Počítačová hra českých tvůrců řeší odsun i kolektivizaci. Ukazuje jedinečné příběhy

ČTK ČTK
3. 8. 2021 16:37
Pohnutou historii česko-německého pohraničí, dopady druhé světové války i nástup komunismu zpracovává v herní podobě titul Česká Svoboda 1945: Liberation. Jde o první počítačovou hru o kolektivizaci a odsunu. Titul navazuje na oceňovaný Attentat 1942, který také vyvinuli čeští tvůrci. Nová hra vychází dnes. 
Česká Svoboda 1945: Liberation - trailer | Video: Charles Games

Nová hra je kombinací adventury, interaktivních rozhovorů s herci a vzpomínek lidí, kteří prožili chaos po konci druhé světové války.

"Svoboda 1945: Liberation je vůbec první hra, v níž se téma odsunu a kolektivizace objevuje. Ukazuje jedinečné příběhy z klíčového období českých dějin. Chceme nabídnout unikátní pohled na dobu a události, které stále hýbou českou veřejnou debatou. Neříkáme hráčům, co si mají myslet, ale nabízíme různé úhly pohledu," uvedl hlavní herní designér Vít Šisler.

Česká Svoboda 1945: Liberation
Česká Svoboda 1945: Liberation | Foto: Charles Games

Ve hře přijíždí hráč do malé vesnice Svoboda v česko-německém pohraničí, aby rozhodl dlouholetý spor. Brzy ale zjistí, že kořeny zdánlivě banálního případu sahají až do konce druhé světové války a nástupu komunismu. Během vyšetřování objeví fotografii svého dědy. Je na něm, aby dal dohromady jeho příběh.

Ve Svobodě 1945: Liberation vyzpovídá ty, co viděli hrůzy války na vlastní oči - čekají na něj propracované rozhovory, v nichž záleží na každé volbě. Musí řešit, jak se bavit s někým, kdo na bitevním poli ztratil kamaráda, nebo jak s ženou, která se poprvé od chvíle, kdy ji jako dítě odsunuli, vrací do svého rodiště.

"Potenciálu videoher využíváme naplno například v části o kolektivizaci, ve které hráč musí co nejdéle udržet svůj statek navzdory sílícímu tlaku, aby vstoupil do družstva. Povinné odvody, znárodňování, všechno vás to necháme prožít na vlastní kůži," dodal Lukáš Kolek, ředitel studia Charles Games.

V příbězích postav Svobody 1945 narazí hráč také na Dukelsko-karpatskou operaci nebo pražské povstání. Klíčovým tématem tak je vyrovnávání se s minulostí, a to jak národní, tak i rodinnou.

Svoboda 1945: Liberation volně navazuje na předchozí titul Charles Games Attentat 1942, který posbíral řadu tuzemských i zahraničních ocenění, mimo jiné Českou hru roku 2017, německou cenu A MAZE nebo se objevil v nominacích na Apple Design Award a Independent Games Festival v San Franciscu. Obě hry byly vytvořeny ve spolupráci s historiky z Ústavu pro Soudobé Dějiny AV ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy