Hraní her nemusí být škodlivé, naopak navozuje pocit štěstí, zjistili vědci z Oxfordu

Magazín Magazín
16. 11. 2020 13:48
Studie vědců z Univerzity v Oxfordu vyvrátila dřívější tvrzení o škodlivosti videoher. "Ukázalo se, že když například hrajete čtyři hodiny denně Animal Crossing, máte potom větší pocit radosti," řekl vedoucí přelomového průzkumu, který poprvé analyzoval reálná herní data.
Animal Crossing.
Animal Crossing. | Foto: Nintendo

Studie čerpala z dat dvou jarních hitů Animal Crossing a Zombies: Battle for Neighborville, které hrály celosvětově miliony lidí. Hráči, kteří se oddávali zvelebování ostrova nebo řešili konflikt mezi zombíky a rostlinkami, vykazovali daleko větší pohodu, což podle vědců vyvrací mýtus, že videohry mají negativní vliv na duševní zdraví. O výzkumu píše web deníku The Guardian.

Studie je první svého druhu, protože kombinuje skutečná data s aktuálním průzkumem - vědci přesně věděli, kolik času lidé trávili hraním her a zároveň se jich dotazovali na duševní pohodu. Předchozí výzkumy pracovaly pouze s orientačním herním časem, který lidé sami uváděli, což se často rozcházelo s realitou.

Šéf projektu Andrew Przybylski tímto zařadil videohry mezi volnočasové aktivity, které mohou zlepšit kvalitu života. "Ukázalo se, že když hrajete čtyři hodiny denně Animal Crossing, máte potom větší pocity radosti," řekl Przybylski, kterého překvapilo, jak málo dat mají herní společnosti o svých hráčích, a tím pádem jak nepodložené byly dřívější studie o vlivu videoher na duševní zdraví.

Vědci ale krotí vášně, že by hry byly vstupenkou do rajské zahrady duševní pohody. "Ve výzkumu budeme pokračovat a jsem si jistý, že odhalíme i jejich negativní stránky, které samozřejmě také popíšeme," ujišťuje Andrew Przybylski.

Výsledky také zkreslují i žánry zkoumaných videoher, které jsou nekonfliktní, odpočinkové a najdou v nich zalíbení všechny věkové skupiny od běžných hráčů pro zapálené gamery. Závěry studie by se tak mohly lišit v případě, že by lidé prožívali frustraci kvůli herním mechanikám nebo žánru titulu, jako se to děje například u série Dark Souls.

Przybylski vnímá důležitost této studie hlavně v tom, že poukázala na řadu absurdních závěrů od renomovaných institucí v čele se Světovou zdravotnickou organizací. "Věnují opravdu velké zdroje i pozornost něčemu, k čemu nemají dostatek dat," dodává Przybylski s tím, že nelze vnímat hraní her jako závislost, pokud k tomu nejsou dostatečné údaje.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy