Lara Croft dospěla, je z ní Rambo. Zakončení slavné série je krásné, ale prázdné

Foto: Square Enix
Marek Pros Marek Pros
18. 9. 2018 11:59
Pětiletá transformace nevinné Lary Croft ve slavnou a neohroženou "vykradačku hrobek" je u konce. Restartovanou videoherní sérii zakončuje Shadows of the Tomb Raider, a jak napovídá samotný název, jde o nejtemnější část trilogie.

Děj závěrečného dílu nevybočuje ze standardu béčkového akčního spektáklu. Lara přivolá na Zemi omylem apokalypsu, již se pak snaží všemožně odvrátit, a zároveň bojuje proti tajemné organizaci Trinity, která jí jde po krku.

Scénář pracuje se všemožnými klišé jak po stránce vypravěčské (útěk z kobky na poslední chvíli), tak po té dialogové a intenzivnějšímu ponoření se do příběhu nenahrává ani pomalejší tempo, jehož spád se navíc drolí vedlejšími a často nezajímavými úkoly.

Silnější stránky vyprávění scenáristé poschovávali jinde. Po vzoru série Uncharted zakomponovali do první třetiny hry kapitolu, která přibližuje Lařino dětství, a přestože nejde o kdovíjak originální prvek, z hlediska vykreslení charakteru mladé archeoložky to funguje dobře. Další z motivů jako například ztráta rodičů či mesiášský komplex Lary, které před pěti roky načrtl první Tomb Raider, rozpracovává i poslední díl a patří rozhodně k zajímavým momentům celé hry, byť nejsou tak exponované. 

Co hra ztrácí na obsahu, dohání ve formě. Vývojáři Laru v úvodu zavedou na mexický ostrov Cozumel, kde probíhá svátek mrtvých. A hned od prvních minut vypadá Tomb Raider opravdu nádherně! Máte chuť se na vyzdobeném náměstí chvíli zastavit, porozhlédnout se a zaposlouchat se do divokých rytmů hudby nebo si popovídat s místními. Navodit atmosféru umí Shadows of the Tomb Raider i díky krásné grafice zkrátka znamenitě, a byť máte pocit, že už jste všechno ve hře viděli i hráli jinde (a v případě Uncharted i lépe), budete si to alespoň prvních pět hodin užívat.

Shadows of the Tomb Raider oproti předchozím dílům zvolnil a do popředí staví zábavné logické hádanky, průzkum okolí či (bolestivě znějící) dialogy s vedlejšími postavami. Pokud narazíte na nepřátele, je efektivnější je zlikvidovat pěkně potichu a hra vás k tomu tak trochu i vybízí.

Shadows of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider
  • Hra vyšla na PlayStation 4, Xbox One a PC
  • Datum vydání: 14. září
  • Vydavatel / distribuce v ČR: Square Enix / Cenega

Nově se můžete před bojem zamaskovat bahnem a schovat se pak ve křoví nebo protivníky pověsit na větev stromu. A když se přeci jen něco pokazí a dojde na přestřelku, nízká umělá inteligence vám život příliš nezkomplikuje - vojáci se nemají potřebu krýt za překážky a často jdou přímo proti vaší pušce, luku, pistoli či brokovnici. 

Lara se pak během vteřiny změní v Ramba a je schopná pozabíjet klidně deset lidí naráz. V ten moment se také rozpadají všechny snahy scenáristů udělat z archeoložky plastickou a uvěřitelnou postavu, a neubráníte se pocitu, že ve hře ovládáte dvě odlišné hrdinky - citlivou a empatickou Laru, která se lusknutím prstu transformuje v chladnokrevnou vražedkyni.

Tomb Raider je zkrátka hra plná rozporů. Vypadá krásně a není problém jí v úvodu na hodiny propadnout. Obsahuje zábavné a originální hlavolamy, všemožná vylepšení a úpravy zbraní i oblečení. I nerealistické skákání a lezení po různých skalách a útesech dokáže být svým způsobem uspokojující.

Shadows of the Tomb Raider ale umí zaujmout pouze v detailech, jako celek už tak dobře nefunguje. Jalově odvyprávěný příběh s prostoduše pojatými vedlejšími úkoly a schizofrenní Lara v hráči po určité době vyvolají spíš nezájem cokoliv ve svém okolí řešit a velkolepé zakončení slavné herní trilogie vyznívá v závěru do ztracena.

Vývojáři navíc nepřinášejí do žánru na rozdíl od jiných her (God of War) žádné inovativní mechanismy a pouze kopírují osvědčené postupy od konkurence. Neškodilo by, kdyby se právě po vzoru Lary nebáli prozkoumat i trochu jiná herní zákoutí a neobjevovali již dávno objevené.

Podívejte se na trailer hry:

Shadow of the Tomb Raider - Trailer | Video: Square Enix
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy