Vlaštovky příchod jara neoznámí. Zastřelí je na Maltě

Pavel Baroch
7. 3. 2010 9:29
Na středomořském ostrově lovci pobíjí statisíce evropských ptáků
Foto: Archiv

Praha - Některé vlaštovky, skřivani a další "poslové jara", kteří se v březnu začínají vracet z teplých krajin, do svého českého domova nikdy nedoletí.

Zastřelí je lovci na Maltě.

Na tomto středomořském ostrově je lov ptactva takřka národním sportem. Střelci zabíjejí prakticky všechno, co jim přeletí před hlavní pušky.

"Střílí naprosto cokoli, berou to jako terč," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Přes Maltu přitom vede významná trasa tažných ptáků. A mezi stovkami tisíc obětí jsou i ptáci hnízdící v Česku.

S Maltou zatím nic nezmohla ani Evropská unie, maltská vláda od vstupu do Evropské unie víceméně ignoruje Směrnici o ptácích. Mezi základní požadavky přitom patří, že se ptáci nesmí lovit při jejich návratu z teplých krajin.

Foto: BirdLife Malta

Loví se i nelegálně

Na malé Maltě je přes 12 tisíc lovců, což je v přepočtu na rozlohu nejvíc v Evropě. Malťané mohou na podzim legálně lovit 32 ptačích druhů a mají nejdelší lovnou sezónu v Evropě - pět měsíců.

Kromě toho je na ostrově rozšířen nelegální lov. K zemi padají i chráněné druhy včetně dravců. "Jsou snadnější cíl, protože letí pomalu," vysvětlil ornitolog Vermouzek.

"Nelegální lov na Maltě nás vážně znepokojuje vzhledem k jeho rozsahu a také kvůli nedostatku účinných zásahů vlády proti nim," komentoval situaci Angelo Caserta, regionální ředitel Evropské divize BirdLife International v Bruselu.

Let přes Maltu nepřežijí orel, čápi či poštolky

Mezinárodní renomovaná organizace BirdLife Malta odhaduje, že nad ostrovem je ročně nelegálně odstřeleno několik tisíc chráněných ptáků včetně vzácných dravců jako moták stepní, orel křiklavý, poštolka jižní, ale i volavky nebo čápi.

Foto: Aktuálně.cz

Maltská vláda nyní dokonce uvažuje, že otevře jarní loveckou sezonu pro hrdličku divokou a křepelku polní. Evropský soudní dvůr přitom konstatoval, že takový krok je v rozporu s evropskými směrnicemi.

Mezinárodní petice proti Maltě

Sdružení BirdLife zahájilo mezinárodní kampaň, jejímž cílem je přimět vládu na Maltě k dodržování evropských zákonů. Petici je možné podepsat - ZDE.

"Jakékoli umožnění lovu, byť i jen omezené, vede k zabíjení chráněných druhů," upozornil prezident BirdLife Malta Joseph Mangion.

Vědecké kroužkovací studie prováděné BirdLife Malta od 60. let ukazují, že ptáci nejméně ze 48 zemí - 36 evropských a 12 afrických - používají při migraci právě maltskou cestu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy