Virtuální měna z World of Warcraft má ve Venezuele dvojnásobnou hodnotu než tamější bolívar

Magazín Magazín
Aktualizováno 4. 8. 2017 5:59
Zatímco hodnota venezuelského bolívaru konstantně klesá od loňského listopadu, virtuální měna z World of Warcraft nebývá na hodnotě. Oficiální venezuelský kurz tvrdí, že deset bolívarů má stejnou hodnotu jako jeden dolar. Ve skutečnosti dají lidé na černém trhu 12 197 bolívarů za jeden dolar. Virtuální měna z počítačové hry je přitom dvakrát silnější.
Venezuelské bolívary
Venezuelské bolívary | Foto: Shutterstock

Azerothské zlato z mystické země hry World of Warcraft má větší monetární hodnotu než místní měna ve Venezuele. Hodnota virtuální měny je v současné době skoro dvakrát vyšší než bolívar, tvrdí analytici. S překvapivým zjištěním přišel caracaský spisovatel s přezdívkou Kaleb, jehož citoval server Konbini.

Spisovatel a obyvatel Caracasu zveřejnil, že hodnota bolívaru na černém trhu, což je nejčastější způsob nákupu cizích měn ve Venezuele, spadla pod hodnotu zlata počítačové hry. Od jeho zjištění se navíc hodnota podle serveru Dolar Today, jenž monitoruje hodnotu bolívaru na černém trhu, ještě snížila.

Bolívar stále klesá, zlatu z World of Warcraft se velmi daří

Místo 8495 bolívarů za dolar, je to v současné době zhruba 12 197 bolívarů za dolar. Naopak zlatu z World of Warcraft se daří, jeden dolar by hráči pořídili za 6482 jednotek této virtuální měny.

Nicméně oficiální státní kurzy stále uvádějí, že deset bolívarů má stejnou hodnotu jako jeden dolar. Raketová inflace ve Venezuele způsobila, že místní měna je prakticky bezcenná. Loni v listopadu ztratil bolívar 60 procent své hodnoty vůči dolaru.

Spojené státy navíc tento týden uvalily na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura sankce. USA se tak rozhodly poté, co při nedělních volbách do Ústavodárného shromáždění museli lidé hlasovat pod pohrůžkou ztráty zaměstnání.

Součástí sankčních opatření je zmrazení Madurových aktiv spadajících pod americkou jurisdikci, ale i zákaz Američanům a americkým firmám uzavírat s Madurem jakékoli obchodní a finanční transakce.

Venezuela se zmítá v občanských nepokojích, odpůrci Madura jsou zatýkáni a unášeni neznámo kam. V uplynulých měsících během protestů opozice zemřela již více než stovka lidí.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy