Kostičky za miliardy. Minecraft slaví 10 let, za tu dobu změnil videoherní svět

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 5. 2019 6:03
Počítačová hra Minecraft, v níž se celý herní svět skládá z kostek z různých materiálů s nejrůznějšími vlastnostmi, slaví deset let, její první verze byla představena před deseti lety, 17. května 2009. Podívejte se, čím uhranula miliony hráčů po celém světě a za kolik miliard ji koupil Microsoft a o kolik je v prodejích úspěšnější než GTA V nebo PUBG.

Pořiďte si herní klasiky za skvělé ceny na SW.cz.

Minecraft
Minecraft | Foto: Microsoft

Notch

Hru Micecraft vytvořil dnes devětatřicetiletý švédský vývojář Markus "Notch" Persson. Alfa verze pro počítače byla vydána veřejně 17. května 2009 a plná verze hry, už pod hlavičkou Perssonovy firmy Mojang, vyšla 18. listopadu 2011 na Mineconu, což je oficiální setkání hráčů Minecraftu.

Hned v roce 2011 se stala nejoblíbenější hrou v mnoha herních magazínech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy