Kostičky za miliardy. Minecraft slaví 10 let, za tu dobu změnil videoherní svět

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 5. 2019 6:03
Počítačová hra Minecraft, v níž se celý herní svět skládá z kostek z různých materiálů s nejrůznějšími vlastnostmi, slaví deset let, její první verze byla představena před deseti lety, 17. května 2009. Podívejte se, čím uhranula miliony hráčů po celém světě a za kolik miliard ji koupil Microsoft a o kolik je v prodejích úspěšnější než GTA V nebo PUBG.

Pořiďte si herní klasiky za skvělé ceny na SW.cz.

Minecraft
Minecraft | Foto: Microsoft

Notch

Hru Micecraft vytvořil dnes devětatřicetiletý švédský vývojář Markus "Notch" Persson. Alfa verze pro počítače byla vydána veřejně 17. května 2009 a plná verze hry, už pod hlavičkou Perssonovy firmy Mojang, vyšla 18. listopadu 2011 na Mineconu, což je oficiální setkání hráčů Minecraftu.

Hned v roce 2011 se stala nejoblíbenější hrou v mnoha herních magazínech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy