Fiasko jménem Cyberpunk 2077. Sony stáhlo hru z obchodu a vrací peníze

Marek Pros Marek Pros
Aktualizováno 18. 12. 2020 18:32
Zdroj foto: CD Projekt Red Zdroj foto: CD Projekt Red
Kontroverzní situace kolem vydání videohry Cyberpunk 2077 na dosluhující generaci konzolí eskaluje. Společnosti Sony i Microsoft se rozhodly vrátit peníze hráčům, kteří si titul od polských vývojářů zakoupili v digitální podobě na konzole PlayStation či Xbox. Jedná se o bezprecedentní krok.
Cyberpunk 2077 - trailer. (Upozornění: Video není vhodné pro děti a mladistvé.) | Video: CD Projekt Red

Společnost Sony se rozhodla dočasně stáhnout ze svého obchodu novou hru Cyberpunk 2077 od polských vývojářů, kteří stojí za sérií Zaklínač. Trilogie s Geraltem v hlavní roli vznikla na motivy knih spisovatele Andrzeje Sapkowského a zejména poslední díl je kritikou i hráči vnímán jako jedna z nejlepších her uplynulých pěti let.

O to naléhavější bylo čekání veřejnosti na nový titul studia CD Projekt Red, který oznámilo před osmi roky, tedy ještě před vydáním Zaklínače 3.

Cyberpunk 2077 nakonec po řadě odkladů vyšel letos 10. prosince, a přestože v recenzích získával vysoké známky kolem 90 procent, jednalo se o hodnocení vycházející z PC verze. Poláci totiž novinářům neposkytli žádné kopie na dosluhující konzole PlayStation nebo Xbox a jakékoliv zmínky či videa před vydáním hry vehementně mazali.

"Konzolisté" tak pouze spoléhali na to, že hra poběží na PlayStationu 4 i Xboxu One S obstojně, což ostatně slibovalo i studio CD Projekt. Po vydání se ale ukázalo, že Cyberpunk 2077 má na starších konzolích velmi zásadní problémy - nezobrazovaly se textury, při jízdě autem ve městě nebo při přestřelkách se propadala rychlost snímků pod hodnotu 20 FPS, hra se často restartovala a její reálná podoba měla k té prezentované velmi daleko.

Hráči se začali na sociálních sítích předhánět fotkami a videi poukazujícími na rozbitý stav hry a dovolávali se vrácení peněz. Poukazovali na nekalé praktiky CD Projektu, který zamlčel skutečnou kvalitu Cyberpunku 2077.

Polští vývojáři se nakonec domluvili se Sony, které v pátek ráno vydalo prohlášení, že bude vracet peníze za digitální kopie. "Společnost SIE vždy usiluje o co největší spokojenost svých zákazníků, a proto se rozhodla nabídnout vrácení peněz všem hráčům, kteří si v obchodě PlayStation Store zakoupili titul Cyberpunk 2077. SIE zároveň titul Cyberpunk 2077 až do odvolání odstraní z nabídky obchodu PlayStation Store," stojí v prohlášení, které řada odborníků považuje za bezprecedentní.

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077 | Foto: CD Projekt Red

Vracení peněz za zakoupené hry u Sony je totiž velmi obtížný proces, kterému se společnost brání, nicméně v tomto případě k němu vyloženě hráče vyzývá (možnost zažádat si o vrácení peněz najdete na tomto odkazu).

K Sony se navečer připojil i Microsoft a rovněž nabízí lidem možnost vrátit digitální kopii, kterou si koupili na Xbox. Titul ale v nabídce svého obchodu ponechá. 

Vývojáři se po vydání Cyberpunku 2077 omluvili za špatný stav hry a momentálně pracují na opravách, které mají během ledna a února udělat z jejich novinky zcela jiný zážitek. Na komplikace kolem vydání zareagovaly i akcie CD Projektu Red, které se propadly na půlroční minimum. 

Foto: Google
 

Právě se děje

Další zprávy