Až jednou svět ovládnou stroje. Horizon Forbidden West ždímá z PlayStationu maximum

Marek Pros Marek Pros
14. 2. 2022 9:01
Pokračování akčního RPG Horizon Zero Dawn sleduje mladou lovkyni Aloy, která před pěti roky pátrala po své minulosti ve světě ovládaném stroji. V druhém díle nazvaném Forbidden West (v překladu Zakázaný západ) zjišťuje, že na Zemi se řítí hrozba, která může život na modré planetě zcela vymazat. 

Hlavní hrdinka Aloy hodila za hlavu pátrání po svém původu, proč život téměř skončil a proč jsou všude "zvířecí stroje". V novém dobrodružství už se nedrží tak při zemi a vrhá se do záchrany celého světa. 

Forbbiden West má velmi slibný rozjezd. V úvodu působí jako Hra o trůny, zejména v první polovině se Aloy zaplétá do politických přetahovaček, handrkuje se s různými zájmovými skupinami a odhaluje fragmentovaný svět, kde si po krku nejdou jen lidé a stroje. Velmi osvěžující nápad s pletichařením bohužel jen dokresluje atmosféru, v reálu Aloy nemá "právo volby" nebo přiklonění se k jedné ze skupin, pouze následuje hlavní příběhovou linku. Hře by na více místech rozhodně prospělo aspoň minimální příběhové větvení či možnost volby, protože ani vedlejší úkoly ve Forbidden West nepatří ke kreativnímu etalonu a spíš naplňují formuli "dojdi na místo - zabij / nasbírej - přines zpět". 

Samotný svět je oproti jedničce více post-apo, dá-li se to tak označit. Cestou narazíte na spoustu pozůstatků původních lidí - fragmenty dálnic, měst, budov i ikonických staveb Ameriky, vše samozřejmě porostlé zelení, stromy a keři. Aloy zavítá i do bývalých metropolí včetně San Franciska (jak už ostatně naznačil trailer) nebo tajemných úkrytů, kde se klonují stroje. Osady a kmeny, na které cestou narazí, rovněž působí propracovaněji a díky osobitější architektuře staveb i zapamatovatelněji. Styl budov je přinejmenším pozoruhodný a často odráží charakter života v dané oblasti - osadníci trénují boj, vaří, odpočívají, povídají si a reagují na Aloy.

Dialogy se starými i novými postavami plynou daleko přirozeněji než v jedničce a je pouze na hráči, jak moc chce studovat svět kolem sebe, vyptávat se na detaily, číst deníky nebo zda se přímočaře vydá po hlavní dějové lince, která zabere zhruba 20 hodin. Samotná premisa o konci civilizace a vzniku robotů je přitom velmi zajímavá, bohatá a opravdu pozoruhodně vymyšlená, v jádru jde o výborné sci-fi, jen vyžaduje od hráčů důkladné procházení archivů a vyptávání se postav. 

Parťáci, hrdinové i záporáci jsou daleko uvěřitelnější, ubylo klišé a u řady z nich chápete motivace v chování, byť se v jádru stále jedná spíš o zhmotněné stereotypy než mnohovrstevnaté osobnosti. 

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West | Foto: Sony

Kromě mluvení Aloy samozřejmě bojuje - jak proti strojům (většina z nich je kompletně nová a velmi nápaditá), tak lidem. Oproti prvnímu dílu nedošlo k dramatickému posunu a soubojový systém je téměř totožný. K dispozici je speciální kopí na bitky zblízka, popřípadě na ovládnutí strojů, řada pastí (elektrické, ohnivé…), bomby, granáty a luky různých kadencí a efektů. Později Aloy objeví i velmi účinné kopí, které může házet, a tím arzenál končí.

Hra vyloženě nevybízí ke kreativnímu válčení, takže většina soubojů začíná tradičním "skenováním" stroje a ostřelováním jeho slabých částí ohněm, kyselinou, mrazem nebo vodou, zkrátka čímkoliv, na co má slabou obranu. Akce zejména v druhé půlce hry už sklouzává k repetitivnosti, ale pořád je dynamická a nechává více na hráči, zda si ji udělá zábavnou a variabilní. Tomu dopomáhají různé stromy dovedností, které si Aloy odemyká za zkušeností body, a získává tak speciální komba a silové útoky, schopnost sbírat více léčivých květin nebo být efektivnější ze zálohy. Jakkoliv to zní jako silný RPG element, který by na první pohled vybízel k opakovanému hraní nebo jinému přístupu k boji, velký dopad na hru to nemá. Občas se vám povede "vyčistit" osadu kradmým zabitím, ale hlavní úkoly jsou jasně dané a většinu strojů vždycky musíte urubat tváří v tvář. 

Horizon Forbidden West - trailer | Video: Sony

Změn doznal pohyb, Aloy se nově umí potápět do hloubky, létat pomocí padáku a přitahovat se lanem na vysoké překážky, plošiny či budovy. Není to nějaký zásadní prvek, který by měnil celkovou hratelnost podobně jako u Sekira, ale novinky jsou implementovány citlivě a zejména podvodní pasáže jsou pastvou pro oči. Velké překvapení si pak autoři nechávají na samotný závěr hry.

Největším zážitkem v novém Horizonu tak zůstává pohyb po Zakázaném západě. Je to zážitek, který nelze úplně popsat, ale je radost s Aloy běhat, jezdit na strojích, potápět se a zkrátka tak nějak být ve hře. Dalo by se namítnout, že pokračování je až přílišná sázka na jistotu s přímočarým dějem a nezáživnými questy, ale bezchybné technické zpracování a krásná grafika jsou natolik dechberoucí, že formálně je hra takřka odzbrojující a v současnosti nenajde ve svém žánru na PlayStationu konkurenci.  

Horizon Forbidden West vychází na PlayStation 4 a PlayStation 5 v pátek 18. února, hra obsahuje české titulky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy