Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vítejte v kraji slunce, vinic a stepního jezera

Barbora Vojtová
4. 6. 2020 9:02
Pokud je pro vás ideální dovolená spojená s paprsky hřejivého slunce, odrážejícího se od rozvlněné vodní hladiny, s cyklostezkami a skvělým vínem, pak se vydejte do rakouského Burgenlandu.
Neziderské jezero
Neziderské jezero | Foto: Copyright: Österreich Werbung / thecreatingclick.com
Foto: Österreich Werbung

Region, který lemuje hranice s Maďarskem, jako by svými geografickými podmínkami ani nepatřil k Rakousku. Jde o oblast, která se vymyká klasickému charakteru rakouských regionů, obvykle protkaných horami. Ale není to jen příroda, díky které se region liší.

Vyhlídková věž v lokalitě Hölle („Peklo“)
Vyhlídková věž v lokalitě Hölle („Peklo“) | Foto: Copyright: Österreich Werbung / thecreatingclick.com

Zásadní roli hraje počasí, protože v Burgenlandu je až 300 slunečních dní v roce. S takovou devízou se člověk setkává spíše v přímořských destinacích. Není náhodou, že se o dovolené v Burgenlandu mluví často jako o dovolené u moře.

Může za to nejen počasí, ale hlavně Neziderské jezero - největší jezero Rakouska a vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Od roku 2001 je toto rakouské moře - jak se mu s oblibou přezdívá - právem zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Má vliv na ojedinělé klima, které v oblasti panuje a díky kterému se zde výjimečně dobře daří také vinné révě. Neziderské jezero dosahuje maximální hloubky necelé dva metry, takže se z koupání v něm může stát také jedna dlouhá procházka. Ze severu na jih měří 36 km a nejširší místo dosahuje okolo dvanácti kilometrů.

Neziderské jezero lemuje téměř po celém jeho okraji široký rákosový pás a tam, kde není, jsou pláže plné cyklistů, milovníků koupání, ale také windsurfingu a kiteboardu. Vítr je totiž nedílnou součástí jezera, protože jeho obrovská vodní plocha a absence pahorků v okolí dávají větru ideální podmínky k tomu, aby se po hladině mohl rozběhnout. Tím vytváří intenzivní vlny, které evokují moře. Navíc se říká, že voda v jezeře je lehce slaná, ale to musíte posoudit sami.

„Soví“ víno „Uhudler“ – unikátní specialita z jižního Burgenlandu
„Soví“ víno „Uhudler“ – unikátní specialita z jižního Burgenlandu | Foto: Copyright: Burgenland Tourismus / Birgit Machtinger

Jezero ovlivňuje veškeré dění v regionu - od cestovního ruchu až po zemědělství, kde vyniká zejména vinařství. Milovníci vín se jistě s lahvemi z Burgenlandu již setkali. Právě jezero má vliv na tamní terroir čili souhrn podmínek, které vínu dávají jeho finální charakter. Stepní ráz, vydatný vítr a hlavně odraz slunce z hladiny, který prodlužuje teplé letní dny, vedou k tomu, že vinné hrozny zde dosahují výjimečné vyzrálosti - zejména vyhlášené modré odrůdy Blaufränkisch, Zweigelt a St. Laurent, ale také sladká botrytická vína. Rozhodně byste tedy neměli vynechat degustaci ve vinném sklepě, ale ani procházku v pekle! Oblast Seewinkel, nedaleko města Illmitz, střeží místo zvané "Hölle", v překladu peklo. Jde o jedinečný jezerní val, který vznikl silným zamrzáním jezera a vytvářením ker promísených se sedimenty. Nejlepší výhled na tento přírodní útvar, stejně tak jako na rozmanitou skladbu ptactva, které je radostí pro všechny ornitology, budete mít z tamní vyhlídky.

Region můžete objevovat i díky cyklostezkám, které jej křižují v délce 2500 km, nebo se můžete projít po části nové dálkové, 306 km dlouhé turistické stezky Bernstein Trail. Vše korunuje šest přírodních parků, wellness centra s termálními prameny a samozřejmě mnoho hradů a zámků, díky kterým region získal své jméno.

Speciální víno

Zajímavostí regionu je víno Uhudler. Název je odvozen od výra - der Uhu, protože lidé po něm prý ráno koukají doslova jako výr. Jde o dříve zakázanou raritu z jižní části Burgenlandu a konkrétně se jedná o cuvée, tedy směs - hybridních čili ne zcela typických - bílých a modrých vinných odrůd.

Více info na: www.burgenland.info

 

Právě se děje

před 41 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy