Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Vítejte v kraji slunce, vinic a stepního jezera

Barbora Vojtová
4. 6. 2020 9:02
Pokud je pro vás ideální dovolená spojená s paprsky hřejivého slunce, odrážejícího se od rozvlněné vodní hladiny, s cyklostezkami a skvělým vínem, pak se vydejte do rakouského Burgenlandu.
Neziderské jezero
Neziderské jezero | Foto: Copyright: Österreich Werbung / thecreatingclick.com
Foto: Österreich Werbung

Region, který lemuje hranice s Maďarskem, jako by svými geografickými podmínkami ani nepatřil k Rakousku. Jde o oblast, která se vymyká klasickému charakteru rakouských regionů, obvykle protkaných horami. Ale není to jen příroda, díky které se region liší.

Vyhlídková věž v lokalitě Hölle („Peklo“)
Vyhlídková věž v lokalitě Hölle („Peklo“) | Foto: Copyright: Österreich Werbung / thecreatingclick.com

Zásadní roli hraje počasí, protože v Burgenlandu je až 300 slunečních dní v roce. S takovou devízou se člověk setkává spíše v přímořských destinacích. Není náhodou, že se o dovolené v Burgenlandu mluví často jako o dovolené u moře.

Může za to nejen počasí, ale hlavně Neziderské jezero - největší jezero Rakouska a vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Od roku 2001 je toto rakouské moře - jak se mu s oblibou přezdívá - právem zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Má vliv na ojedinělé klima, které v oblasti panuje a díky kterému se zde výjimečně dobře daří také vinné révě. Neziderské jezero dosahuje maximální hloubky necelé dva metry, takže se z koupání v něm může stát také jedna dlouhá procházka. Ze severu na jih měří 36 km a nejširší místo dosahuje okolo dvanácti kilometrů.

Cyklotrasy kolem Neziderského jezera
Cyklotrasy kolem Neziderského jezera | Foto: Copyright: Burgenland Tourismus / Steve Haider

Neziderské jezero lemuje téměř po celém jeho okraji široký rákosový pás a tam, kde není, jsou pláže plné cyklistů, milovníků koupání, ale také windsurfingu a kiteboardu. Vítr je totiž nedílnou součástí jezera, protože jeho obrovská vodní plocha a absence pahorků v okolí dávají větru ideální podmínky k tomu, aby se po hladině mohl rozběhnout. Tím vytváří intenzivní vlny, které evokují moře. Navíc se říká, že voda v jezeře je lehce slaná, ale to musíte posoudit sami.

„Soví“ víno „Uhudler“ – unikátní specialita z jižního Burgenlandu
„Soví“ víno „Uhudler“ – unikátní specialita z jižního Burgenlandu | Foto: Copyright: Burgenland Tourismus / Birgit Machtinger

Jezero ovlivňuje veškeré dění v regionu - od cestovního ruchu až po zemědělství, kde vyniká zejména vinařství. Milovníci vín se jistě s lahvemi z Burgenlandu již setkali. Právě jezero má vliv na tamní terroir čili souhrn podmínek, které vínu dávají jeho finální charakter. Stepní ráz, vydatný vítr a hlavně odraz slunce z hladiny, který prodlužuje teplé letní dny, vedou k tomu, že vinné hrozny zde dosahují výjimečné vyzrálosti - zejména vyhlášené modré odrůdy Blaufränkisch, Zweigelt a St. Laurent, ale také sladká botrytická vína. Rozhodně byste tedy neměli vynechat degustaci ve vinném sklepě, ale ani procházku v pekle! Oblast Seewinkel, nedaleko města Illmitz, střeží místo zvané "Hölle", v překladu peklo. Jde o jedinečný jezerní val, který vznikl silným zamrzáním jezera a vytvářením ker promísených se sedimenty. Nejlepší výhled na tento přírodní útvar, stejně tak jako na rozmanitou skladbu ptactva, které je radostí pro všechny ornitology, budete mít z tamní vyhlídky.

Region můžete objevovat i díky cyklostezkám, které jej křižují v délce 2500 km, nebo se můžete projít po části nové dálkové, 306 km dlouhé turistické stezky Bernstein Trail. Vše korunuje šest přírodních parků, wellness centra s termálními prameny a samozřejmě mnoho hradů a zámků, díky kterým region získal své jméno.

Speciální víno

Zajímavostí regionu je víno Uhudler. Název je odvozen od výra - der Uhu, protože lidé po něm prý ráno koukají doslova jako výr. Jde o dříve zakázanou raritu z jižní části Burgenlandu a konkrétně se jedná o cuvée, tedy směs - hybridních čili ne zcela typických - bílých a modrých vinných odrůd.

Více info na: www.burgenland.info

 

Právě se děje

před 8 minutami

Britská opoziční Labouristická strana se rozhodla připojit k rozsáhlému bojkotu sociální sítě facebook

Britská opoziční Labouristická strana se rozhodla připojit k rozsáhlému bojkotu sociální sítě facebook, jehož cílem je vyvinout tlak na stejnojmennou provozovatelskou společnost, aby více regulovala nenávistný obsah sdílený uživateli. V televizi BBC to dnes prohlásila činitelka strany Rachel Reevesová.

"Všichni poslanci Labouristické strany používají facebook k šíření svých sdělení, ale co už nyní dělat nebudeme, je reklama na facebooku," řekla Reevesová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Hongkongu hlasovaly statisíce lidí v neoficiálních primárkách

Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v neoficiálních primárních volbách, které pořádal opoziční tábor, často označovaný jako prodemokratický. Cílem hlasování je vybrat jednotného kandidáta nesourodého hnutí, jehož společným jmenovatelem je snaha snížit vliv Pekingu na vnitřní fungování města

Zdroj: ČTK
Další zprávy