reklama
 
 

Víme, kdo zemře a kdo přežije v poslední řadě Hry o trůny, tvrdí vědci

10. 12. 2018 14:34
#ForTheThrone - Hra o trůny | Video: HBO |  01:15
Kdo přežije závěrečnou řadu Hry o trůny a kdo zemře? To ví zatím pouze tvůrci slavného seriálu HBO a podle všeho i australští vědci, kteří vypočítali klíčové ukazatele, podle kterých jsou schopni určit, kdo se nedožije závěrečných titulků posledního dílu. Upozorňujeme, že článek obsahuje spoilery.

Když hraješ hru o trůny, tak buď vyhraješ, nebo zemřeš, říká v seriálu Cersei, jedna z hlavních postav, která se dožila i poslední řady. HBO ji odvysílá příští rok v dubnu a miliony diváků po celém světě si lámou hlavu nad tím, kdo tedy nakonec vyhraje a kdo zemře.

Australští výzkumníci už zřejmě mají jasno, jak napovídá jejich studie, kterou v pondělí 10. prosince zveřejnili v odborném časopisu Injury Epidemiology a  upozorňuje na ni i britský deník The Guardian.

Zanalyzovali 186 seriálových úmrtí v uplynulých sedmi řadách a zjistili, že Hra o trůny straní ženám a největší šance na přežití mají postavy, které se nebály měnit spojenectví. 

Podle jejich vzorce má tak momentální vládkyně Železného trůnu Cersei Lannister ideální vyhlídky a dobře si vedou i sestry Sansa a Arya Starkovy, byť tady by fanoušci mohli namítnout, že mladší z nich rozhodně žádná přeběhlice není.

Teorii trochu odporuje i Daenerys Targaryen, která je ve svých spojenectvích velmi zásadová a rozhodně nevypadá, že by měla v poslední řadě umřít. Jon Sníh by podle studie neměl být také v ohrožení, už jednou totiž strany vyměnil, když se v sedmé řadě připojil k Daenerys, navíc jednu seriálovou smrt má již za sebou.

Kdo tedy není žena a přeběhlík, měl by se mít na pozoru, shrnují australští badatelé.

Smrt za 11 vteřin

Vědci zhlédli všech 67 dílů seriálu a rovněž je zajímalo, jak seriál zobrazuje důležité postavy a kolik času stráví na obrazovce, než nakonec zemřou. Vyšlo jim, že pouze 14 procent z nich skoná během první hodiny, kdy jsou divákům představeny.

Důležitými postavami jsou podle nich lidé (nikoliv Bílí chodci), kteří jsou uvedeni v úvodních nebo závěrečných titulcích a neobjevovali se pouze ve flashbacích. Za důležité považují vědci i ty, kdo významně ovlivnili jednu z hlavních postav.

Podle této metody určili 330 důležitých postav, přičemž 186 z nich (56,4 procenta) již zemřelo - 63 procent útokem nebo přepadením, 24,4 procenta ve válce či bitvě, téměř 12 procent bylo upáleno a necelých pět procent otráveno. Pouze jediná postava v seriálu skonala unikátně - ve sportovní aréně rozdrcením hlavy, což je odkaz na Oberyna Martella.

Smutné prvenství pak drží otec Ollyho, kterého zastřelila Ygritte hned po 11 vteřinách, co se poprvé objevil na obrazovce. Nejdéle se zatím drží Jon Sníh a Bran Stark, kteří jsou naživu přes 57 hodin a 15 minut.

Sedmá řada Hry o trůny získala v září cenu Emmy za nejlepší dramatický seriál, celkově tvůrci obdrželi devět ocenění, včetně technických kategorií. Trofej si odnesl například Peter Dinklage za nejlepšího herce ve vedlejší roli v dramatickém seriálu. Závěrečnou řadu odvysílá HBO příští rok v dubnu.

autor: Magazín | 10. 12. 2018 14:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama