60. let ukazují, že ptáci nejméně ze 48 zemí - 36 evropských a 12 afrických - používají při migraci právě maltskou cestu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy