Vietnam stáhl z kin pohádku Sněžný kluk. Čína si v ní nárokuje sporné Jihočínské moře

ČTK ČTK
15. 10. 2019 10:24
Vietnam rozhodl o stažení pohádky Sněžný kluk z kin, kterou vytvořilo americké studio DreamWorks a jež vznikla v čínské koprodukci. Důvodem je scéna s mapou jihovýchodní Asie, ve které si Čína nárokuje Jihočínské moře včetně oblasti u vietnamského pobřeží. Záběr z filmu mezi Vietnamci vyvolal pobouření na sociálních sítích.
Sněžný kluk
Sněžný kluk | Foto: Universal Pictures

Na mapě v animovaném filmu je jasně znázorněna přerušovaná čára ve tvaru písmene "U", kterou si tradičně Peking nárokuje na zdroje bohaté moře. Vyznačená oblast zahrnuje i pobřeží a hranici vietnamského kontinentálního šelfu, kde Hanoj těží ropu.

Pohádku vietnamská kina stáhla v neděli kvůli nesouhlasu, jejž projevili Vietnamci na sociálních sítích. "Filmu zrušíme licenci," citovala náměstka ministra kultury, sportu a turismu Ta Quang Donga vietnamská média. Instituce má ve Vietnamu na starosti distribuci a cenzuru zahraničních filmů.

Sněžný kluk je příběhem čínské dívky, která zjistí, že na střeše jejího domu žije mladý yetti. Vznikl v koprodukci studia DreamWorks a šanghajského Pearl Studio.

"Měla jsem v plánu ten film vidět, ale když jsem slyšela o tom problému s námořní svrchovaností, nemyslím si, že bych měla," uvedla studentka a milovnice filmů před jedním z multikin v Hanoji, kde pracovníci odstraňovali plakáty lákající na kontroverzní pohádku.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u jeho útesů buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům.

Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu. Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře vznášejí nárok Vietnam, Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan a Japonsko.

Primátor Hřib o Číně v DVTV: Šíří jen propagandu

O spolupráci mezi Pekingem a Prahou nemůže být řeč, šlo jim o propagandu, zbytek byla jen zbytečná omáčka, říká pražský primátor. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy