Brno hledá strážníky. Budou bojovat s divokou kozou i zloději, láká videoherní klip

map map
17. 9. 2018 16:01
Městská policie Brno potřebuje 45 nových strážníků. Spustila proto netradiční náborovou kampaň, která se inspirovala starými videohrami.
BrnoCop - Staň se hrdinou všedního dne | Video: Erigo

Město prosperuje, ulicemi voní káva, ale kriminální živly pod povrchem kují své pikle. Těmito slovy začíná video Brnocop k nové náborové kampani Městské policie Brno, které se nese ve stylu starých videoher.

Pixel art

Dead Cells

Druh počítačové grafiky, která vzniká bod po bodu (pixelu). Každý z nich musí být přesně nabarvený a jako celek pak vytvářejí realistickou grafickou podobu. Velké využití nacházela u osmibitových a později šestnáctibitových systémů, populární je ale i u současných mobilních her nebo titulů přenosných herních konzolí, jako jsou PS Vita nebo Nintendo Switch.

Strážníci v pixel artově laděném klipu, který stál 111 tisíc korun (bez DPH), zastavují dopravu na frekventované silnici, honí po střechách činžáků zloděje nebo chytají divokou kozu. Boj se zvířetem je narážkou na komický případ z letošního března, kdy se dva týdny po jihu Brna potuloval divoký kozel, kterého se strážníkům nedařilo odchytit.

Stylizace do počítačové hry je dílem pražského animačního studia Krutart. "Jeho tým přišel i s některými konkrétními vtípky, například s reakcí strážníka poté, co doprovodí holčičku přes přechod. Řada myšlenek se zrodila ve velmi živé vzájemné spolupráci," upřesnil tiskový mluvčí Jakub Ghanem.

Klip má zaujmout jak mladou generaci sledující herní videa na YouTube, tak čtyřicátníky či padesátníky. "U nich retro klip probudí nostalgii. Může ale zafungovat u kohokoliv, kdo má rád recesi, nadsázku a má smysl pro humor," vysvětlil mluvčí.

Policie využívá videoherní terminologii i na samotném webu kampaně Chyť svoji šanci, kde mohou lidé rovnou vyplnit dotazník a poslat životopis. Zájemce láká na fitko zdarma pro větší sílu do dalších levelů, dva placené dny na obnovu zdraví či bezplatné přesuny do brněnských lokací prostřednictvím MHD.

Brněnská městská policie chce s herními motivy pracovat i v rozhlasové kampani a momentálně zvažuje, že některé prvky využije pro billboardy a světelné vitríny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy