Také vidíte psí hlavu? Rodinu optická iluze vyděsila, lidé na sítích se baví

Video Video
6. 1. 2022 13:35
Nevšední optickou iluzi zažila na konci prosince rodina z brazilského Ria de Janeira. Domnívali se, že na střeše domu vidí ležet hlavu mrtvého psa. Poté co na domnělé zvíře zasyčeli, ale nevěřili svým vlastním očím. Ve skutečnosti se celou dobu dívali na schoulenou kočku, která svým tvarem a zbarvením psí hlavu pouze připomínala. Neobvyklý zážitek rodina zachytila na mobilní telefon.
Je to pes, nebo kočka? | Video: Reuters

Na záběrech je patrné, jak se kočka po zasyčení podrážděně otočí. V tu chvíli skupinka lidí propukne v smích. Skvrny na kočičím hřbetu totiž dokonale napodobovaly psí hlavu.

Autor video nejprve zveřejnil na sociální síti TikTok. Zanedlouho poté se tam záběry staly virálními a pobavily miliony lidí. Brazilská rodina se díky svému zážitku dostala i na stránky světových médií a agentur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy