Vila Tugendhat po rekonstrukci čeká na obdivovatele

Ilona Víchová
5. 3. 2012 12:55
Brněnský skvost zapsaný na seznamu UNESCO lze navštívit už od 6. března
Foto: David Židlický

Chystáte se vyrazit s rodinou na výlet a hledáte něco netradičního? Zkuste navštívit Jihomoravský kraj a prohlédněte si vilu Tugendhat, architektonický skvost, který nemá obdoby. Vstupenky je ale dobré si předem rezervovat.

Stavba byla od roku 2010 v důsledné restaurátorské rehabilitaci. Cílem této památkové obnovy je zachovat a konzervovat originální stavební dispozice a konstrukční detaily vily Tugendhat. Kromě celé vily je také restaurovaná i zahrada. Projekt rekonstrukce je podporován financemi z Integrovaného operačního systému.

Slavnostní otevření architektonického skvostu

Vstupní dveře do vily se pro návštěvníky otevřou už 6. března. Tato památka světové moderní architektury, která je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, stojí v Brně v ulici Černopolní 45. Vstupenky je možné zakoupit na internetu.

K dispozici jsou dva okruhy. První z nich, okruh Standard, trvá zhruba hodinu. Projdete se ve třetím nadzemním podlaží - ložnicovém patře. Prohlédnete si vstupní halu, rodičovskou sekci a dětskou sekci. Prohlídka pokračuje do druhého nadzemního podlaží, kde se nachází hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyň a zahrada. 

Okruh Technický zavede své návštěvníky po technickém zázemí vily. Jde o devadesát minut, kdy kromě interiéru z prvního okruhu, uvidíte strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovnu pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru a trezor na kožichy. Cena za první okruh je 300 korun a Technický okruh vyjde na 350 korun.

Vila Tugendhat má svůj vlastní smysl

Obytný dům má sloužit pouze pro bydlení. Důležité je místo stavby, poloha slunce, prostorové rozvržení a stavební materiály, které dotvaří atmosféru obytného domu.

Nevýznamnější vilovou stavbu na světě navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jde o projekt z roku 1928. O realizaci se postarala brněnská firma bratří Artura a Mořice Eislerových. Svou slávu si vila získala především díky vnitřní dispozici, ocelové nosné konstrukci, vzácným exotickým materiálům a výjimečným technickým zázemím.

Rodina Tugendhatova se rozhodla roku 1938 emigrovat a vilu si pro sebe zabralo gestapo. V letech 1945 - 1950 se toto místo stalo prostorem pro taneční školu a v roce 1950 přešla do majetku státu. Od roku 1980 je vila velmi ceněným majetkem města Brna.

Rekonstrukce je důležitá pro reprezentaci

Poprvé se vila začala opravovat v letech 1981 až 1985. Díky této obnově se stala ideálním místem pro reprezentaci města Brna a státu. V srpnu 1992 zde probíhalo podepisování smlouvy o rozdělení Československa.

Od roku 1994 je vila ve správě Muzea města Brna, které ji chce zpřístupnit veřejnosti a provozovat ji jako instalovanou památku moderní architektury. V roce 1995 se stala vila Tugendhat Národní kulturní památkou a v prosinci 2001 byla zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy