Vláda v Emirátech sklidila posměch za ceny genderové rovnosti. Dostali je samí muži

Magazín Magazín
Aktualizováno 29. 1. 2019 10:08
Vláda ve Spojených arabských emirátech sklidila posměch po tom, co vyhlásila vítěze ocenění za prosazování genderové rovnosti na pracovišti. Všichni šampioni jsou totiž muži. Když se vláda s výsledky cen pochlubila na sociální síti Twitter, nesetkala se zrovna s příznivými reakcemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ceny zahrnovaly kategorie jako nejlepší představitel federální vlády, který podporuje genderovou vyváženost, nebo nejlepší iniciativa za genderovou rovnost. Diplomy a medaile rozdal poslední lednovou neděli viceprezident země a vládce emirátu Dubaj Muhammad bin Rašíd Al Maktúm.

Podle britského deníku The Guardian skončila ocenění například v rukou ministerstva financí či ministerstva lidských zdrojů a zástupci, kteří si pro ně přišli, byli výlučně muži. Premiér a ministr vnitra Saif bin Zayed Al Nahyan byl pak vyhlášen nejlepší osobností usilující o genderovou vyváženost za to, že zavedl mateřskou dovolenou v armádě.

Když se ale vláda s výsledky cen pochlubila na sociální síti Twitter, nesetkala se zrovna s příznivými reakcemi. "Taková vyváženost a pestrost se jen tak nevidí. Jeden z těch chlápků má na rozdíl od ostatních šedé oblečení," zažertoval třeba na účet Spojených arabských emirátů jeden diskutující.

Organizátoři cen jsou ovšem přesvědčení, že všechny vládní odbory udělaly v posledním roce velký pokrok a podařilo se jim zvýšit počet žen, které v odborech pracují. "Jsme hrdí na úspěch našich žen a víme, že sehrávají klíčovou roli při utváření budoucnosti naší země. Genderová vyváženost je teď pilířem vládních institucí," napsal tiskový úřad emirátské vlády na Twitter.

Jak připomíná The Guardian, rok stará studie OSN ukázala, že mezi zeměmi Blízkého východu jsou na tom Spojené arabské emiráty z hlediska genderové rovnosti na pracovišti zdaleka nejlépe. Podle OSN bylo v roce 2015 zaměstnaných 135 tisíc emirátských žen. V roce 1975 jich přitom na trhu práce byla jen tisícovka. Bakalářský titul z vysoké školy mělo v roce 2015 v zemi 43 procent žen a jenom 23 procent mužů.

Lidskoprávní organizace na druhou stranu upozorňují, že genderová diskriminace je napříč Spojenými arabskými emiráty stále hluboce zakořeněný problém. V otázkách manželství, rozvodů a péče o děti totiž místní zákony zvýhodňují muže. Emiráty také povolují domácí násilí, pokud útoky nepřekračují hranice islámského práva.

Video: Muži jsou nejistí, feministé jsou za nepřátele společnosti, říká Genderman roku Fila

Nestydím se za to, nemám ale radost z toho, že je to cejch, slovo gender dostalo strašně negativní nádech, tvrdí oceněný filmový kritik Kamil Fila. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy