Až jednou svět ovládnou stroje. Horizon Forbidden West ždímá z PlayStationu maximum

Marek Pros Marek Pros
14. 2. 2022 9:01
Pokračování akčního RPG Horizon Zero Dawn sleduje mladou lovkyni Aloy, která před pěti roky pátrala po své minulosti ve světě ovládaném stroji. V druhém díle nazvaném Forbidden West (v překladu Zakázaný západ) zjišťuje, že na Zemi se řítí hrozba, která může život na modré planetě zcela vymazat. 

Hlavní hrdinka Aloy hodila za hlavu pátrání po svém původu, proč život téměř skončil a proč jsou všude "zvířecí stroje". V novém dobrodružství už se nedrží tak při zemi a vrhá se do záchrany celého světa. 

Forbbiden West má velmi slibný rozjezd. V úvodu působí jako Hra o trůny, zejména v první polovině se Aloy zaplétá do politických přetahovaček, handrkuje se s různými zájmovými skupinami a odhaluje fragmentovaný svět, kde si po krku nejdou jen lidé a stroje. Velmi osvěžující nápad s pletichařením bohužel jen dokresluje atmosféru, v reálu Aloy nemá "právo volby" nebo přiklonění se k jedné ze skupin, pouze následuje hlavní příběhovou linku. Hře by na více místech rozhodně prospělo aspoň minimální příběhové větvení či možnost volby, protože ani vedlejší úkoly ve Forbidden West nepatří ke kreativnímu etalonu a spíš naplňují formuli "dojdi na místo - zabij / nasbírej - přines zpět". 

Samotný svět je oproti jedničce více post-apo, dá-li se to tak označit. Cestou narazíte na spoustu pozůstatků původních lidí - fragmenty dálnic, měst, budov i ikonických staveb Ameriky, vše samozřejmě porostlé zelení, stromy a keři. Aloy zavítá i do bývalých metropolí včetně San Franciska (jak už ostatně naznačil trailer) nebo tajemných úkrytů, kde se klonují stroje. Osady a kmeny, na které cestou narazí, rovněž působí propracovaněji a díky osobitější architektuře staveb i zapamatovatelněji. Styl budov je přinejmenším pozoruhodný a často odráží charakter života v dané oblasti - osadníci trénují boj, vaří, odpočívají, povídají si a reagují na Aloy.

Dialogy se starými i novými postavami plynou daleko přirozeněji než v jedničce a je pouze na hráči, jak moc chce studovat svět kolem sebe, vyptávat se na detaily, číst deníky nebo zda se přímočaře vydá po hlavní dějové lince, která zabere zhruba 20 hodin. Samotná premisa o konci civilizace a vzniku robotů je přitom velmi zajímavá, bohatá a opravdu pozoruhodně vymyšlená, v jádru jde o výborné sci-fi, jen vyžaduje od hráčů důkladné procházení archivů a vyptávání se postav. 

Parťáci, hrdinové i záporáci jsou daleko uvěřitelnější, ubylo klišé a u řady z nich chápete motivace v chování, byť se v jádru stále jedná spíš o zhmotněné stereotypy než mnohovrstevnaté osobnosti. 

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West | Foto: Sony

Kromě mluvení Aloy samozřejmě bojuje - jak proti strojům (většina z nich je kompletně nová a velmi nápaditá), tak lidem. Oproti prvnímu dílu nedošlo k dramatickému posunu a soubojový systém je téměř totožný. K dispozici je speciální kopí na bitky zblízka, popřípadě na ovládnutí strojů, řada pastí (elektrické, ohnivé…), bomby, granáty a luky různých kadencí a efektů. Později Aloy objeví i velmi účinné kopí, které může házet, a tím arzenál končí.

Hra vyloženě nevybízí ke kreativnímu válčení, takže většina soubojů začíná tradičním "skenováním" stroje a ostřelováním jeho slabých částí ohněm, kyselinou, mrazem nebo vodou, zkrátka čímkoliv, na co má slabou obranu. Akce zejména v druhé půlce hry už sklouzává k repetitivnosti, ale pořád je dynamická a nechává více na hráči, zda si ji udělá zábavnou a variabilní. Tomu dopomáhají různé stromy dovedností, které si Aloy odemyká za zkušeností body, a získává tak speciální komba a silové útoky, schopnost sbírat více léčivých květin nebo být efektivnější ze zálohy. Jakkoliv to zní jako silný RPG element, který by na první pohled vybízel k opakovanému hraní nebo jinému přístupu k boji, velký dopad na hru to nemá. Občas se vám povede "vyčistit" osadu kradmým zabitím, ale hlavní úkoly jsou jasně dané a většinu strojů vždycky musíte urubat tváří v tvář. 

Horizon Forbidden West - trailer | Video: Sony

Změn doznal pohyb, Aloy se nově umí potápět do hloubky, létat pomocí padáku a přitahovat se lanem na vysoké překážky, plošiny či budovy. Není to nějaký zásadní prvek, který by měnil celkovou hratelnost podobně jako u Sekira, ale novinky jsou implementovány citlivě a zejména podvodní pasáže jsou pastvou pro oči. Velké překvapení si pak autoři nechávají na samotný závěr hry.

Největším zážitkem v novém Horizonu tak zůstává pohyb po Zakázaném západě. Je to zážitek, který nelze úplně popsat, ale je radost s Aloy běhat, jezdit na strojích, potápět se a zkrátka tak nějak být ve hře. Dalo by se namítnout, že pokračování je až přílišná sázka na jistotu s přímočarým dějem a nezáživnými questy, ale bezchybné technické zpracování a krásná grafika jsou natolik dechberoucí, že formálně je hra takřka odzbrojující a v současnosti nenajde ve svém žánru na PlayStationu konkurenci.  

Horizon Forbidden West vychází na PlayStation 4 a PlayStation 5 v pátek 18. února, hra obsahuje české titulky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy