Vila Tugendhat po rekonstrukci čeká na obdivovatele

Ilona Víchová
5. 3. 2012 12:55
Brněnský skvost zapsaný na seznamu UNESCO lze navštívit už od 6. března
Foto: David Židlický

Chystáte se vyrazit s rodinou na výlet a hledáte něco netradičního? Zkuste navštívit Jihomoravský kraj a prohlédněte si vilu Tugendhat, architektonický skvost, který nemá obdoby. Vstupenky je ale dobré si předem rezervovat.

Stavba byla od roku 2010 v důsledné restaurátorské rehabilitaci. Cílem této památkové obnovy je zachovat a konzervovat originální stavební dispozice a konstrukční detaily vily Tugendhat. Kromě celé vily je také restaurovaná i zahrada. Projekt rekonstrukce je podporován financemi z Integrovaného operačního systému.

Slavnostní otevření architektonického skvostu

Vstupní dveře do vily se pro návštěvníky otevřou už 6. března. Tato památka světové moderní architektury, která je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, stojí v Brně v ulici Černopolní 45. Vstupenky je možné zakoupit na internetu.

K dispozici jsou dva okruhy. První z nich, okruh Standard, trvá zhruba hodinu. Projdete se ve třetím nadzemním podlaží - ložnicovém patře. Prohlédnete si vstupní halu, rodičovskou sekci a dětskou sekci. Prohlídka pokračuje do druhého nadzemního podlaží, kde se nachází hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyň a zahrada. 

Okruh Technický zavede své návštěvníky po technickém zázemí vily. Jde o devadesát minut, kdy kromě interiéru z prvního okruhu, uvidíte strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovnu pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru a trezor na kožichy. Cena za první okruh je 300 korun a Technický okruh vyjde na 350 korun.

Vila Tugendhat má svůj vlastní smysl

Obytný dům má sloužit pouze pro bydlení. Důležité je místo stavby, poloha slunce, prostorové rozvržení a stavební materiály, které dotvaří atmosféru obytného domu.

Nevýznamnější vilovou stavbu na světě navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jde o projekt z roku 1928. O realizaci se postarala brněnská firma bratří Artura a Mořice Eislerových. Svou slávu si vila získala především díky vnitřní dispozici, ocelové nosné konstrukci, vzácným exotickým materiálům a výjimečným technickým zázemím.

Rodina Tugendhatova se rozhodla roku 1938 emigrovat a vilu si pro sebe zabralo gestapo. V letech 1945 - 1950 se toto místo stalo prostorem pro taneční školu a v roce 1950 přešla do majetku státu. Od roku 1980 je vila velmi ceněným majetkem města Brna.

Rekonstrukce je důležitá pro reprezentaci

Poprvé se vila začala opravovat v letech 1981 až 1985. Díky této obnově se stala ideálním místem pro reprezentaci města Brna a státu. V srpnu 1992 zde probíhalo podepisování smlouvy o rozdělení Československa.

Od roku 1994 je vila ve správě Muzea města Brna, které ji chce zpřístupnit veřejnosti a provozovat ji jako instalovanou památku moderní architektury. V roce 1995 se stala vila Tugendhat Národní kulturní památkou a v prosinci 2001 byla zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Právě se děje

Další zprávy