Vítězové Eurovize vydražili hlavní cenu, 20 milionů věnují armádě na nákup letounů

Magazín Magazín
30. 5. 2022 17:06
Ukrajinská kapela Kalush Orchestra vydražila za 900 tisíc dolarů (přes 20 milionů korun) křišťálový mikrofon, který získala za vítězství v letošním ročníku mezinárodní hudební soutěže Eurovize. Výtěžek z prodeje věnuje na podporu boje proti ruské invazi.
Vítězný Kalush Orchestra z Ukrajiny.
Vítězný Kalush Orchestra z Ukrajiny. | Foto: ČTK/AP

Tříčlenná folk-rapová kapela Kalush Orchestra v polovině května vyhrála Eurovizi s písní Stefania a ve světle ruského útoku na Ukrajinu sklidila nadšené ohlasy. Na její vítězství bezprostředně po finále soutěže reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyzdvihl, že "odvaha Ukrajinců ohromila celý svět". Píše o tom agentura Reuters.

Svůj úspěch se skupina pod vedením frontmana Oleha Psjuka následně rozhodla využít pro dobrou věc a v neděli ve facebookové aukci vydražila cenu, kterou od poroty Eurovize převzala. Částku 900 tisíc dolarů (přes 20 milionů korun), za níž se křišťálový mikrofon prodal, věnuje na nákup tří bezpilotních letadel a pozemní řídící stanice pro ukrajinskou armádu.

Ruská invaze na Ukrajině v současnosti trvá už čtyři měsíce a vyžádala si tisíce civilních obětí. Miliony obyvatel kvůli útokům přišly o domov a řada ukrajinských měst se během bombardování proměnila v trosky. Rusko svůj útok na sousední zemi přesto stále nazývá "speciální vojenskou operací", která má za cíl "ochránit Ukrajince před fašisty".

Mohlo by vás zajímat: Zvítězíme. A nikdo nám nebude rozkazovat, jakého území se máme vzdát, říká ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis

Musíme bojovat a musíme zvítězit. Jinak se budeme muset svého území a své suverenity vzdát, říká ukrajinský velvyslanec v Česku. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy