Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vítejte v kraji slunce, vinic a stepního jezera

Barbora Vojtová
4. 6. 2020 9:02
Pokud je pro vás ideální dovolená spojená s paprsky hřejivého slunce, odrážejícího se od rozvlněné vodní hladiny, s cyklostezkami a skvělým vínem, pak se vydejte do rakouského Burgenlandu.
Neziderské jezero
Neziderské jezero | Foto: Copyright: Österreich Werbung / thecreatingclick.com
Foto: Österreich Werbung

Region, který lemuje hranice s Maďarskem, jako by svými geografickými podmínkami ani nepatřil k Rakousku. Jde o oblast, která se vymyká klasickému charakteru rakouských regionů, obvykle protkaných horami. Ale není to jen příroda, díky které se region liší.

Vyhlídková věž v lokalitě Hölle („Peklo“)
Vyhlídková věž v lokalitě Hölle („Peklo“) | Foto: Copyright: Österreich Werbung / thecreatingclick.com

Zásadní roli hraje počasí, protože v Burgenlandu je až 300 slunečních dní v roce. S takovou devízou se člověk setkává spíše v přímořských destinacích. Není náhodou, že se o dovolené v Burgenlandu mluví často jako o dovolené u moře.

Může za to nejen počasí, ale hlavně Neziderské jezero - největší jezero Rakouska a vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Od roku 2001 je toto rakouské moře - jak se mu s oblibou přezdívá - právem zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Má vliv na ojedinělé klima, které v oblasti panuje a díky kterému se zde výjimečně dobře daří také vinné révě. Neziderské jezero dosahuje maximální hloubky necelé dva metry, takže se z koupání v něm může stát také jedna dlouhá procházka. Ze severu na jih měří 36 km a nejširší místo dosahuje okolo dvanácti kilometrů.

Neziderské jezero lemuje téměř po celém jeho okraji široký rákosový pás a tam, kde není, jsou pláže plné cyklistů, milovníků koupání, ale také windsurfingu a kiteboardu. Vítr je totiž nedílnou součástí jezera, protože jeho obrovská vodní plocha a absence pahorků v okolí dávají větru ideální podmínky k tomu, aby se po hladině mohl rozběhnout. Tím vytváří intenzivní vlny, které evokují moře. Navíc se říká, že voda v jezeře je lehce slaná, ale to musíte posoudit sami.

„Soví“ víno „Uhudler“ – unikátní specialita z jižního Burgenlandu
„Soví“ víno „Uhudler“ – unikátní specialita z jižního Burgenlandu | Foto: Copyright: Burgenland Tourismus / Birgit Machtinger

Jezero ovlivňuje veškeré dění v regionu - od cestovního ruchu až po zemědělství, kde vyniká zejména vinařství. Milovníci vín se jistě s lahvemi z Burgenlandu již setkali. Právě jezero má vliv na tamní terroir čili souhrn podmínek, které vínu dávají jeho finální charakter. Stepní ráz, vydatný vítr a hlavně odraz slunce z hladiny, který prodlužuje teplé letní dny, vedou k tomu, že vinné hrozny zde dosahují výjimečné vyzrálosti - zejména vyhlášené modré odrůdy Blaufränkisch, Zweigelt a St. Laurent, ale také sladká botrytická vína. Rozhodně byste tedy neměli vynechat degustaci ve vinném sklepě, ale ani procházku v pekle! Oblast Seewinkel, nedaleko města Illmitz, střeží místo zvané "Hölle", v překladu peklo. Jde o jedinečný jezerní val, který vznikl silným zamrzáním jezera a vytvářením ker promísených se sedimenty. Nejlepší výhled na tento přírodní útvar, stejně tak jako na rozmanitou skladbu ptactva, které je radostí pro všechny ornitology, budete mít z tamní vyhlídky.

Region můžete objevovat i díky cyklostezkám, které jej křižují v délce 2500 km, nebo se můžete projít po části nové dálkové, 306 km dlouhé turistické stezky Bernstein Trail. Vše korunuje šest přírodních parků, wellness centra s termálními prameny a samozřejmě mnoho hradů a zámků, díky kterým region získal své jméno.

Speciální víno

Zajímavostí regionu je víno Uhudler. Název je odvozen od výra - der Uhu, protože lidé po něm prý ráno koukají doslova jako výr. Jde o dříve zakázanou raritu z jižní části Burgenlandu a konkrétně se jedná o cuvée, tedy směs - hybridních čili ne zcela typických - bílých a modrých vinných odrůd.

Více info na: www.burgenland.info

 

Právě se děje

před 46 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy