Víno a poezie k sobě patří. Festival hledá nejlepší vinnou báseň, vítěz získá odměnu

Magazín Magazín
26. 4. 2019 15:59
Pořadatelé květnového festivalu Praha pije víno se rozhodli vyhlásit soutěž o nejlepší báseň inspirovanou nálezem nejstaršího vína. To našli výzkumníci v roce 2017 v neolitických vesnicích zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Podle nich se datuje do roku 5980 před naším letopočtem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Básně opěvující tisíce let starý nápoj musí mít formát rýmovaného či nerýmovaného čtyřverší a musí být poslány e-mailem do 28. dubna.

O vítězi rozhodne čtyřčlenná porota, která udělí odměnu osm tisíc korun. Verše navíc budou vyryty do terakotové amfory, kterou organizátoři festivalu věnují Praze. Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 24. května na Novoměstské radnici v Praze. 

Výzkumníci objevili nejstarší stopy vína v roce 2017 ve dvou neolitických vesnicích Gadachrili Gora a Shulaveris Gora, zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Nápoj byl v osm tisíc let starých kameninových nádobách a nejstarší z nich je datována zhruba do roku 5980 před naším letopočtem.

Podle spoluautora studie Stephena Batiuka z Torontské univerzity je víno zcela klíčové pro civilizaci, jak ji na Západě známe. "Víno se stalo ohniskem náboženských kultů, léčiv, kuchyní, ekonomik a společnosti na starověkém Blízkém východě," dodal před dvěma lety Batiuk.

 

Právě se děje

Další zprávy